lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - HRAD PAJŠTÚN

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Hrad Pajštún Malé Karpaty
Hrad Pajštún Malé Karpaty

Hrad Pajštún Malé Karpaty
Hrad Pajštún Malé Karpaty

1/1

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

470 mnm

-

+421 918 573 172

icon_STARS 5.0.png

PAJŠTÚNSKY HRAD - Medzi hrady brániace severozápadne hranice Uhorska patril okrem iných i hrad Pajštún. Dnes je z neho pôsobivá zrúcanina, ktorú môžete nájsť na vrchu zalesneného kopca nad obcou Borinka. Cesta k nej nie je náročná, preto návštevu odporúčame nielen rodinkám s deťmi, ale aj starším návštevníkom.

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZÁMOK.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.02.00.04
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. mája 2021, 12:17:24

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

voľne prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstupné 

SPRIEVODCA


Prístup


Prístupov k hradu je hneď niekoľko. Najčastejší a jeden z najkratších chodníkov k hradu vedie z obce Borinka. Rezkejšou chôdzou sa tam dostanete za polhodinku po červenej značke od kostola, kde môžete zaparkovať. Blízko sa nachádza aj autobusová zastávka. Pripravte sa však na stúpanie do pomerne prudkého kopca. Síce dlhšia, ale miernejšia trasa vedie zo Stupavy. Cesty k hradu sú ponorené do lesa, preto ho uvidíte, až keď budete na samom vrchu.

Vstup na hrad je zdarma a hrad je prístupný stále. Je veľmi obľúbeným miestom na opekanie a stanovanie.


História hradu


Najstaršia písomná zmienka o Pajštúnskom hrade pochádza z roku 1273. Jeho prvý majitelia vlastnili aj panstvo Stupava. Ďalší zdroj uvádza, že hrad bol postavený už v roku 1230.

Pajštún patril do sústavy pohraničných hradov. Od 13. storočia bolo jeho funkciou strážiť severozápadne hranice uhorského štátu.

V 14. storočí vlastnili hrad grófi zo Sv. Jura a Pezinka. Keď v roku 1526 zomrel posledný panovník tohto rodu, hrad prešiel do vlastníctva Serédyho a neskôr patril grófom Salmonovcov.

Okolo roku 1550 hrad prestavali a bol opevnený podľa vzoru talianskeho obranného systému. V roku 1592 hrad odkúpili Pálffyovci a vlastnili ho takmer dvestopäťdesiat rokov. V roku 1619 ho prestavali v neskororenesančnom slohu.

V polovici 18. storočia hrad vyhorel, no podarilo sa ho čiastočne opraviť. Definitívne podľahol až napoleonským vojskám v r. 1809 a od tých čias leží v ruinách.

Z hradných budov ostali dnes už len fragmenty a bývalé nádvorie je zasypané úlomkami z hradných múrov. Zachovali sa napríklad otvory okien, výklenky a stopy po klenbách.


Povesť o dobrom pánovi


Na hrade kedysi vládol veľmi dobrý pán s veľmi krutou manželkou. Tá raz vysmiala matku trojčiat, ktorá ju prekliala. Hradný pán túžil po potomkovi, dočkal sa ho, a keby len jedného - jeho žena mu porodila sedem chlapcov. Jej krutosť nemala hraníc, hanbila sa za synov a prikázala slúžke, aby šiestich zabila. Slúžka ich poslušne zobrala do lesa, ale hrozný čin nakoniec nevykonala. Vyrozprávala pánovi o hroznom zámere jeho manželky. Ten bábätká odviedol na susedný hrad, kde chlapci vyrastali. Neskôr otec synov priviedol na Pajštún a zoznámil ich s ich bratom. V matke sa pohlo svedomie, svoj čin oľutovala a bratia ďalej vyrastali pokope.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png