BRATISLAVSKÝ HRAD

SK.01.01.02.47

# 47/99

reg.01.Bratislava

lok.01.Bratislava

gps.48.1421_17.1002

vyd.05.2021

virtuálna zberateľská minca►

XPLÓR eSHOP

REGIÓN: ► ORAVA a ZÁPADNÉ TATRY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

478 mnm

DOLNÝ KUBÍN

+421 43 586 4780

icon_STARS 5.0.png

ORAVSKÉ MÚZEUM P. O. Hviezdoslava – najstaršie literárne múzeum na Slovensku. Nachádza sa v Dolnom Kubíne a patrí medzi obľúbené zastávky turistov a školských výletov. Múzeum spravuje expozície - Oravský hrad, Oravskú lesnú železnicu, Literárne múzeum P. O. Hviezdoslava a Čaplovičovu knižnicu, Dom Martina Kukučína a Florinov dom, expozíciu Mila Urbana a Hviezdoslavovu hájovňu. V spomínaných expozíciách sa dozviete viac o ľudovej kultúre, prírodopisných zvláštnostiach Oravy.

map texture

GoogleEarth

icon_HOME.png

SK.13.03.03

MÚZEUM P. O. HVIEZDOSLAVA DOLNÝ KUBÍN

lista s ornamentom.png

ORAVA - MÚZEUM P. O. HVIEZDOSLAVA DOLNÝ KUBÍN

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

1/8

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

08:00 - 16:00

Pondelok - Piatok 

POPLATOK ZA VSTUP

2,50 €

zadarmo

1,50 €

1,50 €

6,00 €

dospelí 

deti do 6r

žiaci, seniori

študenti

rodinné

SPRIEVODCA


Kde hľadať múzeum P. O. Hviezdoslava?


Múzeum sa nachádza na okraji Hviezdoslavovho námestia v Dolnom Kubíne. Vedľa múzea sa nachádza kostol a oproti gymnázium P. O. Hviezdoslava. Pri gymnáziu môžete zaparkovať auto a k múzeu to máte už len na skok.


Literárna expozícia P. O. Hviezdoslava – návštevníkovi poskytuje komplexný pohľad na život a tvorbu Pavla Országha Hviezdoslava. Sídli v historickej budove Čaplovičovej knižnice na

Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne. V troch miestnostiach približuje život a tvorbu básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Textový a obrazový materiál je doplnený originálnymi osobnými pamiatkami z pozostalosti básnika. Expozícia je doplnená o výtvarné diela, ktorých inšpiračným zdrojom bola básnikova osobnosť či jeho tvorba. Pred budovou sa nachádza jeho bronzová socha v nadživotnej veľkosti.


Čaplovičova knižnica – je pomenovaná podľa svojho zakladateľa Vavrinca Čaploviča, jedného z najväčších zberateľov kníh na Slovensku v 19. storočí. Budova bola postavená na začiatku 20. storočia podľa plánov Júliusa Sándyho pre účely uloženia rozsiahlej zbierky kníh a ďalších cenných predmetov, ktoré v roku 1839 daroval jasenovský rodák Oravskej župe. V čase darovania mala približne 20 000 knižných diel a súčasťou kolekcie boli aj mnohé muzeálne predmety napríklad z oblasti astronómie, numizmatiky, lekárstva, paleontológie, či mineralógie. V súčasnosti knižnica eviduje viac ako 91 tisíc knižničných jednotiek.


Florinov dom - dvojpodlažný remeselnícky, pôvodne farbiarsky dom. Nachádza sa v historickom centre Dolného Kubína pri Kohútovom sade. Bol vybudovaný v 18. storočí. Známy je aj pod názvom Zaunerovská kúria. Od konca 19. storočia bol používaný už len na bývanie. V rokoch 1953 – 1973 v ňom žil básnik, publicista, diplomat a osvetový pracovník Theodor Herkeľ Florin. Od roku 1997 je v dome sprístupnená Pamätná izba s pôvodným zariadením básnika.


Expozícia Hájnikovej ženy v Oravskej Polhore - približuje život a tvorbu básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Je nainštalovaná v budove hájovne pod Babou horou. Súčasná budova stojí na základoch pôvodnej, v roku 1912 vyhorenej hájovne, ktorú Hviezdoslav pravidelne navštevoval. Práve tu sa v roku 1904 narodil spisovateľ Milo Urban. V tom istom areáli sa nachádza aj jeho expozícia. Zaparkovať auto pred návštevou expozície možno pri chate Slaná voda v Oravskej Polhore, odkiaľ sa Hviezdoslavovou alejou prechádza k hájovni.


Oravský hrad – je národnou kultúrnou pamiatkou a medzi slovenskými hradmi mu patrí prvenstvo v návštevnosti. Nachádza sa na strmom vápencovom brale nad obcou Oravský Podzámok. Mal tak dobrý obranný systém, že sa ho nikdy nepodarilo dobyť. Keď chcete hrad zdolať a spoznať, musíte vystúpiť po viac ako šesťsto schodoch.

Hrad upútal aj filmárov. Nakrúcal sa tu film Upír z Nosferatu, Dračie srdce 2, rozprávky Kráľ Drozdia brada, Princezná a žobrák, či Sokoliar Tomáš.

V priestoroch hradu sú etnografická, prírodovedná a historická expozícia. V sálach a salónikoch sa nachádzajú originálne obrazy hradných pánov a županov Oravskej stolice, dobový nábytok, porcelán, kachľové pece, či kópia benátskeho zrkadla. Prejdete aj tajomnými zákutiami, obrannými baštami, delovými sálami, či erbovou miestnosťou i maličkou izbičkou pre slúžku, ale aj zbrojnicou s originálnymi zbraňami a kópiami zo 16. storočia.

Priamo pod Oravským hradom sa nachádza Múzeum šľachtických kočiarov a saní s najrozsiahlejšou zbierkou kočiarov a saní na Slovensku.


Oravská lesná železnica – sa v minulosti využívala na prevážanie vyťaženého dreva z ťažko dostupného horského terénu. Od roku 2008 vozí turistov zo stanice Tanečník do sedla Beskyd. Jazda tam a späť po 3,5 km trati trvá približne hodinu. Počas nej prekonáte výškový rozdiel 120 metrov. V sedle Beskyd máte čas vystúpiť na vyhliadkovú vežu. Tá sa nachádza v nadmorskej výške 970 metrov nad morom a je odtiaľ pekný výhľad na okolitú panorámu hôr.

Oravská lesná železnica je špeciálna aj tým, že je súčasťou Kysucko-oravskej lesnej železnice. Bola najvyššie položenou lesnou železnicou. Lesné úvraťové železnice boli navrhnuté s cieľom zlepšiť dopravu vyťaženého dreva a znížiť prevádzkové náklady. Úvraťový systém je výnimočný tým, že umožňuje prekonávať prevýšenia na pomerne krátkej vzdialenosti. Lokomotíva ide najprv dopredu, potom cúva a takto stúpa do kopca.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR