lista s ornamentom.png

ORAVA - ORAVSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_HOME.png

SK.11.00.09

ORAVSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA

REGIÓN: ► ORAVA a ZÁPADNÉ TATRY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

826 mnm

-

+421 905 500 646

Oravská lesná železnica Orava
Oravská lesná železnica Orava

Oravská lesná železnica Orava
Oravská lesná železnica Orava

1/1

ORAVSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA - je vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorú spravuje Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava. Premáva celoročne a jazda vlakom ťahaným motorovou alebo parnou lokomotívou bude zážitkom rovnako pre deti ako aj dospelých.

icon_STARS 5.0.png
icon_hist_HRAD.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.11.00.09
ORAVA - ORAVSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA
Oravská lesná železnica Orava
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 10:16:06

OTVÁRACIE DOBY

11:00 - 15:45

zatvorené


zatvorené

09:30 - 17:00

Január - Marec

Apríl

November - December

Máj - Október

POPLATOK ZA VSTUP

8,00 €

4,00 €

4,00 €

4,00 €

2,50 €

24,00 €

dospelí

deti 0-15r

študenti

seniori, ZŤP

psy

rodinné 2+3

SPRIEVODCA 


Lesná železnica sa nachádza v obci Oravská Lesná. Úvodná stanica Tanečník sa nachádza kúsok za obcou cca 6 km po spevnenej lesnej ceste. Kým budete čakať na vlak môžete sa prechádzať pomedzi dreveničky nad stanicou. Tu sa kupujú aj lístky na vlak.


Trošku o histórii


Oravská lesná železnica je špeciálna aj tým, že je súčasťou Kysucko-oravskej lesnej železnice. Bola najvyššie položenou lesnou železnicou. Pôvodná železnica medzi obcami Lokca, Zákamenné a Oravská Lesná bola vybudovaná v 20. rokoch minulého storočia výlučne na zvážanie dreva. Osobná doprava bola prísne zakázaná pre nebezpečné stúpania a sklon trate.

Lesné úvraťové železnice boli navrhnuté s cieľom zlepšiť dopravu vyťaženého dreva a znížiť prevádzkové náklady. Úvraťový systém je výnimočný tým, že umožňuje prekonávať prevýšenia na pomerne krátkej vzdialenosti. Lokomotíva ide najprv dopredu, potom cúva a takto stúpa do kopca.


V minulosti sa využívala na prevážanie vyťaženého dreva z ťažko dostupného horského terénu. Od roku 2008 vozí turistov. Vlaky na vyhliadkovú jazdu odchádzajú z údolnej stanice Tanečník, kde je situované múzeum ťažby dreva a histórie Oravskej lesnej železnice. Trať dlhú tri a pol kilometra na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd v nadmorskej výške 935 m n. m. prekonáte približne za 15 až 20 minút. Tu môžete počas prestávky vystúpiť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice a vidieť panorámu oravskej prírody. Otvorená je pre návštevníkov aj nová goralská drevenica, ktorá približuje kultúru Goralov na Orave. Po prehliadke nasleduje jazda späť. Celá trasa aj s pobytom na stanici Sedlo Beskyd trvá približne hodinu a desať minút. Počas cesty sledujte poriadne okolie lebo v lese nájdete aj ježibabu a obrovského pavúka a mnoho iných prekvapení, ktoré si užijú najmä deti.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png