top of page
oravská lesná železnica

oravská lesná železnica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

826 mnm

-

+421 905 500 646

.oravská lesná železnica - je vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorú spravuje Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava. Premáva celoročne a jazda vlakom ťahaným motorovou alebo parnou lokomotívou bude zážitkom rovnako pre deti ako aj dospelých.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

11:00 - 15:45

zatvorené


zatvorené

09:30 - 17:00

jan - mar

apr

nov - dec

máj - okt

8,00 €

4,00 €

4,00 €

4,00 €

2,50 €

24,00 €

dospelí

deti 0-15r

študenti

seniori, zťp

psy

rodinné 2+3

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.naša nová krásna kniha

xplór-turistický sprievodca #srdcomposlovensku,

321 najkrajších miest na Slovensku

v knižnej podobe.

kniha_xplór-turistický-sprievodca_srdcomposlovensku1.png

.kniha xplór-turistický sprievodca                          #srdcomposlovensku

 .pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca  


lesná železnica sa nachádza v obci Oravská Lesná. Úvodná stanica Tanečník sa nachádza kúsok za obcou cca 6 km po spevnenej lesnej ceste. Kým budete čakať na vlak môžete sa prechádzať pomedzi dreveničky nad stanicou. Tu sa kupujú aj lístky na vlak.


trošku o histórii


oravská lesná železnica je špeciálna aj tým, že je súčasťou Kysucko-oravskej lesnej železnice. Bola najvyššie položenou lesnou železnicou. Pôvodná železnica medzi obcami Lokca, Zákamenné a Oravská Lesná bola vybudovaná v 20. rokoch minulého storočia výlučne na zvážanie dreva. Osobná doprava bola prísne zakázaná pre nebezpečné stúpania a sklon trate.


lesné úvraťové železnice boli navrhnuté s cieľom zlepšiť dopravu vyťaženého dreva a znížiť prevádzkové náklady. Úvraťový systém je výnimočný tým, že umožňuje prekonávať prevýšenia na pomerne krátkej vzdialenosti. Lokomotíva ide najprv dopredu, potom cúva a takto stúpa do kopca.


v minulosti sa využívala na prevážanie vyťaženého dreva z ťažko dostupného horského terénu. Od roku 2008 vozí turistov. Vlaky na vyhliadkovú jazdu odchádzajú z údolnej stanice Tanečník, kde je situované múzeum ťažby dreva a histórie Oravskej lesnej železnice. Trať dlhú tri a pol kilometra na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd v nadmorskej výške 935 m n. m. prekonáte približne za 15 až 20 minút. Tu môžete počas prestávky vystúpiť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice a vidieť panorámu oravskej prírody. Otvorená je pre návštevníkov aj nová goralská drevenica, ktorá približuje kultúru Goralov na Orave. Po prehliadke nasleduje jazda späť. Celá trasa aj s pobytom na stanici Sedlo Beskyd trvá približne hodinu a desať minút. Počas cesty sledujte poriadne okolie lebo v lese nájdete aj ježibabu a obrovského pavúka a mnoho iných prekvapení, ktoré si užijú najmä deti.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. novembra 2022, 20:26:29

bottom of page