lista s ornamentom.png

západné tatry - šarafiový vodopád

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.11.00.24

sarafiovy-vodopad

icon_STARS 5.0.png
.šarafiový vodopád
.šarafiový vodopád

press to zoom
.šarafiový vodopád
.šarafiový vodopád

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1480 mnm

-

+421 948 625 669

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.11.00.24
západné tatry - šarafiový vodopád
.šarafiový vodopád

.šarafiový vodopád - k známym vodopádom Západných Tatier a lákadlám liptovskej prírody patrí kaskádovitý ľadovcový Šarafiový vodopád nachádzajúci sa v Žiarskej doline. Vodopád vytvára Šarafiový potok stekajúci po južnom úbočí vrchu Príslop.

.otváracie doby

voľne prístupné

celoročne

.poplatok za vstup

voľne prístupné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca 


ako sa dá k vodopádu dostať ?


k vodopádu vedie značkovaný turistický chodník od Žiarskej chaty. Za cintorínom približne pätnásť minúť od chaty po zelenej značke smer Jalovecké sedlo v Šarafiovom jarku. Vodopád sa nachádza na toku Šarafiového potoka, ktorý steká po južnom úbočí vrcholu Príslop vysokom 2 126 m.


žiarska chata je vstupnou bránou do turisticky veľmi navštevovanej oblasti Žiarskej doliny a Roháčov v Západných Tatrách. Je jedinou vysokohorskou chatou v Západných Tatrách, nachádzajúcou sa v závere niektorých z jej dolín, prístupnou z Liptovskej strany. Chata bola v roku 2006 kompletne zrekonštruovaná, v súčasnosti je v plnej prevádzke.


značkované turistické trasy vedúce od žiarskej chaty na Plačlivô, Ostrý Roháč alebo iné vrcholy hôr.

Celý vodopád meria 20 metrov, no člení sa na výrazné kaskády, pričom najvyšší z radu kaskád dosahuje len asi 3,5 m. Ľadovcovú kaskádu napája Šarafiový potok vo výške 1480 m n.m..


k lákadlám Žiarskej doliny patrí symbolický cintorín obetí horských nešťastí Západných Tatier, ktorý vznikol v roku 1995 v lokalite Krásnô pod horou Príslop neďaleko Žiarskej chaty. Vstup na tento cintorín tvorí drevená brána s mottom: „Mŕtvym na počesť, živým na výstrahu“.


pár tipov pre turistov v okolí


smutné sedlo - s vrcholom 1965 m, výrazný turistický bod v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Sedlo je významným turistickým bodom. Cez sedlo turisti uskutočňujú mnohé výlety do oblasti Roháčov, najmä na Ostrý Roháč, Plačlivé, Volovec, Tri kopy, Hrubú Kopu a Baníkov.


ostrý roháč - s vrcholom 2087 m, je jeden z najznámejších vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni tvorenom vrcholmi Baníkov, Plačlivé a Volovec.


plačlivé - s vrcholom 2125 m, nazývaný aj Plačlivô je jeden z menej známych vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni medzi vrcholmi Baníkov a Ostrý Roháč. Plačlivô sa v minulosti nazývalo aj Plačlivý Roháč.


baníkov - s vrcholom 2178 m, je najvyšší vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Nachádza sa nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jaloveckou dolinou.


baranec - s vrcholom 2184 m, čo ho radí na tretie miesto v rebríčku najvyšších vrchov v Západných Tatrách. Samostatný masív je pre svoju dominanciu nad Liptovskou kotlinou nazývaný Štít Liptova.


sivý vrch - s vrcholom 1805 m, je výrazný a skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni Západných Tatier. Tvoria ho vápence a dolomity. Z vrcholu je zaujímavý kruhový rozhľad.


1/27
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

17. novembra 2021, 14:58:10

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór