top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

556 mnm

spišský štiavnik

+421 52 788 56 01

.kaštieľ spišský štiavnik - v Spišskom Štiavniku v okrese Poprad sa nachádza jeden z typických slovenských kaštieľov. Pôvod majestátneho renesančného kaštieľa siaha ďaleko do stredoveku, kedy na tomto mieste stál opevnený kláštor – sídlo cisterciánskeho opátstva.

.otváracie doby

verejnosti neprístupný

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupný

kaštieľ spišský štiavnik

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kaštieľ spišský štiavnik
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa ku kaštieľu dostanete?


kaštieľ sa nachádza na ľavom brehu rieky Hornád približne 1,5 km juhovýchodne od obce Spišský Štiavnik a asi 12 km Juhovýchod od Popradu.


niečo z histórie


jedná sa pôvodne o renesančnú stavbu, ktorá bola v minulosti niekoľkokrát významne prestavovaná. Kaštieš bol postupne budovaný od roku 1532 na mieste kláštora, ktorý bol vypálený a zbúraný v roku 1531. Na konci 18. storočia kaštieľ prešiel do majetku spišského biskupa Karola Salbecka. Ten kaštieľ za 50 000 zlatých upravil na letné biskupské sídlo. V roku 1929 bol rozšírený podľa návrhu významného architekta Dušana Jurkoviča.


čo kaštieľ a jeho blízke okolie ponúka?


poschodový kaštieľ ma štvorcový pôdorys s nárožnými vežami, ktoré sú na západe hranolové a na východe kruhové. Fasády sú úplne hladké, len na vstupnom priečelí je malý tympanón. Kaštieľ obklopuje múr, respektíve ďalšie krídlo, ktoré ukončuje renesančná arkatúra. Na nároží opevnenia sú kruhové vežičky. Ku kaštieľu patria hospodárske budovy a kaplnka, postavená zo sekundárne použitých kameňov, ako aj ranogotických architektonických detailov pochádzajúcich z kláštora. Dispozícia kaštieľa je pozmenená – v niektorých miestostiach sú korýtkové klenby, inde rovné stropy. V jednoloďovej kaplnke je oltárny obraz Zvestovania Panny Márie z čias okolo roku 1835 od J. Czauczika. V súčasnosti je v kaštieli sociálny domov mládeže a SOU. V jeho blízkosti sa však rozkladá verejne prístupný park s jazierkami, lavičkami, detským ihriskom a možnosťou jazdy na koni.


na kaštieli je od roku 1955 bocianie hniezdo a bociany sa doňho každoročne vracajú.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:44:15

bottom of page