top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

676 mnm

kežmarok

+421 918 742 726

.kežmarský hrad – je dominantou mesta Kežmarok a do dejín sa zapísal aj prvým výletom do Vysokých Tatier, ktorý uskutočnila hradná pani Laská. Bol postavený na obranu mesta. V súčasnosti sa tam nachádza múzeum. Je jediným úplne zachovalým hradom na Spiši.

.otváracie doby

máj - september

pondelok - nedeľa

október - apríl

pondelok - piatok


09:00 - 17:00


10:00 - 15:00

.poplatok za vstup

8,00 €

4,00 €

4,00 €

dospelí

deti, študenti

seniori

kežmarský hrad

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kežmarský hrad
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup na hrad


hrad nájdete v centre mesta Kežmarok na Hradnom námestí. Pred hradom sa nachádza parkovisko a ak prichádzate autobusom alebo vlakom ku hradu to zvládnete ani nie za 15 minút.


hrad je prístupný cez vežu, v ktorej sa kedysi nachádzal aj padací most. V súčasnosti sú na hrade expozície, v ktorých dominuje vývoj mesta od jeho vzniku až po 30 roky 20. storočia. Nachádzajú sa tu cechy, remeslá, radničná miestnosť expozícia zbraní, historické veterány, navštíviť môžete aj kaplnku, hladomorňu a vyhliadkovú vežu, kde bola šesť rokov väznená pani Laská. V koniarňach sa dnes nachádzajú kancelárske priestory, fotolaboratórium, príručná knižnica a sociálne priestory.


história


presne, kedy vznikol hrad sa nevie, traduje sa, že tam bolo nejaké staršie osídlenie a pri archeologickom výskume sa tam odkryli základy kostola, pri ktorom bol pristavený kláštor, ktorí postavili Lendackí križovníci. Hrad bol postavený na mieste stredovekej osady Svätá Alžbeta v gotickom slohu a postavila ho rodina Zápoľských. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1447, počas pobytu Jiskrovej posádky. Zápoľský dal zbúrať kostol sv. Alžbety a materiál z neho použil na stavbu západného hradného krídla. Postavili tu vstupnú vežu, hradbové múry s baštami a polygonálnu baštu, z ktorej je v súčasnosti kaplnka. Opevnenie hradu pristavili k mestským múrom a pri hradnom múre postavili obytné a hospodárske budovy.


neskôr hrad vyhorel a jeho majiteľ Ján Rueber ho obnovil v renesančnom slohu a na opravu si požičal od Thurzovcov. Potom bol hrad v zálohe u rodiny Tho̎ko̎lyovcov a za ich vlastníctva ho prepychovo renesančne prestavali. Rodine patril celé štyri generácie. V 17. storočí hrad ešte dvakrát prestavili. Opravili severné krídlo zámku, z poschodia urobili reprezentačné priestory, obnovili vstupnú vežu a v strede nádvoria postavili fontánu. Nadstavili aj múry hradu štítkovou atikou, talianski maliari vyzdobili interiér. Vtedy postavili aj koniarne, ktoré vyzdobili šťukami a zrkadlami a mali mramorové žľaby. Úpravy dokončili postavením zámockej kaplnky. Bola najväčším skvostom hradu a postavili ju pre Máriu, matku Imricha Tho̎ko̎lyho. Vydala sa ako 14 ročná a zomrela 22 ročná, zanechala 6 malých detí, počas choroby nevládala chodiť, tak chcela aspoň vidieť z okna izby do kaplnky, v nej ju aj pochovali. Kaplnka mala nádhernú vežičku so slnečnými hodinami a krížom a interiér bol bohato zdobený, nádherný oltár bol pozlátený a veľmi hodnotná bola aj kazateľnica, málo vecí sa z tohto zachovalo.


po povstaní, ktoré viedol Imrich Tho̎ko̎ly proti panovníkovi, dostalo hrad do vlastníctva mesto Kežmarok. Vtedy hrad začal upadať a používal sa na hospodárske účely. Časť hradieb dalo mesto zbúrať a na ich mieste postavilo kasárne. Z prepychovej koniarne sa stala nemocnica. V niektorých častiach hradu bola textilná manufaktúra. Neskôr hrad postihol požiar a zhoreli strechy hradu. Opravu zabezpečil uhorský pamiatkový ústav. Údajne ho upravili neprimerane.


počas druhej svetovej vojny tu sídlilo gestapo a popravilo tu partizánov, čo sa dozvieme z pamätnej tabule, ktorá je na nádvorí hradu. .V roku 1960 začala postupná rekonštrukcia hradu a súčasťou bol aj archeologický a architektonický výskum.


povesť alebo pravda?


hradná pani Beáta Laská preslávila hrad , keď sa vybrala s mešťanmi na výlet do Tatier. Po troch dňoch, keď sa vrátila domov, jej nahnevaný manžel ju dal zavrieť do hradnej veže a šesť rokov ju tam držal.


hovorí o tom aj povesť, ako sa mladý hradný pán Albert oženil o 20 rokov staršou ženou, ktorá mala bohatstvo a bola to utajovaná dcéra poľského kráľa Źigmunda. Keď prichádzala do Kežmarku očaril ju ten pohľad na veľkolepé Tatry. Preto sa spolu s mešťanmi bez manžela vybrala na výlet. Keď sa o tri dni vrátila, manžel ju už čakal a za trest ju dal zavrieť do veže, kde jej nosili jesť. Tento trest mu padol celkom vhod, lebo mal peniaze a takto sa vlastne zbavil aj staršej ženy. Povesť hovorí o tom, že v tej veži ju našiel nový majiteľ hradu pološialenú a odviedol ju do Košíc, kde zomrela.


v lete sa na hrade robia divadelné predstavenia počas nočnej prehliadky hradu.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:44:35

bottom of page