lista s ornamentom.png

SPIŠ - GOTICKÁ RADNICA SPIŠSKÉ VLACHY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

GOTICKÁ RADNICA SPIŠSKÉ VLACHY - architektonickou dominantou a azda najkrajšou kultúrnou pamiatkou mestečka Spišské Vlachy je starobylá gotická budova niekdajšej mestskej radnice pochádzajúca z 15. storočia. Zaujímavosťou tejto pôvodne čisto svetskej stavby je, že jej časť postupom času začala slúžiť ako kostol, pričom túto funkciu si uchovala dodnes. Kostol je zasvätený Nanebovzatiu Panny Márie a nazýva sa i Malým alebo Slovenským kostolom. Zvyšná časť budovy bola premenená na požiarnu zbrojnicu.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_HOME.png

SK.25.00.40

GOTICKÁ RADNICA SPIŠSKĚ VLACHY

XPLÓR eSHOP

1/8
icon_hist_HRAD.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne prístupná

POPLATOK ZA VSTUP

Celoročne prítupná

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Spišské Vlachy sú mesto ležiace, na sútoku Hornádu s riečkou Branisko, medzi Spišským Podhradím a Krompachmi. 20 km západne od Spišskej Novej Vsi, 7 km juhovýchodne od Krompách a 8 km severne od Spišského Podhradia. Zo všetkých smerov treba nasmerovať do stredu mesta, kde v okruhu 300 metrov nájdete všetky pamiatky z historického centra mesta.


Čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


Medzi historické pamiatky mesta patrí aj pôvodne románsky kostol sv. Jána Krstiteľa, neskorogotický kostol prestavaný s barokovým interiérom. Kostol v Spišských Vlachoch sa od ostatných na Spiši líši, bol postavený ako bazilikálny typ a je druhý najdlhší na Spiši. Kostol vybavený barokovým inventárom pochádzajúcim z konca 17. storočia.

400 metrov juhovýchodne od Kostola sv. Jána Krstiteľa si môžete pozrieť Evanjelický kostol augsburského vyznania, barokovo-klasicistický, postavený ako tolerančný v roku 1787 na mieste starého dreveného kostola, ktorý pochádzal z roku 1694 a pri požiari roku 1727 zhorel.

Mariánsky stĺp sa nachádza na námestí. Ide o barokový stĺp so sochou Immaculaty z roku 1728, renovovaný v roku 1873.


Pár tipov pre turistov v okolí


Pamiatka UNESCO - Spišský hrad - zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom

východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Rozloha hradu prevyšuje 4 hektáre, ide o jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.

Pamiatka UNESCO - Spišská Kapitula - Katedrála svätého Martina - rímskokatolícka katedrála v Spišskej Kapitule, miestnej časti mesta Spišské Podhradie v okrese Levoča. Je katedrálnym chrámom spišskej diecézy a zároveň aj farským kostolom. Z architektonického hľadiska sa jedná o románsko-gotickú katedrálu, postavenú v prvej tretine 13. storočia.

Pamiatka UNESCO – Levoča - Levoča je mesto na severovýchodnom Slovensku, ležiace v Prešovskom kraji. Od roku 2009 je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto sa rozkladá v údolí Levočského potoka v Levočskej kotline, na južnom okraji Levočských vrchov.

Pamiatka UNESCO - Žehra - kostol sv. Ducha - je neskororománska sakrálna stavba z druhej polovice 13. storočia nachádzajúca sa v obci Žehra v okrese Spišská Nová Ves v Košickom kraji. Stavba kostola, patriaceho k typickým stavbám prechodného, neskororománskeho obdobia, prebiehala v rokoch 1245 - 1275.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR