top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

572 mnm

levoča

+421 53 451 27 86

.renesančná radnica levoča – nachádza sa uprostred námestia Majstra Pavla v mestskej pamiatkovej rezervácii. Je postavená na mieste starej gotickej radnice, ktorá zhorela pri veľkom požiari. V minulosti bola symbolom bohatstva a moci slobodného kráľovského mesta.

.otváracie doby

celoročne

09:00 - 16:00

.poplatok za vstup

5,00 €

4,00 €

3,00 €

4,00 €

dospelí

študenti

deti 6r - 18r

seniori

renesančná radnica levoča

icon_hist_ZRÚCANINA.png
renesančná radnica levoča
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


najzaujímavejšou a najviac navštevovanou budovou v Levoči je mestská radnica. V minulosti slúžila pre úradné a reprezentačné účely, ale aj ako mestská tržnica. Na prvom podlaží sa nachádza predsieň s hviezdicovou klenbou a radničné miestnosti, ktoré majú na stropoch trámy. Najvýznamnejšia z miestností je zasadacia sieň, v ktorej sa rozhodovalo o osudoch mesta a okolia.


dnes slúži na reprezentačné účely. Budova prešla niekoľkými prestavbami a dnešný výsledok je z konca 19. storočia. Je prestavaná v takom istom štýle ako radnica v Krakove. Pozmenené bolo len zastrešenie radnice vysokými manzardami so štítmi. Na fasádu medzi zdvojené okná umiestnili ďalšie maľby, ktoré mali charakterizovať cnosti predstaviteľov radnice a to striedmosť, opatrnosť, udatnosť, trpezlivosť a spravodlivosť.


v súčasnosti je v radnici umiestnená expozícia Spišského múzea, v ktorej je zdokumentovaná, v jednotlivých zbierkach história mesta. Neskôr bola otvorená aj etnografická expozícia pod názvom “Krása z nití utkaná“ Je to oblasť ľudového textilu a modrotlače na Spiši. Radnica je priestorom na stretávanie sa s rôznymi zaujímavými ľuďmi na výstavách, vernisážach alebo odborných prednáškach, či koncertoch v cykle „Pohľady do minulosti“. Koná sa tam veľa príležitostných, ale aj tematických výstav.


budova mestskej radnice je úzkym koridorom spojená so strechou s renesančnou vežou, ktorá bola postavená v druhej polovici 17. storočia a vtedy slúžila ako zvonica. Nachádzajú sa na nej aj hodiny, ktoré boli pôvodne na kostole a sú to prvé vežové hodiny na Slovensku.


pár tipov na záver


v meste si nenechajte ujsť zrekonštruované stredoveké domy, múzeum Majstra Pavla a chrám sv. Jakuba, kde sa nachádza nádherný oltár Majstra Pavla z Levoče. Vedľa radnice sa nachádza aj klietka hanby. Spiš je ideálny na výlety, nachádza sa tu veľa stredovekých pamiatok, ale je tu aj krásna príroda.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:43:52

bottom of page