lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

spiš - renesančná radnica levoča

icon_HOME.png

sk.19.05.03

renesancna-radnica-levoca

icon_STARS 5.0.png
.renesančná radnica levoča
.renesančná radnica levoča

press to zoom
.renesančná radnica levoča
.renesančná radnica levoča

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

572 mnm

levoča

+421 53 451 27 86

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.19.05.03
spiš - renesančná radnica levoča
.renesančná radnica levoča

.renesančná radnica levoča – nachádza sa uprostred námestia Majstra Pavla v mestskej pamiatkovej rezervácii. Je postavená na mieste starej gotickej radnice, ktorá zhorela pri veľkom požiari. V minulosti bola symbolom bohatstva a moci slobodného kráľovského mesta.

.otváracie doby

celoročne

09:00 - 17:00

.poplatok za vstup

5,00 €

4,00 €

3,00 €

4,00 €

dospelí

študenti

deti 6r - 18r

seniori

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


najzaujímavejšou a najviac navštevovanou budovou v Levoči je mestská radnica. V minulosti slúžila pre úradné a reprezentačné účely, ale aj ako mestská tržnica. Na prvom podlaží sa nachádza predsieň s hviezdicovou klenbou a radničné miestnosti, ktoré majú na stropoch trámy. Najvýznamnejšia z miestností je zasadacia sieň, v ktorej sa rozhodovalo o osudoch mesta a okolia.


dnes slúži na reprezentačné účely. Budova prešla niekoľkými prestavbami a dnešný výsledok je z konca 19. storočia. Je prestavaná v takom istom štýle ako radnica v Krakove. Pozmenené bolo len zastrešenie radnice vysokými manzardami so štítmi. Na fasádu medzi zdvojené okná umiestnili ďalšie maľby, ktoré mali charakterizovať cnosti predstaviteľov radnice a to striedmosť, opatrnosť, udatnosť, trpezlivosť a spravodlivosť.


v súčasnosti je v radnici umiestnená expozícia Spišského múzea, v ktorej je zdokumentovaná, v jednotlivých zbierkach história mesta. Neskôr bola otvorená aj etnografická expozícia pod názvom “Krása z nití utkaná“ Je to oblasť ľudového textilu a modrotlače na Spiši. Radnica je priestorom na stretávanie sa s rôznymi zaujímavými ľuďmi na výstavách, vernisážach alebo odborných prednáškach, či koncertoch v cykle „Pohľady do minulosti“. Koná sa tam veľa príležitostných, ale aj tematických výstav.


budova mestskej radnice je úzkym koridorom spojená so strechou s renesančnou vežou, ktorá bola postavená v druhej polovici 17. storočia a vtedy slúžila ako zvonica. Nachádzajú sa na nej aj hodiny, ktoré boli pôvodne na kostole a sú to prvé vežové hodiny na Slovensku.


pár tipov na záver


v meste si nenechajte ujsť zrekonštruované stredoveké domy, múzeum Majstra Pavla a chrám sv. Jakuba, kde sa nachádza nádherný oltár Majstra Pavla z Levoče. Vedľa radnice sa nachádza aj klietka hanby. Spiš je ideálny na výlety, nachádza sa tu veľa stredovekých pamiatok, ale je tu aj krásna príroda.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

15. novembra 2021, 10:23:27

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór