lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - STREDOVEKÉ PIVNICE TRNAVA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Stredoveké pivnice Trnava Malé Karpaty
Stredoveké pivnice Trnava Malé Karpaty

Stredoveké pivnice Trnava Malé Karpaty
Stredoveké pivnice Trnava Malé Karpaty

1/1

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

140 mnm

TRNAVA

+421 33 323 6440

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.04.06

STREDOVEKÉ PIVNICE TRNAVA

STREDOVEKÉ VÍNNE PIVNICE – nachádzajú sa takmer pod každým meštianskym domom v Trnave. Vznikali už v 13. storočí. Slúžili na uskladnenie vína a zabezpečovali slávnym trnavským vínam najlepšie podmienky pre zretie. Majú strmé schodisko a hlinenú podlahu. Niektoré sa zachovali dodnes a sú neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva mesta. Niektoré vínne pivnice sú prístupné ako najrôznejšie prevádzky, iné prístupné nie sú a jediný spôsob ako ich vidieť, je počas podujatia Deň vínnych pivníc v Trnave.

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZÁMOK.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.02.04.06
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. mája 2021, 12:14:45

OTVÁRACIE DOBY

Raz ročne

na Deň vínnych pivníc

POPLATOK ZA VSTUP

30,00 €

Vstupenka

SPRIEVODCA 


Nepremeškajte


Každoročne sa v Trnave pivnice otvárajú raz do roka v jeseni na Deň vínnych pivníc. Milovníci vína putujú s vínnym pasom po pivniciach a ochutnávajú pestrú ponuku vín z rôznych slovenských regiónov. V prvom ročníku bolo otvorených jedenásť pivníc a organizátori vtedy považovali za úspech rozšíriť ich počet na dvadsať. Dnes sa vinári prezentujú vo viac ako troch desiatkach „pivníc“ a aby si podujatie zachovalo kultúrnu úroveň, organizátori obmedzujú počet vstupeniek na sedemsto.


História vinohradníctva v Trnave


Stredoveká Trnava patrila medzi najväčšie vinohradnícko-vinárske centrá Uhorska. Bola významným miestom styku zahraničných a domácich kupcov. Nepriamo sa zmienka o vinohradníctve v Trnave objavuje v roku 1258, kedy sa píše o novej výsadbe vinohradov v tesnej blízkosti mesta. Obchod s vínom v 14. storočí prekvital a mesto bohatlo. Trnavské víno sa nepilo ani tak v Uhorsku, ako skôr na Morave, v Čechách, Sliezsku či Poľsku. Mestské účty z 15. Storočia hovoria, že po Bratislave mali Trnavčania najviac vinohradov v celej malokarpatskej oblasti. Trnavčania vlastnili v minulosti množstvo vinohradov v chotároch dnešnej Rače, Vajnôr, Svätého Jura, Pezinka, či Modry, ale snažili sa aj o výsadbu nových viníc aj vo svojom chotári a na pôde trnavských poddanských dedín v Hrnčiarovciach, Modranke, Brestovanoch a Ružindole.

V 19. storočí zaznamenalo víno v Trnave obdobie renesancie. Je spojené s menom Antona Valca, veľkoobchodníka s vínom, ktorý preslávil mesto svojimi pivnicami a najmä obrovským sudom, ktorý sa stal turistickou atrakciou. Mnohí cestovatelia prechádzajúci Trnavou ho dokonca opisovali ako najväčší sud v celej Európe či dokonca svete, ktorý je naplnený vínom. Stalo sa tak počas veľkonočného týždňa v roku 1824. Vtedy sa aj potvrdilo, že objem suda je presne 114 600 litrov. V pivniciach sa okrem toho nachádzalo viac ako 30 tisíc hektolitrov kvalitného vína z celého Uhorska, ktoré bolo pripravené na predaj do Rakúska, Čiech, Moravy, Sliezska, Poľska, Pruska, Anglicka, či do Brazílie. Na prepravu sa v týchto pivniciach používala malá železnica.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png