top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

634 mnm

stará ľubovňa

+ 421 52 432 24 22

.ľubovniansky hrad – je postavený na vysokom brale nad riekou Poprad a mestom Stará Ľubovňa. Plnil hlavne obrannú funkciu, našťastie nikdy nečelil vážnejším útokom. Postavený bol v druhej polovici 13. storočia.

.otváracie doby

máj - september

október , apríl

november - marec


09:00 - 19:00

09:00 - 17:00

10:00 - 16:00

.poplatok za vstup

5,00 €

2,50 €

2,50 €

3,00 €

dospelí

deti

študenti

seniori

ľubovniansky hrad

icon_hist_ZRÚCANINA.png
ľubovniansky hrad
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaprístup na hrad


ľubovniansky hrad nájdete meste Stará Ľubovňa na Zámockej ulici. Pod hradom sa nachádza platené parkovisko a odtiaľ to je už len kúsok miernym stúpaním na hrad. Svoj výlet môžete zahájiť v skanzene, ktorý sa nachádza hneď nad parkoviskom a tu si aj zakúpite lístky na hrad.


nielen krásne výhľady, ale tiež múzeum


hrad je v súčasnosti vďaka rekonštrukcii veľkým turistickým lákadlom. Zrekonštruovaná je aj okrúhla veža , ktorá je veľmi vysoká a aby sa Vám naskytol úžasný výhľad potrebujete aj dobrú kondíciu vyšliapať do veže. Z hradu je krásny výhľad na Široký vrch, Starú Ľubovňu, obec Chmeľnica a Šibeničnú horu, na ktorej v stredoveku vykonávali hrdelné právo.


v časti hradu, ktorá sa zachovala sa nachádza múzeum a jeho súčasťou je historická expozícia dobového nábytku a zbraní, rodokmeň posledných majiteľov hradu Zamoyských , je tam aj výstavná miestnosť, kde bývajú každý rok výstavy. Správcom hradu je Ľubovnianske múzeum.


kruhová veža je najstaršou časťou hradu s veľkými opornými piliermi a s priľahlým gotickým palácom. Tieto stavby boli ohradené obvodovým múrom a dnu sa vstupovalo bránou v múre. Neskôr bol postavený ďalší palác, ktorý dotváral horný hrad s nádvorím. Ďalšie dve nádvoria boli postavené terasovito. Na druhom nádvorí postavili budovu s bránou, delovú baštu a delový bastión. V západnej časti postavili barokový palác a na terase kaplnku. Tretie nádvorie má veľkú baštu a chráni vstup do areálu s bránou a padacím mostom.V miestnostiach hradu sa zachovali valené a pruské klenby, kaplnka a mučiareň.


zaujímavosti hradu


pod Ľubovnianskym hradom sa nachádza skanzen, kde je umiestnená expozícia Múzea Ľudovej architektúry z tej oblasti.


v areáli hradu rastie veľká lipa, s obvodom kmeňa 450 cm, výškou 25 m a jej vek sa odhaduje na 350 – 400 rokov. Prístupovú cestu na hrad tvorí Pagaštanová aleja, ktorá sa skladá z 23 stromov pagaštana konského s priemerným obvodom 198 cm.


na hrade kedysi býval aj Móric Beňovský, ale bol tam ako väzeň. Nachádzajú sa tam repliky poľských korunovačných klenotov (originály roztavili Prusi na začiatku 19. storočia).


história hradu


pravdepodobne ho postavil poľský knieža Boleslav, ktorý bol manželom dcéry uhorského kráľa Belu IV. a v tom období vznikla kruhová veža a gotický palác. Neskôr bol pristavený ďalší palác a v čase vnútropolitických bojov proti kráľovskej moci došlo k urýchleniu budovania.


podľa iných prameňov hrad vznikol 14.storočí za kráľa Karola Róberta a podľa legendy, hrad postavil šľachtic Ľubovenský, ktorému sa páčilo to miesto.


prvými správcami hradu boli pravdepodobne Omodejovci, nie Matúš Čák ako sa uvádza a neskôr tam sídlili starostovia zálohovaných miest. Počas husitských vojen bol skoro zničený a starosta Ján Boner ho dal renovovať. Neskôr ho vlastnila rodina Lubomirski, ktorá urobila na hrade viaceré stavebné práce. Po čase postavili kaplnku a tretie nádvorie. Hrad prestal byť sídlom starostu a začal sa používať ako kasáreň a skladisko. Neskôr ho odpredali poľskému grófovi Zamoyskému, ten ho zrekonštruoval a využíval sa ako škola v duchu doby.


povesť


k hradu sa viaže povesť o šľachticovi Ľubovenskom, ktorý sa so svojimi jazdcami zastavil pri rieke Poprad. Táto krajina sa mu veľmi páčila a rozhodol sa, že si na brale postaví hrad. Na druhý deň jeho synovia s pomocníkmi urobili základy a pomenovali ich po otcovi - Ľubovňa. V noci stavba zmizla a opakovalo sa to niekoľkokrát. Vtedy šľachtic zistil, že miesto, kde chcel mať hrad patrí zlej víle. Vybral sa za ňou žiadať o povolenie. Súhlasila pod podmienkou, že jej zapredá dušu a on súhlasil. Ráno, keď sa zobudil stál na brale honosný hrad. Starý šľachtic odišiel do kláštora a tam sa vyspovedal z hriechu. Zlá víla sa o tom dozvedela, chcela hrad zničiť. Vzala obrovskú skalu a keď sa priblížila k hradu, zaznel zvon z kláštora a ona stratila moc a veľký balvan namiesto hradu spadol na breh rieky Poprad. Starý šľachtic žil ešte dlho na hrade. O zlej víle už nikto nepočul, ale veľký balvan na brehu Popradu pri dedinke Hajtovka je aj dnes.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:44:59

bottom of page