top of page
brestovská jaskyňa zuberec

brestovská jaskyňa zuberec

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

917 mnm

zuberec

+421 911 062 363

.brestovská jaskyňa zuberec - je jedinou sprístupnenou jaskyňou na Orave. Pohyb po náročnejšom teréne a strmých schodiskách, roštoch a stúpačkách, viackrát priamo nad hladinou priezračného podzemného potoka, má vo vás zanechať okrem estetického aj adrenalínový zážitok. Počas neho budete mať na hlavách prilby a čelovky. Zažijete rovnaké pocity ako objavitelia a jaskyniari, ktorí odhaľujú tajomstvá jaskyne.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

09:00 - 15:30

09:00 - 14:00

júl - sep

máj, okt

10,00 €

5,00 €

9,00 €

dospelí 

deti 6-15r

študenti, seniori

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


brestovská jaskyňa sa nachádza neďaleko obce Zuberec na severozápadnom úpätí Západných Tatier na území Tatranského národného parku. Vstup do jaskyne je kúsok za dreveným amfiteátrom. Auto môžete zaparkovať pri amfiteátri. Odtiaľ vedie lesný chodník a pár schodov k jaskyni.


ak cestujete autobusom hľadajte zastávku Zuberec - Brestová. Od zastávky je to len 400 m a ste v cieli.

Len pár metrov sa nachádza ďalšia zaujímavosť na Orave a to Múzeum Oravskej dediny. Tak ak máte čas určite navštívte aj tento pekný skanzen.


vstup je obmedzený najmä počas hlavnej sezóny


brestovskú jaskyňu verejnosti sprístupnili v septembri 2016. Má jeden vchod, ktorý je súčasne aj východom. Jej prehliadka trvá viac ako hodinu. Úzke chodby a znížené stropy nedovolia, aby tadiaľ prechádzalo viac ako 15 ľudí v jednom vstupe. Počas hlavnej sezóny ju preto denne môže obdivovať maximálne 90 turistov.


v súčasnosti je v prevádzke 217 metrov z 1890 metrovej dĺžky. Na trase absolvujete 240 schodov. Raz máte pod nohami hladinu podzemného potoka, inokedy nad hlavou skalný masív, občas vám musí pomôcť lano. Oproti väčšine sprístupnených jaskýň, kde sa turisti pohybujú po betónových chodníkoch a pri inštalovanom elektrickom osvetlení, si návšteva jaskyne pod Roháčmi vyžaduje lepšiu kondíciu.


mohlo by vás zaujímať


teplota v jaskyni je na úrovni štyroch až šiestich stupňov °C, preto je vhodnejšie teplejšie oblečenie. Neopakovateľný ráz dáva jaskyni aktívny vodný tok, ktorý je domovom množstva pozoruhodných živočíchov. Reliéf jaskynných priestorov je výsledkom pôsobenia vody. Zaujmú aj stropné skalné visiaky či mohutné skalné výčnelky na stenách priamo nad riečiskom. Jaskyňu prevádzkuje Štátna ochrana prírody.


v minulosti slúžila Brestovská jaskyňa nielen ako prírodný skvost, ale aj ako technická pomôcka. Keď tieklo dedinou málo vody, či už na pohon mlynov, píly alebo elektrárne, tak odrazením vody zo Studeného potoka cez túto jaskyňu dopĺňali vodu v Števkovskom a Suchom potoku. Podobne sa dopĺňal aj prameň pitnej vody Dva smreky. Pri záplavách zas jaskynný systém neprepúšťal väčší prietok. Od roku 1979 je Brestovská jaskyňa zapísaná v zozname národných prírodných pamiatok.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:03:10

bottom of page