top of page
hrad pajštún

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

470 mnm

-

+421 918 573 172

.hrad pajštún - medzi hrady brániace severozápadne hranice Uhorska patril okrem iných i hrad Pajštún. Dnes je z neho pôsobivá zrúcanina, ktorú môžete nájsť na vrchu zalesneného kopca nad obcou Borinka. Cesta k nej nie je náročná, preto návštevu odporúčame nielen rodinkám s deťmi, ale aj starším návštevníkom.

hrad pajštún

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaprístup


prístupov k hradu je hneď niekoľko. Najčastejší a jeden z najkratších chodníkov k hradu vedie z obce Borinka. Rezkejšou chôdzou sa tam dostanete za polhodinku po červenej značke od kostola, kde môžete zaparkovať. Blízko sa nachádza aj autobusová zastávka. Pripravte sa však na stúpanie do pomerne prudkého kopca. Síce dlhšia, ale miernejšia trasa vedie zo Stupavy. Cesty k hradu sú ponorené do lesa, preto ho uvidíte, až keď budete na samom vrchu.


vstup na hrad je zdarma a hrad je prístupný stále. Je veľmi obľúbeným miestom na opekanie a stanovanie.


história hradu


najstaršia písomná zmienka o Pajštúnskom hrade pochádza z roku 1273. Jeho prvý majitelia vlastnili aj panstvo Stupava. Ďalší zdroj uvádza, že hrad bol postavený už v roku 1230.


pajštún patril do sústavy pohraničných hradov. Od 13. storočia bolo jeho funkciou strážiť severozápadne hranice uhorského štátu.


v 14. storočí vlastnili hrad grófi zo Sv. Jura a Pezinka. Keď v roku 1526 zomrel posledný panovník tohto rodu, hrad prešiel do vlastníctva Serédyho a neskôr patril grófom Salmonovcov.


okolo roku 1550 hrad prestavali a bol opevnený podľa vzoru talianskeho obranného systému. V roku 1592 hrad odkúpili Pálffyovci a vlastnili ho takmer dvestopäťdesiat rokov. V roku 1619 ho prestavali v neskororenesančnom slohu.


v polovici 18. storočia hrad vyhorel, no podarilo sa ho čiastočne opraviť. Definitívne podľahol až napoleonským vojskám v r. 1809 a od tých čias leží v ruinách.

Z hradných budov ostali dnes už len fragmenty a bývalé nádvorie je zasypané úlomkami z hradných múrov. Zachovali sa napríklad otvory okien, výklenky a stopy po klenbách.


povesť o dobrom pánovi


na hrade kedysi vládol veľmi dobrý pán s veľmi krutou manželkou. Tá raz vysmiala matku trojčiat, ktorá ju prekliala. Hradný pán túžil po potomkovi, dočkal sa ho, a keby len jedného - jeho žena mu porodila sedem chlapcov. Jej krutosť nemala hraníc, hanbila sa za synov a prikázala slúžke, aby šiestich zabila. Slúžka ich poslušne zobrala do lesa, ale hrozný čin nakoniec nevykonala. Vyrozprávala pánovi o hroznom zámere jeho manželky. Ten bábätká odviedol na susedný hrad, kde chlapci vyrastali. Neskôr otec synov priviedol na Pajštún a zoznámil ich s ich bratom. V matke sa pohlo svedomie, svoj čin oľutovala a bratia ďalej vyrastali pokope.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:24:44

bottom of page