top of page
kostol a zvonica svätý jur

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

202 mnm

svätý jur

+421 915 751 990

.kostol a zvonica svätý jur  - gotický kostol sv. Juraja je jednou z najstarších historických pamiatok Svätého Jura. Bol postavený v poslednej štvrtine 13. storočia. V roku 2011 bola vydaná poštová známka z emisného radu Kultúrne dedičstvo Slovenska venovaná kostolu sv. Juraja vo Svätom Jure. Na známke môžete vidieť súsošie s postavou sv. Juraja ako jazdca na koni, s kopijou zabíjajúci draka pod kopytami koňa. Socha sv. Juraja stojí v strede renesančného kamenného oltára, dominanty kostola.

kostol a zvonica svätý jur

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca

 


ako sa dá ku kostolu dostať ?


kostol Svätého Juraja je farský rímskokatolícky kostol, ktorý sa nachádza na vyvýšenom mieste v severozápadnej časti obce Svätý Jur, autom je to okolo 16 km z Bratislavy. Po odbočení na Prostrednú ulicu sa okolo kláštora Piaristov a oproti nemu stojaceho evanjelického kostola, a ďalej Pálffyovského kaštieľa dostanete až na Horné Predmestie kde uvidíte dominantnú budovu kostola sv. Juraja so zvonicou.


trochu z histórie


v čase veľkomoravskej ríše tu v rokoch 800 až 900 bola hradištná slovanská osada. Vznik farského kostola sv. Juraja sa datuje až do 13. storočia. Neskôr ho prestavali a následne zväčšili.


prvá písomná zmienka pochádza z roku 1209, keď kráľ Ondrej II. povýšil jestvujúcu osadu na slobodné trhové mesto. V roku 1647 udelil kráľ Ferdinand III. Juru privilégiá slobodného kráľovského mesta. Kostol bol v období tureckého pustošenia niekoľkokrát vykradnutý tureckými vojskami. Po tureckom vpáde v roku 1663, kedy zhorela a bola zničená kostolná veža, bola postavená drevená zvonica.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


najvzácnejšou umeleckou pamiatkou v Kostole Svätého Juraja je hlavný rane renesančný kamenný oltár, v ktorého strede je postava jazdca na koni sv. Juraja. V okolí kostola sa v súčasnosti nachádza drevená zvonica, ktorá pochádza zo 17. storočia., strechu má pokrytú dreveným šindľom. Vstupuje sa do nej drevenými dverami z východu. Visí v nej gotický zvon odliaty v roku 1400 viedenským majstrom Jánom. Zvon má vraj obsahovať viac striebra ako medi. Legendy vravia, že počas tureckej okupácie bol zvon zakopaný, a neskôr bol vyrytý pasúcou sa sviňou.


vo zvonici sa nachádzali ešte 2 zvony, po prvej svetovej vojne oba zvony zhabala rakúsko-uhorská armáda. Najstarší gotický zvon ostal na pôvodnom mieste aj po vojne, bol však viackrát poškodený, preto je používaný už len na výstavné účely. Ide o najstarší zvon v malokarpatskej oblasti.


vo Svätom Jure nájdete budovu prvej konskej železnice v Uhorsku na úseku Bratislava - Svätý Jur vystavanom v rokoch 1838 až 1840. Vozy boli ťahané dvoma pármi koní. Vlak chodil raz prepoludním a raz popoludní systémom tam a naspäť. Od roku 1873 železnica fungovala už na parný pohon.


hradby mestského opevnenia, prevažne renesančné zo 17. storočia vybudované ako ochrana proti Turkom. Dodnes sú sčasti zachované dve strany hradieb a dve vedľajšie bránky.


pár tipov pre turistov v okolí


pokračovaním ďalej od Kostola Svätého Juraja smerom na Jozefkovo údolie sa dostanete neďaleko od zrúcaniny stredovekého hradu Biely Kameň a ku nálezom pravekého a slovanského veľkomoravského hradiska Neštich. Obidve miesta patria k našim kultúrnym pamiatkam.


hradisko bolo významným vojenským objektom na území Veľkej Moravy. Bolo vybudované v 9. až 10. storočí proti maďarským jazdeckým nájazdom. Na hradisku bola stála vojenská posádka, ktorá poskytovala ochranu obyvateľstvu zo širokého okolia.


hrad Biely Kameň, pravdepodobne vybudovaný po tatárskom vpáde v roku 1241 na rozkaz uhorského kráľa Bela IV., je od vpádu Turkov v roku 1663 už len zrúcanina.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:27:21

bottom of page