top of page
oravská lesná železnica

oravská lesná železnica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

826 mnm

oravská lesná

+421 905 500 646

.oravská lesná železnica - je vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorú spravuje Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava. Premáva celoročne a jazda vlakom ťahaným motorovou alebo parnou lokomotívou bude zážitkom rovnako pre deti ako aj dospelých.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

11:00 - 15:45

zatvorené


zatvorené

09:30 - 17:00

jan - mar

apr

nov - dec

máj - okt

10,00 €

5,00 €

5,00 €

5,00 €

25,00 €

dospelí

deti 0-15r

študenti

seniori, zťp

rodinné 2+3

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca  


lesná železnica sa nachádza v obci Oravská Lesná. Úvodná stanica Tanečník sa nachádza kúsok za obcou cca 6 km po spevnenej lesnej ceste. Kým budete čakať na vlak môžete sa prechádzať pomedzi dreveničky nad stanicou. Tu sa kupujú aj lístky na vlak.


trošku o histórii


oravská lesná železnica je špeciálna aj tým, že je súčasťou Kysucko-oravskej lesnej železnice. Bola najvyššie položenou lesnou železnicou. Pôvodná železnica medzi obcami Lokca, Zákamenné a Oravská Lesná bola vybudovaná v 20. rokoch minulého storočia výlučne na zvážanie dreva. Osobná doprava bola prísne zakázaná pre nebezpečné stúpania a sklon trate.


lesné úvraťové železnice boli navrhnuté s cieľom zlepšiť dopravu vyťaženého dreva a znížiť prevádzkové náklady. Úvraťový systém je výnimočný tým, že umožňuje prekonávať prevýšenia na pomerne krátkej vzdialenosti. Lokomotíva ide najprv dopredu, potom cúva a takto stúpa do kopca.


v minulosti sa využívala na prevážanie vyťaženého dreva z ťažko dostupného horského terénu. Od roku 2008 vozí turistov. Vlaky na vyhliadkovú jazdu odchádzajú z údolnej stanice Tanečník, kde je situované múzeum ťažby dreva a histórie Oravskej lesnej železnice. Trať dlhú tri a pol kilometra na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd v nadmorskej výške 935 m n. m. prekonáte približne za 15 až 20 minút. Tu môžete počas prestávky vystúpiť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice a vidieť panorámu oravskej prírody. Otvorená je pre návštevníkov aj nová goralská drevenica, ktorá približuje kultúru Goralov na Orave. Po prehliadke nasleduje jazda späť. Celá trasa aj s pobytom na stanici Sedlo Beskyd trvá približne hodinu a desať minút. Počas cesty sledujte poriadne okolie lebo v lese nájdete aj ježibabu a obrovského pavúka a mnoho iných prekvapení, ktoré si užijú najmä deti.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:03:32

bottom of page