malokarpatská vínna cesta | xplór #srdcomposlovensku
top of page
malokarpatská vínna cesta

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

197 mnm

-

+421 905 777 089

.malokarpatská vínna cesta  – sa tiahne mestami a obcami od Bratislavy po východnej strane Malých Karpát. Je spojením niekoľkých fenoménov – vína, prírody, histórie, folklóru a gastronómie. Hoci naše vína nie sú za hranicami populárne, Slovensko jednoznačne patrí medzi vinohradnícke oblasti, ktoré stoja za návštevu. Poďte teda zablúdiť do romantických pivničiek a vinohradov a ochutnajte lahodnú chuť toho čo sa urodilo v malokarpatských pivniciach.

malokarpatská vínna cesta

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

celoročne

zavisí od podujatia

.poplatok za vstup

zavisí od podujatia

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


cieľom vybudovania vínnej cesty bolo zviditeľnenie malokarpatského regiónu domácemu i zahraničnému návštevníkovi. Na Slovensku je vinohradníckych oblastí 6 – Juhoslovenská, Nitrianska, Stredoslovenská, Východoslovenská, Tokajská a Malokarpatská. Práve Malokarpatská je najväčšou z nich a vedie cez mestá Bratislava, Svätý Jur, Pezinok, Modru, Trnavu a okolité podkarpatské. Svätý Jur, Modra a Pezinok sa pýšia starou tradíciou slobodných kráľovských miest. Tento titul im bol udelený, okrem iného aj vďaka kvalitnej produkcii vína, ktoré chutilo kráľom vo Viedni a Bratislave v 17. storočí.


malokarpatská vínna cesta začína v našom hlavnom meste. Bratislava dnes už nie je typické vinohradnícke mesto s vinohradmi a pivničkami ale stále tu nájdete útulné kaviarne a reštaurácie kde majú bohatú ponuku vín nielen z Malokarpatskej oblasti. Vínnu cestu v jej pravej kráse uvidíte až na vidieku. Prvé pivničky plné chutného vína na vás čakajú v obciach Rači a Vajnoroch. Pochádza odtiaľto najmä známa Frankovka, údajne obľúbené víno panovníčky Márie Terézie. Kúsok od Rače sa nachádza kráľovské mesto Svätý Jur. Jeho centrum sa zachovalo takmer neporušené a tak uvidíte ako vyzeralo vinohradnícke mesto. Dominantou hlavnej ulice mesta sú kaštiele, pod ktorými sa nachádzajú tunajšie najznámejšie pivnice. Ďalším mestom je Pezinok, ktoré je centrom malokarpatského regiónu s viacerými pivničkami a vinotékami. Na jeseň sa tu konajú kultúrne podujatia spojené s vinobraním. Popri ceste si môžete kúpiť chutný burčiak, ktorý je vraj dobrý na omladenie krvi. Od Pezinka pokračuje cesta cez Slovenský Grob. Tu sa víno pije najmä k pečenej husi, ktorú dostanete takmer v každej miestnej reštaurácii. Obcou Vinosady sa dostanete do Modry, ktorá je centrom svetoznámej majoliky. Modra, podobne ako Pezinok žije kultúrou a tiež sa tu konajú slávnostne podujatia – vinobrania. Najväčšie Malokarpatské pivnice nájdete na hrade Červený Kameň, v stredoveku sa v nich skladovala meď. Najväčšia vínna pivnica – Fuggerovská sa nachádza v obci Častá. Pomenovanie dostala podľa jedných z najznámejších majiteľov červenokamenského panstva. Ďalej odporúčame ochutnávku Orešianského červeného, ktorého základ tvorí Modrý portugal a nevynechajte ani návštevu vinotéky na Smoleníckom zámku. Obec Suchá nad Parnou je rodiskom spisovateľa Františka Hečku, autora románu Červené víno. V románe opisuje okrem iného i malokarpatských vinárov. Cez túto obec sa dostávame do Trnavy, do tzv. Slovenského Ríma, v ktorom sa nachádza množstvo historických pamiatok.


v jednotlivých mestách a obciach Malokarpatskej vinnej cesty sa konajú podujatia po celý rok. Môžete sa tešiť na ochutnávky, prehliadky vína, Vínne trhy, vinobrania a to všetko v spojení s bohatým kultúrnym programom. Program je publikovaný každý rok.


pravidelné podujatia


malokarpatské vinobranie – sa koná každoročne, striedavo v Modre a Pezinku. Je to oslava práce vinohradníkov.


alegoricky sprievod na vinobraní – je organizovaný každú tretiu septembrovú nedeľu. Má charakterizovať jednotlivé obce regiónu, ich zvyky, tradície, remeslá...


burčiak v keramike – je slávnosť remeselníkov a vinárov, ktorá sa koná každý druhý rok v Modre.


deň otvorených pivníc – každý rok v novembri máte možnosť ochutnať vína od Bratislavy až po Trnavu.


slávnosti vinohradníkov – podujatie je organizované v mestskej časti Bratislavy – Rača a vo Svätom Jure.


ochutnávka burčiaku z fontány Sv. Floriána v Modre na pravé poludnie


vínne trhy v Pezinku


VITIS AUREA – výstava vín v Modre


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:23:27

bottom of page