top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

619 mnm

spišská belá

+421 52 245 40 00

.kaštieľ stražky  – je skvostom slovenskej renesančnej architektúry. Jeho krásu umocňuje anglický park z 19. storočia. Tento kaštieľ patrí k najstarším na Slovensku. V roku 1972 ho pridelili k mestu Spišská Belá.

.otváracie doby

pondelok - utorok

streda - nedeľa

zatvorené

10.00 - 17:00

.poplatok za vstup

3,50 €

1,00 €

1,00 €

0,70 €

dospelí

študenti

seniori

deti 6r-15r

kaštieľ stražky

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kaštieľ stražky
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


kaštieľ strážky nájdete jednoducho keď sa vydáte po hlavnej ceste zo Spišskej Belej smerom na Kežmarok. Kaštieľ sa nachádza pri hlavnej ceste v mestskej časti Spišská Belá - Strážky. Po ľavej strane budete mať kaštieľ a napravo sa nachádza kostol sv. Anny a zvonica. Určite to neminiete.


expozície Slovenskej národnej galérie


v kaštieli Strážky môžete obdivovať rôzne expozície, ktoré tu má umiestnené Slovenská národná galérie. Nájdete tu expozíciu historického nábytku a interiérových predmetov a umeleckého remesla. Napríklad drevené dvere s bohatou intarziou zo 16. storočia pochádzajú z dielne kežmarských majstrov Langovcov a mnoho iných cenných historických kusov nábytku.


ďalšou je expozícia Portrét 17.-19. storočia na Spiši, v nej sú prezentované diela pochádzajúce z rodovej galérie a dopĺňa ju kolekcia portrétov z daného umeleckého prostredia.


expozícia Ladislav Mednyánszky a Strážky, je výber jeho tvorby, diela, ktoré neboli donedávna známe a zakúpila ich Slovenská národná galéria.


poslednú časť expozícií tvorí Historická knižnica, ktorá sa vyvíjala 400 rokov a dnes má okolo 8500 zväzkov, časopisov a máp. Dozvieme sa v nej o dejinách obce a kaštieľa a ako sa vyvíjali jednotlivé rody, ktorým postupne kaštieľ patril.


história kaštieľa


traduje sa, že bol postavený na mieste, kde stál gotický hrad, ktorý vznikol na ruinách kláštora templárov. Neskôr sa tam nasťahovala chorvátska šľachtická rodina Horváth – Stansithovci, ktorý tento gotický hrad prestavali na renesančný kaštieľ. Pri prestavbe bol v tých rokoch názorne ukázaný stavebný vývoj ako sa z neskorogotickej stavby cez renesanciu stala barokovo – klasicistická stavba.


majitelia po požiari trojkrídlovú stavbu kaštieľa doplnili o štvrté krídlo a vznikol štvorcový pôdorys s vnútorným nádvorím. V kaštieli založili významnú humanistickú školu, ktorú navštevovali deti spišských šľachticov. Zriadili tu aj knižnicu, ktorá patrila k najbohatším v Uhorsku.V 19. storočí sa stali vlastníkmi kaštieľa rodiny Mednyánszka a Czobélovci. Barón si z Beckova priviedol do kaštieľa aj svojho 10. ročného syna Ladislava, ktorý bol neskôr významným maliarom. Počas pobytu v Strážkach namaľoval niekoľko krajinných obrazov, kde okrem krás regiónu zachytil a sociálnu stránku obyvateľstva. Po smrti poslednej majiteľky kaštieľa barónky Margity Czobélovej v roku 1972, prešli Strážky do vlastníctva Slovenskej národnej galérie, ktorá tu má umiestnené svoje stále expozície.


zaujímavosti a tipy


slovenská národná galéria tu organizuje rôzne kultúrne podujatia, napr. začiatkom leta tu bývajú Kaštieľne hry, usporadúvajú sa tu hudobno – dramatické a vzdelávacie programy. Návštevníci môžu relaxovať aj v anglickom parku, kde sa nachádza stála expozícia plastík najvýznamnejších umelcov Slovenska. Na nádvorí kaštieľa sa nachádza reštaurácia, v ktorej sa môžete po pútavej prehliadke občerstviť, otvorená je len počas leta(15.6.-15.9.).


kaštieľ Strážky spolu s kostolom sv. Anny a renesančnou zvonicou sú národnou kultúrnou pamiatkou a patria medzi najväčšie skvosty Spiša.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:44:41

bottom of page