lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

malé karpaty - rozhľadňa veľká homola

icon_HOME.png

sk.02.00.03

rozhladna-velka-homola

.rozhľadňa veľká homola
.rozhľadňa veľká homola

press to zoom
.rozhľadňa veľká homola
.rozhľadňa veľká homola

press to zoom
1/1
icon_hist_ZÁMOK.png

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

709 mnm

-

+421 918 124 794

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.02.00.03
malé karpaty - rozhľadňa veľká homola
.rozhľadňa veľká homola
.rozhľadňa veľká homola


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.rozhľadňa veľká homola - jedna z najkrajších rozhľadní v okolí Bratislavy, ktorá sa týči na rovnomennom vrchu, v nadmorskej výške 709 metrov nad morom. Nachádza sa len 4 km od Modry, a najjednoduchší prístup ku nej je od Zochovej chaty. Ponúka krásny panoramatický výhľad na celé Malé Karpaty a v prípade dobrej viditeľnosti môžete vidieť i rakúske Alpy.

.otváracie hodiny

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

.sprievodcaako sa k rozhľadni dostanete?


prístup na Veľkú Homoľu 709 m n.m. nevedie len červenou značkou. Zvoliť môžete veľké množstvo ďalších ciest, či už priamo a najkratšie zo Zochovej chaty – Piesku (červená trasa). Zaujímavá trasa vedie aj po modrej turistickej značke, ktorá začína na námestí v Modre pokračuje Pod Peprovcom (471 m n.m.), Malou Homoľou (638 m n.m.) a napája sa na našu červenú značku Pod Veľkou Homoľou (670 m n.m.). Celková vzdialenosť je 7,1 km a stúpanie 550 m.


kúsok z histórie


prvá rozhľadňa tu stála už v roku 1894, kedy vznikol v Modre prvý turistický oddiel. Spolok mapoval a značil turistické trasy v celej oblasti a neskôr organizoval výlety do Malých Karpát. Druhá verzia rozhľadne bola vybudovaná v roku 2001 a presahovala výšku 20 m. Pôvodne bola celá konštrukcia drevená a ukotvená pre lepšiu stabilizácia lanami. V roku 2016 bola rozhľadňa uzavretá na ďalšie 2 roky. Začalo sa s demontovaním a budovaním novej rozhľadne. Vyhliadka bola po rekonštrukcii znovu sprístupnená turistom 3.11.2018.


čo ponúka vyhliadková veža?


nová vyhliadková veža sa svojimi rozmermi (výška 20,4 m, pôdorys 4,5 x 4,5 m), členením a použitými materiálmi príliš nelíši od pôvodnej stavby. Rozdielom viditeľným na prvý pohľad je absencia kotviacich oceľových lán. Zavetrenie oceľovými tiahlami je po novom integrované vo vnútornej konštrukcii veže. Dôležitou zmenou oproti predchádzajúcej rozhľadni je tiež nahradenie priebežných vertikálnych konštrukcií viacerými hranolmi, čo umožňuje v prípade potreby výmenu drevených nosných častí. Na vyhliadkovú plošinu sa návštevník dostane prostredníctvom štvorramenného dreveného schodiska po zdolaní šiestich poschodí a stodvadsať schodov. Z najvyššieho bodu sa otvára výhľad na okolité Malé Karpaty, ale tiež na Podunajskú nížinu, Biele Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, Strážovské vrchy, Vtáčnik, Veľkú Fatru, Pohronský Inovec, či dokonca na Východné Alpy, ktorý by bol inak zakrytý korunami stromov.


1/41
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. apríla 2022, 9:41:27

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór