lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - MESTSKÁ BRÁNA MODRA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Mestská brána Modra Malé Karpaty
Mestská brána Modra Malé Karpaty

Mestská brána Modra Malé Karpaty
Mestská brána Modra Malé Karpaty

1/1

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

198 mnm

MODRA

+421 33 690 8329

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.01.04

MESTSKÁ BRÁNA MODRA

HORNÁ BRÁNA V MODRE – najznámejší objekt a symbol mesta Modra. Zachovaná mestská brána bola postavená na obranu a ochranu mesta ako súčasť mestského opevnenia. Keď sa Modra v roku 1607 vďaka Rudolfovi II. stala slobodným kráľovským mestom, povinnosťou bolo vybudovať sídelné opevnenie.

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZÁMOK.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.02.01.04
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. mája 2021, 12:21:04

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

Pondelok

na objednávku

zatvorené

POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,00 €

6,00 €

Dospelí

Študenti 

Rodinné 


SPRIEVODCA 


Prístup k pamiatke


Horná brána je otvorená celoročne okrem pondelkov. Všetky návštevy je ale potrebné vopred ohlásiť v kancelárii Múzea Ľudovíta Štúra. Pozor, múzeum nie je prispôsobené na bezbariérový vstup. V blízkosti sa nachádza aj platené parkovisko.


História


Začiatok stavby mestskej brány sa datuje do roku 1610, jej stavba trvala až do roku 1647. Okrem obrannej funkcie umožňovala aj vstup do mesta zo severnej strany.

Prejazd cez bránu do areálu chránila priekopa, padací most a strieľne. Na čelnej stene je viditeľný erb mesta a biblický nápis v latinčine “Ak Pán nestráži mesto, nadarmo bdejú jeho strážcovia.”


Zaujímavosti z histórie


Brána sa otvárala pri východe slnka a zatvárala pri západe slnka. Na všetko dohliadal mestský kapitán. Kto sa nestihol vrátiť do západu slnka, musel prespať na predmestí. Pôvodné opevnenie tvorili tri brány – Pezinská, Dolná a Horná. V roku 1874 zbúrali Pezinskú bránu pre rozširovanie cestných komunikácií, v roku 1882 pokračovali s búracími prácami na Dolnej bráne. Zachovala sa len Horná brána, ktorá dnes tvorí dominantu mesta.

Mestské opevnenie ohraničovalo skoro celú Modru, opevnenie sa nachádzalo okolo dnešnej Štúrovej a Dukelskej ulice. Tam boli umiestnené najdôležitejšie mestské stavby. Nechýbali ani renesančné meštianske domy.

Opevnenie malo pôdorys navrhnutý podľa talianskych fortifikačných vzorov.. Hranolovitý tvar mestských brán a obranné prvky upozorňovali na stredoveké tradície, ktoré v meste istý čas prevládali. To, čo sa z mestského opevnenia zachovalo do dnešných čias, prezentuje vyspelý vzor renesančného bastiónového opevnenia.


Expozície a výstavy


Slovenské národné múzeum v roku 2006 poskytlo Hornú bránu a jej priestory na krátkodobé vernisáže a výstavy a malokarpatskému regiónu to veľmi pomohlo - návštevnosť Modry sa zvýšila.

Expozícia je pre verejnosť sprístupnená od začiatku roka do septembra. V iných mesiacoch je možné obdivovať dočasné výstavy, tematika výstav sa pravidelne obmieňa.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png