top of page
plavby plťou po orave

plavby plťou po orave

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

509 mnm

-

+421 905 358 182

.plavby plťou po orave - zaznamenáva počas letnej turistickej sezóny úspech. Pokojný splav láka krásnym výhľadom na oravskú prírodu. Hodinu trvajúca päťkilometrová trasa starootcovskou plťou vedie riekou Orava popod 112 metrov vysoké skalné bralo Oravského hradu z Hornej Lehoty do Oravského Podzámku. Počas plavby sa dozviete aj o histórii pltníctva na Orave. Absolvujete aj plavbu hore prúdom pod Markovou skalou, kde má rieka Orava najväčšiu hĺbku. O tom, že splav zlákal už mnohých, svedčí i fakt, že pltníci ročne prepravia takmer 7000 turistov.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

09:00 - 17:00

na objednávku

júl - aug

máj - okt

20,00 €

15,00 €

15,00 €

10,00 €

5,00 €

zadarmo 

dospelí 

študenti 15-18r

seniori, študenti 

žiaci 6-14r

psy

deti 0-5r 

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca 


prístup


na plavbu sa môžete prihlásiť pod Oravským hradom alebo v Hornej Lehote. Turistov parkujúcich v Oravskom Podzámku vyvezú pltníci autom na štart do Hornej Lehoty. A tých čo parkujú v Hornej Lehote zaz po skončení plavby vyvezú späť k autu z Oravského Podzámku do Hornej Lehoty.


zvážalo sa všeličo


pltníctvo predstavuje v súčasnosti romantickú plavbu. Kedysi sa práve týmto spôsobom prevážal na Oravu nielen tovar a potraviny, ale aj meď a olovo z Poľska. Po stáročia sa plťami na Oravu zvážalo hlavne stavebné drevo, ale aj obilie, keramika, plátno, či drevené šindle. Na pltiach sa prevážala aj soľ.


otvorenie bohatých baní na kamennú soľ v Poľsku okolo roku 1300 zabezpečil rozvoj pltníctva na Orave. Soľ sa prekladala z vozov v Tvrdošíne na plte a vozila sa do Veličnej. Len za prepravu soli plťami malo oravské panstvo ročnú tržbu 90 až 120 tisíc zlatých.


oravská pltnica zaznamenala najväčší rozmach v 19. storočí, čo súvisí s rozvojom drevárskeho priemyslu. Drevo sa vyvážalo ako surovina a najviac sa splavovala po Orave do Váhu a do celulózky v Žiline.


plte boli po stáročia najrýchlejším a najpohodlnejším dopravným prostriedkom. Za 24 hodín sa na nich dalo zdolať aj 200 kilometrov, kým na koči už 40 kilometrov bolo pre cestujúcich utrpením. Palatín Juraj Turzo používal plte na služobné cesty do Budapešti.


povesť pre neposlušné deti


v prístave v Oravskom Podzámku stráži pltníkov štvormetrová drevorezba vodníka. Postava vodníka sa viaže k legende, ktorú pltníci rozprávajú návštevníkom počas plavby. Blízko hradu, pod Markovou skalou, je 6 m voda. Podľa legendy na tomto mieste bývajú vodníci. Keď budú deti poslušné, vodníka uvidia. Po vystúpení z plte sa s ním môžu aj odfotografovať. Vodník je zhotovený z lipového dreva, opiera sa o klát, pričom v jednej ruke drží rybu a v druhej fajku a spokojne si bafká.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:02:49

bottom of page