lista s ornamentom.png

SPIŠ - KAŠTIEĽ SPIŠSKÝ ŠTIAVNIK

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEL SPIŠSKÝ ŠTIAVNIK - v Spišskom Štiavniku v okrese Poprad sa nachádza jeden z typických slovenských kaštieľov. Pôvod majestátneho renesančného kaštieľa siaha ďaleko do stredoveku, kedy na tomto mieste stál opevnený kláštor – sídlo cisterciánskeho opátstva.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_HOME.png

SK.25.00.21

KAŠTIEĽ SPIŠSKÝ ŠTIAVNIK

XPLÓR eSHOP

1/8
icon_hist_HRAD.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Utorok - Piatok

Nedeľa

09:00 - 16:30

11:00 - 16:00

POPLATOK ZA VSTUP

2,50 €

1,50 €

1,50 €

Dospelí

Študenti

Seniori

SPRIEVODCA


Ako sa ku kaštieľu dostanete?


Kaštieľ sa nachádza na ľavom brehu rieky Hornád približne 1,5 km juhovýchodne od obce Spišský Štiavnik a asi 12 km Juhovýchod od Popradu.


Niečo z histórie


Jedná sa pôvodne o renesančnú stavbu, ktorá bola v minulosti niekoľkokrát významne prestavovaná. Kaštieš bol postupne budovaný od roku 1532 na mieste kláštora, ktorý bol vypálený a zbúraný v roku 1531. Na konci 18. storočia kaštieľ prešiel do majetku spišského biskupa Karola Salbecka. Ten kaštieľ za 50 000 zlatých upravil na letné biskupské sídlo. V roku 1929 bol rozšírený podľa návrhu významného architekta Dušana Jurkoviča.


Čo kaštieľ a jeho blízke okolie ponúka?


Poschodový kaštieľ ma štvorcový pôdorys s nárožnými vežami, ktoré sú na západe hranolové a na východe kruhové. Fasády sú úplne hladké, len na vstupnom priečelí je malý tympanón. Kaštieľ obklopuje múr, respektíve ďalšie krídlo, ktoré ukončuje renesančná arkatúra. Na nároží opevnenia sú kruhové vežičky. Ku kaštieľu patria hospodárske budovy a kaplnka, postavená zo sekundárne použitých kameňov, ako aj ranogotických architektonických detailov pochádzajúcich z kláštora. Dispozícia kaštieľa je pozmenená – v niektorých miestostiach sú korýtkové klenby, inde rovné stropy. V jednoloďovej kaplnke je oltárny obraz Zvestovania Panny Márie z čias okolo roku 1835 od J. Czauczika. V súčasnosti je v kaštieli sociálny domov mládeže a SOU. V jeho blízkosti sa však rozkladá verejne prístupný park s jazierkami, lavičkami, detským ihriskom a možnosťou jazdy na koni.

Na kaštieli je od roku 1955 bocianie hniezdo a bociany sa doňho každoročne vracajú.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR