top of page
múzeum p. o. hviezdoslava dolný kubín

múzeum p. o. hviezdoslava dolný kubín

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

478 mnm

dolný kubín

+421 43 586 4780

.oravské múzeum p. o. hviezdoslava v dolnom kubíne – najstaršie literárne múzeum na Slovensku. Nachádza sa v Dolnom Kubíne a patrí medzi obľúbené zastávky turistov a školských výletov. Múzeum spravuje expozície - Oravský hrad, Oravskú lesnú železnicu, Literárne múzeum P. O. Hviezdoslava a Čaplovičovu knižnicu, Dom Martina Kukučína a Florinov dom, expozíciu Mila Urbana a Hviezdoslavovu hájovňu. V spomínaných expozíciách sa dozviete viac o ľudovej kultúre, prírodopisných zvláštnostiach Oravy.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

08:00 - 16:00

pondelok - piatok 

3,00 €

zadarmo

1,50 €

1,50 €

7,50 €

dospelí 

deti do 6r

žiaci, seniori

študenti

rodinné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


kde hľadať múzeum p.o. hviezdoslava?


múzeum sa nachádza na okraji Hviezdoslavovho námestia v Dolnom Kubíne. Vedľa múzea sa nachádza kostol a oproti gymnázium P. O. Hviezdoslava. Pri gymnáziu môžete zaparkovať auto a k múzeu to máte už len na skok.


literárna expozícia p.o. hviezdoslava – návštevníkovi poskytuje komplexný pohľad na život a tvorbu Pavla Országha Hviezdoslava. Sídli v historickej budove Čaplovičovej knižnice na

Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne. V troch miestnostiach približuje život a tvorbu básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Textový a obrazový materiál je doplnený originálnymi osobnými pamiatkami z pozostalosti básnika. Expozícia je doplnená o výtvarné diela, ktorých inšpiračným zdrojom bola básnikova osobnosť či jeho tvorba. Pred budovou sa nachádza jeho bronzová socha v nadživotnej veľkosti.


čaplovičova knižnica – je pomenovaná podľa svojho zakladateľa Vavrinca Čaploviča, jedného z najväčších zberateľov kníh na Slovensku v 19. storočí. Budova bola postavená na začiatku 20. storočia podľa plánov Júliusa Sándyho pre účely uloženia rozsiahlej zbierky kníh a ďalších cenných predmetov, ktoré v roku 1839 daroval jasenovský rodák Oravskej župe. V čase darovania mala približne 20 000 knižných diel a súčasťou kolekcie boli aj mnohé muzeálne predmety napríklad z oblasti astronómie, numizmatiky, lekárstva, paleontológie, či mineralógie. V súčasnosti knižnica eviduje viac ako 91 tisíc knižničných jednotiek.


florinov dom - dvojpodlažný remeselnícky, pôvodne farbiarsky dom. Nachádza sa v historickom centre Dolného Kubína pri Kohútovom sade. Bol vybudovaný v 18. storočí. Známy je aj pod názvom Zaunerovská kúria. Od konca 19. storočia bol používaný už len na bývanie. V rokoch 1953 – 1973 v ňom žil básnik, publicista, diplomat a osvetový pracovník Theodor Herkeľ Florin. Od roku 1997 je v dome sprístupnená Pamätná izba s pôvodným zariadením básnika.


expozícia hájnikovej ženy v oravskej Polhore - približuje život a tvorbu básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Je nainštalovaná v budove hájovne pod Babou horou. Súčasná budova stojí na základoch pôvodnej, v roku 1912 vyhorenej hájovne, ktorú Hviezdoslav pravidelne navštevoval. Práve tu sa v roku 1904 narodil spisovateľ Milo Urban. V tom istom areáli sa nachádza aj jeho expozícia. Zaparkovať auto pred návštevou expozície možno pri chate Slaná voda v Oravskej Polhore, odkiaľ sa Hviezdoslavovou alejou prechádza k hájovni.


oravský hrad – je národnou kultúrnou pamiatkou a medzi slovenskými hradmi mu patrí prvenstvo v návštevnosti. Nachádza sa na strmom vápencovom brale nad obcou Oravský Podzámok. Mal tak dobrý obranný systém, že sa ho nikdy nepodarilo dobyť. Keď chcete hrad zdolať a spoznať, musíte vystúpiť po viac ako šesťsto schodoch.


hrad upútal aj filmárov. Nakrúcal sa tu film Upír z Nosferatu, Dračie srdce 2, rozprávky Kráľ Drozdia brada, Princezná a žobrák, či Sokoliar Tomáš.


v priestoroch hradu sú etnografická, prírodovedná a historická expozícia. V sálach a salónikoch sa nachádzajú originálne obrazy hradných pánov a županov Oravskej stolice, dobový nábytok, porcelán, kachľové pece, či kópia benátskeho zrkadla. Prejdete aj tajomnými zákutiami, obrannými baštami, delovými sálami, či erbovou miestnosťou i maličkou izbičkou pre slúžku, ale aj zbrojnicou s originálnymi zbraňami a kópiami zo 16. storočia.


priamo pod Oravským hradom sa nachádza Múzeum šľachtických kočiarov a saní s najrozsiahlejšou zbierkou kočiarov a saní na Slovensku.


oravská lesná železnica – sa v minulosti využívala na prevážanie vyťaženého dreva z ťažko dostupného horského terénu. Od roku 2008 vozí turistov zo stanice Tanečník do sedla Beskyd. Jazda tam a späť po 3,5 km trati trvá približne hodinu. Počas nej prekonáte výškový rozdiel 120 metrov. V sedle Beskyd máte čas vystúpiť na vyhliadkovú vežu. Tá sa nachádza v nadmorskej výške 970 metrov nad morom a je odtiaľ pekný výhľad na okolitú panorámu hôr.


oravská lesná železnica je špeciálna aj tým, že je súčasťou Kysucko-oravskej lesnej železnice. Bola najvyššie položenou lesnou železnicou. Lesné úvraťové železnice boli navrhnuté s cieľom zlepšiť dopravu vyťaženého dreva a znížiť prevádzkové náklady. Úvraťový systém je výnimočný tým, že umožňuje prekonávať prevýšenia na pomerne krátkej vzdialenosti. Lokomotíva ide najprv dopredu, potom cúva a takto stúpa do kopca.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:03:22

bottom of page