top of page
župný dom a galéria dolný kubín

župný dom a galéria dolný kubín

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

478 mnm

dolný kubín

+421 43 586 3212

.župný dom a galéria dolný kubín - Oravská galéria je regionálnou galériou s krajskou pôsobnosťou pre Žilinský samosprávny kraj. Bola založená v roku 1965 a sídli v Dolnom Kubíne na Hviezdoslavovom námestí, v Župnom dome zo 17. storočia.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

10:00 - 17:00

zatvorené

utorok - nedeľa

pondelok

5,00 €

3,00 €

0,50 €

zadarmo

dospelí

seniori, zťp

žiaci, študenti

deti 0-6r 


icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa ku galérii dostať?


župný dom - oravská galéria sa nachádza na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne. Autom stačí zabočiť smer centrum mesta a budovu tam ľahko nájdete. V prípade cesty autobusom, alebo vlakom vás od stanice čakám približne 15 minútová prechádzka po ulici Alej Slobody priamo do centra mesta. Cestu zo stanice si môžete skrátiť aj autobusovou linkou č.1, ktorá vás zo stanice na Hviezdoslavovo námestie odvezie za 4 minúty.


čo všetko môžete v oravskej galérii a jej okolí vidieť ?


rozsahom zbierkových fondov patrí Oravská galéria medzi najvýznamnejšie verejné galerijné inštitúcie na Slovensku. Župný dom, v ktorom v súčasnosti galéria sídli, je dvojposchodová murovaná budova s ústredným arkádovým dvorom, ktorá bola postavená v polovici 17. storočia a od roku 1686 slúžila ako sídlo Oravskej župy. Dnešnú podobu získal dom po rozsiahlej obnove v roku 1893.


okrem stálych expozícií „Staré umenie 15. až 19. storočia“, „Ikony“, „Slovenské výtvarné umenie 20. storočia“, „Štefan Siváň, rezbár z Oravy“ a „Tradičné ľudové umenie – výber“, sprístupnených v roku 1995, a realizovaných v priestoroch Župného domu v Dolnom Kubíne, prevádzkuje Oravská galéria ďalšie vysunuté stále expozície tradičného ľudového výtvarného umenia na Slanickom ostrove umenia na Oravskej priehrade a Galériu Márie Medveckej v Tvrdošíne.


v prekrásnej prírodnej scenérii Slanického ostrova umenia uprostred Oravskej priehrady sú lokalizované stále expozície tradičného ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie. Oravská galéria na Slanickom ostrove umenia galéria v rokoch 1971 a 1973 sprístupnila stále expozície „Slovenskej tradičnej ľudovej plastiky a maľby“ a expozíciu „Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia“.


v roku 1979 otvorila galéria stálu expozíciu z celoživotnej tvorby maliarky Márie Medveckej v Tvrdošíne - Medvedzí. Expozícia je už viac ako 40 rokov venovaná dielu Márie Medveckej, ktorá sa natrvalo zapísala do dejín slovenského výtvarného umenia 20. storočia nielen ako predstaviteľka realistickej maľby, ale predovšetkým ako vnímavá pozorovateľka svojho rodného kraja, oravských ľudí odpradávna pripútaných k zemi, ktorá ich živila a ich jednoduchých každodenností.


od svojho založenia do konca roka 2019 galéria pripravila 635 výstav slovenského a zahraničného výtvarného umenia, ktoré videlo spolu so stálymi expozíciami 3 054 485 návštevníkov.


zaujímavá je aj samotná budova, ktorá patrí medzi dominanty mesta Dolný Kubín. Stoličný dom sa začal budovať v roku 1757 a bol prvým impulzmom zmeny charakteru zástavby Dolného Kubína z dedinskej na mestskú.


pár tipov pre turistov v okolí.


drevený artikulárny kostol v obci leštiny - Národná kultúrna pamiatka a lokalita Svetového dedičstva UNESCO, kde bol pokrstený Pavol Országh Hviezdoslav.


pamiatka unesco - tvrdošín - kostol všetkých svätých - je rímskokatolícky drevený kostol. Pôvodne pochádza z konca 15. storočia a v 17. storočí bol prestavaný do renesančného slohu. Je najstaršou zachovalou stavebnou pamiatkou mesta.


vodná nádrž orava - oravská priehrada - súčasti rovnomenného vodného diela, vybudovaného na sútoku Bielej a Čiernej Oravy.


prístavisko slanická osada – zabezpečuje prepravu vyhliadkovou loďou na Slanický ostrov umenia a späť.


slanický ostrov umenia - po napustení Oravskej priehrady v roku 1953 zostalo nad vodou z 5-ich zatopených osád len návršie s barokovým kostolom. Na tomto ostrovčeku boli nainštalované stále expozície ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:03:35

bottom of page