lista s ornamentom.png

SPIŠ - GOTICKÁ RADNICA SPIŠSKÉ VLACHY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Gotická radnica Spišské Vlachy
Gotická radnica Spišské Vlachy

Gotická radnica Spišské Vlachy
Gotická radnica Spišské Vlachy

1/1
icon_STARS 5.0.png

GOTICKÁ RADNICA SPIŠSKÉ VLACHY - architektonickou dominantou a azda najkrajšou kultúrnou pamiatkou mestečka Spišské Vlachy je starobylá gotická budova niekdajšej mestskej radnice pochádzajúca z 15. storočia. Zaujímavosťou tejto pôvodne čisto svetskej stavby je, že jej časť postupom času začala slúžiť ako kostol, pričom túto funkciu si uchovala dodnes. Kostol je zasvätený Nanebovzatiu Panny Márie a nazýva sa i Malým alebo Slovenským kostolom. Zvyšná časť budovy bola premenená na požiarnu zbrojnicu.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

icon_HOME.png

SK.19.00.40

GOTICKÁ RADNICA SPIŠSKĚ VLACHY

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.19.00.40
SPIŠ - GOTICKÁ RADNICA SPIŠSKÉ VLACHY
Gotická radnica Spišské Vlachy
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. júna 2021, 14:30:37

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne prístupná

POPLATOK ZA VSTUP

Celoročne prítupná

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Spišské Vlachy sú mesto ležiace, na sútoku Hornádu s riečkou Branisko, medzi Spišským Podhradím a Krompachmi. 20 km západne od Spišskej Novej Vsi, 7 km juhovýchodne od Krompách a 8 km severne od Spišského Podhradia. Zo všetkých smerov treba nasmerovať do stredu mesta, kde v okruhu 300 metrov nájdete všetky pamiatky z historického centra mesta.


Čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


Medzi historické pamiatky mesta patrí aj pôvodne románsky kostol sv. Jána Krstiteľa, neskorogotický kostol prestavaný s barokovým interiérom. Kostol v Spišských Vlachoch sa od ostatných na Spiši líši, bol postavený ako bazilikálny typ a je druhý najdlhší na Spiši. Kostol vybavený barokovým inventárom pochádzajúcim z konca 17. storočia.

400 metrov juhovýchodne od Kostola sv. Jána Krstiteľa si môžete pozrieť Evanjelický kostol augsburského vyznania, barokovo-klasicistický, postavený ako tolerančný v roku 1787 na mieste starého dreveného kostola, ktorý pochádzal z roku 1694 a pri požiari roku 1727 zhorel.

Mariánsky stĺp sa nachádza na námestí. Ide o barokový stĺp so sochou Immaculaty z roku 1728, renovovaný v roku 1873.


Pár tipov pre turistov v okolí


Pamiatka UNESCO - Spišský hrad - zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom

východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Rozloha hradu prevyšuje 4 hektáre, ide o jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.

Pamiatka UNESCO - Spišská Kapitula - Katedrála svätého Martina - rímskokatolícka katedrála v Spišskej Kapitule, miestnej časti mesta Spišské Podhradie v okrese Levoča. Je katedrálnym chrámom spišskej diecézy a zároveň aj farským kostolom. Z architektonického hľadiska sa jedná o románsko-gotickú katedrálu, postavenú v prvej tretine 13. storočia.

Pamiatka UNESCO – Levoča - Levoča je mesto na severovýchodnom Slovensku, ležiace v Prešovskom kraji. Od roku 2009 je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto sa rozkladá v údolí Levočského potoka v Levočskej kotline, na južnom okraji Levočských vrchov.

Pamiatka UNESCO - Žehra - kostol sv. Ducha - je neskororománska sakrálna stavba z druhej polovice 13. storočia nachádzajúca sa v obci Žehra v okrese Spišská Nová Ves v Košickom kraji. Stavba kostola, patriaceho k typickým stavbám prechodného, neskororománskeho obdobia, prebiehala v rokoch 1245 - 1275.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png