lista s ornamentom.png

ORAVA - MÚZEUM P. O. HVIEZDOSLAVA DOLNÝ KUBÍN

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_HOME.png

SK.11.03.03

MÚZEUM P. O. HVIEZDOSLAVA DOLNÝ KUBÍN

REGIÓN: ► ORAVA a ZÁPADNÉ TATRY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

478 mnm

DOLNÝ KUBÍN

+421 43 586 4780

Múzeum P. O. Hviezdoslava Dolný Kubín Orava
Múzeum P. O. Hviezdoslava Dolný Kubín Orava

Múzeum P. O. Hviezdoslava Dolný Kubín Orava
Múzeum P. O. Hviezdoslava Dolný Kubín Orava

1/1

ORAVSKÉ MÚZEUM P. O. Hviezdoslava – najstaršie literárne múzeum na Slovensku. Nachádza sa v Dolnom Kubíne a patrí medzi obľúbené zastávky turistov a školských výletov. Múzeum spravuje expozície - Oravský hrad, Oravskú lesnú železnicu, Literárne múzeum P. O. Hviezdoslava a Čaplovičovu knižnicu, Dom Martina Kukučína a Florinov dom, expozíciu Mila Urbana a Hviezdoslavovu hájovňu. V spomínaných expozíciách sa dozviete viac o ľudovej kultúre, prírodopisných zvláštnostiach Oravy.

icon_STARS 5.0.png
icon_hist_HRAD.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.11.03.03
ORAVA - MÚZEUM P. O. HVIEZDOSLAVA DOLNÝ KUBÍN
Múzeum P. O. Hviezdoslava Dolný Kubín Orava
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 10:19:19

OTVÁRACIE DOBY

08:00 - 16:00

Pondelok - Piatok 

POPLATOK ZA VSTUP

2,50 €

zadarmo

1,50 €

1,50 €

6,00 €

dospelí 

deti do 6r

žiaci, seniori

študenti

rodinné

SPRIEVODCA


Kde hľadať múzeum P. O. Hviezdoslava?


Múzeum sa nachádza na okraji Hviezdoslavovho námestia v Dolnom Kubíne. Vedľa múzea sa nachádza kostol a oproti gymnázium P. O. Hviezdoslava. Pri gymnáziu môžete zaparkovať auto a k múzeu to máte už len na skok.


Literárna expozícia P. O. Hviezdoslava – návštevníkovi poskytuje komplexný pohľad na život a tvorbu Pavla Országha Hviezdoslava. Sídli v historickej budove Čaplovičovej knižnice na

Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne. V troch miestnostiach približuje život a tvorbu básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Textový a obrazový materiál je doplnený originálnymi osobnými pamiatkami z pozostalosti básnika. Expozícia je doplnená o výtvarné diela, ktorých inšpiračným zdrojom bola básnikova osobnosť či jeho tvorba. Pred budovou sa nachádza jeho bronzová socha v nadživotnej veľkosti.


Čaplovičova knižnica – je pomenovaná podľa svojho zakladateľa Vavrinca Čaploviča, jedného z najväčších zberateľov kníh na Slovensku v 19. storočí. Budova bola postavená na začiatku 20. storočia podľa plánov Júliusa Sándyho pre účely uloženia rozsiahlej zbierky kníh a ďalších cenných predmetov, ktoré v roku 1839 daroval jasenovský rodák Oravskej župe. V čase darovania mala približne 20 000 knižných diel a súčasťou kolekcie boli aj mnohé muzeálne predmety napríklad z oblasti astronómie, numizmatiky, lekárstva, paleontológie, či mineralógie. V súčasnosti knižnica eviduje viac ako 91 tisíc knižničných jednotiek.


Florinov dom - dvojpodlažný remeselnícky, pôvodne farbiarsky dom. Nachádza sa v historickom centre Dolného Kubína pri Kohútovom sade. Bol vybudovaný v 18. storočí. Známy je aj pod názvom Zaunerovská kúria. Od konca 19. storočia bol používaný už len na bývanie. V rokoch 1953 – 1973 v ňom žil básnik, publicista, diplomat a osvetový pracovník Theodor Herkeľ Florin. Od roku 1997 je v dome sprístupnená Pamätná izba s pôvodným zariadením básnika.


Expozícia Hájnikovej ženy v Oravskej Polhore - približuje život a tvorbu básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Je nainštalovaná v budove hájovne pod Babou horou. Súčasná budova stojí na základoch pôvodnej, v roku 1912 vyhorenej hájovne, ktorú Hviezdoslav pravidelne navštevoval. Práve tu sa v roku 1904 narodil spisovateľ Milo Urban. V tom istom areáli sa nachádza aj jeho expozícia. Zaparkovať auto pred návštevou expozície možno pri chate Slaná voda v Oravskej Polhore, odkiaľ sa Hviezdoslavovou alejou prechádza k hájovni.


Oravský hrad – je národnou kultúrnou pamiatkou a medzi slovenskými hradmi mu patrí prvenstvo v návštevnosti. Nachádza sa na strmom vápencovom brale nad obcou Oravský Podzámok. Mal tak dobrý obranný systém, že sa ho nikdy nepodarilo dobyť. Keď chcete hrad zdolať a spoznať, musíte vystúpiť po viac ako šesťsto schodoch.

Hrad upútal aj filmárov. Nakrúcal sa tu film Upír z Nosferatu, Dračie srdce 2, rozprávky Kráľ Drozdia brada, Princezná a žobrák, či Sokoliar Tomáš.

V priestoroch hradu sú etnografická, prírodovedná a historická expozícia. V sálach a salónikoch sa nachádzajú originálne obrazy hradných pánov a županov Oravskej stolice, dobový nábytok, porcelán, kachľové pece, či kópia benátskeho zrkadla. Prejdete aj tajomnými zákutiami, obrannými baštami, delovými sálami, či erbovou miestnosťou i maličkou izbičkou pre slúžku, ale aj zbrojnicou s originálnymi zbraňami a kópiami zo 16. storočia.

Priamo pod Oravským hradom sa nachádza Múzeum šľachtických kočiarov a saní s najrozsiahlejšou zbierkou kočiarov a saní na Slovensku.


Oravská lesná železnica – sa v minulosti využívala na prevážanie vyťaženého dreva z ťažko dostupného horského terénu. Od roku 2008 vozí turistov zo stanice Tanečník do sedla Beskyd. Jazda tam a späť po 3,5 km trati trvá približne hodinu. Počas nej prekonáte výškový rozdiel 120 metrov. V sedle Beskyd máte čas vystúpiť na vyhliadkovú vežu. Tá sa nachádza v nadmorskej výške 970 metrov nad morom a je odtiaľ pekný výhľad na okolitú panorámu hôr.

Oravská lesná železnica je špeciálna aj tým, že je súčasťou Kysucko-oravskej lesnej železnice. Bola najvyššie položenou lesnou železnicou. Lesné úvraťové železnice boli navrhnuté s cieľom zlepšiť dopravu vyťaženého dreva a znížiť prevádzkové náklady. Úvraťový systém je výnimočný tým, že umožňuje prekonávať prevýšenia na pomerne krátkej vzdialenosti. Lokomotíva ide najprv dopredu, potom cúva a takto stúpa do kopca.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png