lista s ornamentom.png

orava - plavby plťou po orave

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.11.00.11

plte-na-orave

icon_STARS 5.0.png
.plavby plťou po orave
.plavby plťou po orave

press to zoom
.plavby plťou po orave
.plavby plťou po orave

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

509 mnm

-

+421 905 358 182

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.11.00.11
orava - plavby plťou po orave
.plavby plťou po orave

.plavby plťou po orave - zaznamenáva počas letnej turistickej sezóny úspech. Pokojný splav láka krásnym výhľadom na oravskú prírodu. Hodinu trvajúca päťkilometrová trasa starootcovskou plťou vedie riekou Orava popod 112 metrov vysoké skalné bralo Oravského hradu z Hornej Lehoty do Oravského Podzámku. Počas plavby sa dozviete aj o histórii pltníctva na Orave. Absolvujete aj plavbu hore prúdom pod Markovou skalou, kde má rieka Orava najväčšiu hĺbku. O tom, že splav zlákal už mnohých, svedčí i fakt, že pltníci ročne prepravia takmer 7000 turistov.

.otváracie doby

09:00 - 17:00

na objednávku

júl - august 

máj - október 

.poplatok za vstup

15,00 €

10,00 €

12,00 €

8,00 €

6,00 €

zadarmo 

dospelí 

študenti 15-18r

seniori, študenti 

žiaci 6-14r

deti 4-5r

deti 0-3r 

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca 


prístup


na plavbu sa môžete prihlásiť pod Oravským hradom alebo v Hornej Lehote. Turistov parkujúcich v Oravskom Podzámku vyvezú pltníci autom na štart do Hornej Lehoty. A tých čo parkujú v Hornej Lehote zaz po skončení plavby vyvezú späť k autu z Oravského Podzámku do Hornej Lehoty.


zvážalo sa všeličo


pltníctvo predstavuje v súčasnosti romantickú plavbu. Kedysi sa práve týmto spôsobom prevážal na Oravu nielen tovar a potraviny, ale aj meď a olovo z Poľska. Po stáročia sa plťami na Oravu zvážalo hlavne stavebné drevo, ale aj obilie, keramika, plátno, či drevené šindle. Na pltiach sa prevážala aj soľ.


otvorenie bohatých baní na kamennú soľ v Poľsku okolo roku 1300 zabezpečil rozvoj pltníctva na Orave. Soľ sa prekladala z vozov v Tvrdošíne na plte a vozila sa do Veličnej. Len za prepravu soli plťami malo oravské panstvo ročnú tržbu 90 až 120 tisíc zlatých.


oravská pltnica zaznamenala najväčší rozmach v 19. storočí, čo súvisí s rozvojom drevárskeho priemyslu. Drevo sa vyvážalo ako surovina a najviac sa splavovala po Orave do Váhu a do celulózky v Žiline.


plte boli po stáročia najrýchlejším a najpohodlnejším dopravným prostriedkom. Za 24 hodín sa na nich dalo zdolať aj 200 kilometrov, kým na koči už 40 kilometrov bolo pre cestujúcich utrpením. Palatín Juraj Turzo používal plte na služobné cesty do Budapešti.


povesť pre neposlušné deti


v prístave v Oravskom Podzámku stráži pltníkov štvormetrová drevorezba vodníka. Postava vodníka sa viaže k legende, ktorú pltníci rozprávajú návštevníkom počas plavby. Blízko hradu, pod Markovou skalou, je 6 m voda. Podľa legendy na tomto mieste bývajú vodníci. Keď budú deti poslušné, vodníka uvidia. Po vystúpení z plte sa s ním môžu aj odfotografovať. Vodník je zhotovený z lipového dreva, opiera sa o klát, pričom v jednej ruke drží rybu a v druhej fajku a spokojne si bafká.


1/27
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

17. novembra 2021, 14:57:13

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór