top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

385 mnm

spišské vlachy

+421 53 417 42 10

.gotická radnica spišské vlachy - architektonickou dominantou a azda najkrajšou kultúrnou pamiatkou mestečka Spišské Vlachy je starobylá gotická budova niekdajšej mestskej radnice pochádzajúca z 15. storočia. Zaujímavosťou tejto pôvodne čisto svetskej stavby je, že jej časť postupom času začala slúžiť ako kostol, pričom túto funkciu si uchovala dodnes. Kostol je zasvätený Nanebovzatiu Panny Márie a nazýva sa i Malým alebo Slovenským kostolom. Zvyšná časť budovy bola premenená na požiarnu zbrojnicu.

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

voľne pristupné

gotická radnica spišské vlachy

icon_hist_ZRÚCANINA.png
gotická radnica spišské vlachy
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


mesto Spišské Vlachy sleží na sútoku Hornádu s riečkou Branisko, medzi Spišským Podhradím a Krompachmi. 20 km západne od Spišskej Novej Vsi, 7 km juhovýchodne od Krompách a 8 km severne od Spišského Podhradia. Zo všetkých smerov treba nasmerovať do stredu mesta, kde v okruhu 300 metrov nájdete všetky pamiatky z historického centra mesta.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


medzi historické pamiatky mesta patrí aj pôvodne románsky kostol sv. Jána Krstiteľa, neskorogotický kostol prestavaný s barokovým interiérom. Kostol v Spišských Vlachoch sa od ostatných na Spiši líši, bol postavený ako bazilikálny typ a je druhý najdlhší na Spiši. Kostol vybavený barokovým inventárom pochádzajúcim z konca 17. storočia.


400 metrov juhovýchodne od Kostola sv. Jána Krstiteľa si môžete pozrieť Evanjelický kostol augsburského vyznania, barokovo-klasicistický, postavený ako tolerančný v roku 1787 na mieste starého dreveného kostola, ktorý pochádzal z roku 1694 a pri požiari roku 1727 zhorel.


mariánsky stĺp sa nachádza na námestí. Ide o barokový stĺp so sochou Immaculaty z roku 1728, renovovaný v roku 1873.


pár tipov pre turistov v okolí


spišský hrad - zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom

východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Rozloha hradu prevyšuje 4 hektáre, ide o jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


spišská kapitula - katedrála svätého Martina - rímskokatolícka katedrála v Spišskej Kapitule, miestnej časti mesta Spišské Podhradie v okrese Levoča. Je katedrálnym chrámom spišskej diecézy a zároveň aj farským kostolom. Z architektonického hľadiska sa jedná o románsko-gotickú katedrálu, postavenú v prvej tretine 13. storočia.


levoča - Levoča je mesto na severovýchodnom Slovensku, ležiace v Prešovskom kraji. Od roku 2009 je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto sa rozkladá v údolí Levočského potoka v Levočskej kotline, na južnom okraji Levočských vrchov.


žehra - kostol sv. Ducha - je neskororománska sakrálna stavba z druhej polovice 13. storočia nachádzajúca sa v obci Žehra v okrese Spišská Nová Ves v Košickom kraji. Stavba kostola, patriaceho k typickým stavbám prechodného, neskororománskeho obdobia, prebiehala v rokoch 1245 - 1275.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:43:20

bottom of page