lista s ornamentom.png

ZÁPADNÉ TATRY - ŠARAFIOVÝ VODOPÁD

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_HOME.png

SK.11.00.24

ŠARAFIOVÝ VODOPÁD

REGIÓN: ► ORAVA a ZÁPADNÉ TATRY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1480 mnm

-

+421 948 625 669

Šarafiový vodopád
Šarafiový vodopád

Šarafiový vodopád
Šarafiový vodopád

1/1

ŠARAFIOVÝ VODOPÁD - k známym vodopádom Západných Tatier a lákadlám liptovskej prírody patrí kaskádovitý ľadovcový Šarafiový vodopád nachádzajúci sa v Žiarskej doline. Vodopád vytvára Šarafiový potok stekajúci po južnom úbočí vrchu Príslop.

icon_STARS 5.0.png
icon_hist_HRAD.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.11.00.24
ZÁPADNÉ TATRY - ŠARAFIOVÝ VODOPÁD
Šarafiový vodopád
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 9:36:36

OTVÁRACIE DOBY

prístupné

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


Ako sa dá k vodopádu dostať ?


K vodopádu vedie značkovaný turistický chodník od Žiarskej chaty. Za cintorínom približne pätnásť minúť od chaty po zelenej značke smer Jalovecké sedlo v Šarafiovom jarku. Vodopád sa nachádza na toku Šarafiového potoka, ktorý steká po južnom úbočí vrcholu Príslop vysokom 2 126 m.


Žiarska chata je vstupnou bránou do turisticky veľmi navštevovanej oblasti Žiarskej doliny a Roháčov v Západných Tatrách. Je jedinou vysokohorskou chatou v Západných Tatrách, nachádzajúcou sa v závere niektorých z jej dolín, prístupnou z Liptovskej strany. Chata bola v roku 2006 kompletne zrekonštruovaná, v súčasnosti je v plnej prevádzke.


Značkované turistické trasy vedúce od žiarskej chaty na Plačlivô, Ostrý Roháč alebo iné vrcholy hôr.

Celý vodopád meria 20 metrov, no člení sa na výrazné kaskády, pričom najvyšší z radu kaskád dosahuje len asi 3,5 m. Ľadovcovú kaskádu napája Šarafiový potok vo výške 1480 m n.m..


K lákadlám Žiarskej doliny patrí symbolický cintorín obetí horských nešťastí Západných Tatier, ktorý vznikol v roku 1995 v lokalite Krásnô pod horou Príslop neďaleko Žiarskej chaty. Vstup na tento cintorín tvorí drevená brána s mottom: „Mŕtvym na počesť, živým na výstrahu“.


Pár tipov pre turistov v okolí


Smutné sedlo - s vrcholom 1965 m, výrazný turistický bod v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Sedlo je významným turistickým bodom. Cez sedlo turisti uskutočňujú mnohé výlety do oblasti Roháčov, najmä na Ostrý Roháč, Plačlivé, Volovec, Tri kopy, Hrubú Kopu a Baníkov.


Ostrý Roháč - s vrcholom 2087 m, je jeden z najznámejších vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni tvorenom vrcholmi Baníkov, Plačlivé a Volovec.


Plačlivé - s vrcholom 2125 m, nazývaný aj Plačlivô je jeden z menej známych vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni medzi vrcholmi Baníkov a Ostrý Roháč. Plačlivô sa v minulosti nazývalo aj Plačlivý Roháč.


Baníkov - s vrcholom 2178 m, je najvyšší vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Nachádza sa nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jaloveckou dolinou.

Baranec - s vrcholom 2184 m, čo ho radí na tretie miesto v rebríčku najvyšších vrchov v Západných Tatrách. Samostatný masív je pre svoju dominanciu nad Liptovskou kotlinou nazývaný Štít Liptova.


Sivý vrch - s vrcholom 1805 m, je výrazný a skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni Západných Tatier. Tvoria ho vápence a dolomity. Z vrcholu je zaujímavý kruhový rozhľad.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png