top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

676 mnm

kežmarok

+421 918 742 726

.kežmarský hrad – je dominantou mesta Kežmarok a do dejín sa zapísal aj prvým výletom do Vysokých Tatier, ktorý uskutočnila hradná pani Laská. Bol postavený na obranu mesta. V súčasnosti sa tam nachádza múzeum. Je jediným úplne zachovalým hradom na Spiši.

.otváracie doby

máj - september

október - apríl

09:00 - 18:00

09:00 - 16:00

.poplatok za vstup

5,00 €

2,50 €

3,00 €

dospelí

deti, študenti

seniori

kežmarský hrad

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kežmarský hrad
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.naša nová krásna kniha

xplór-turistický sprievodca #srdcomposlovensku,

321 najkrajších miest na Slovensku

v knižnej podobe.

kniha_xplór-turistický-sprievodca_srdcomposlovensku1.png

.kniha xplór-turistický sprievodca                          #srdcomposlovensku

 .sprievodca


prístup na hrad


hrad nájdete v centre mesta Kežmarok na Hradnom námestí. Pred hradom sa nachádza parkovisko a ak prichádzate autobusom alebo vlakom ku hradu to zvládnete ani nie za 15 minút.


hrad je prístupný cez vežu, v ktorej sa kedysi nachádzal aj padací most. V súčasnosti sú na hrade expozície, v ktorých dominuje vývoj mesta od jeho vzniku až po 30 roky 20. storočia. Nachádzajú sa tu cechy, remeslá, radničná miestnosť expozícia zbraní, historické veterány, navštíviť môžete aj kaplnku, hladomorňu a vyhliadkovú vežu, kde bola šesť rokov väznená pani Laská. V koniarňach sa dnes nachádzajú kancelárske priestory, fotolaboratórium, príručná knižnica a sociálne priestory.


história


presne, kedy vznikol hrad sa nevie, traduje sa, že tam bolo nejaké staršie osídlenie a pri archeologickom výskume sa tam odkryli základy kostola, pri ktorom bol pristavený kláštor, ktorí postavili Lendackí križovníci. Hrad bol postavený na mieste stredovekej osady Svätá Alžbeta v gotickom slohu a postavila ho rodina Zápoľských. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1447, počas pobytu Jiskrovej posádky. Zápoľský dal zbúrať kostol sv. Alžbety a materiál z neho použil na stavbu západného hradného krídla. Postavili tu vstupnú vežu, hradbové múry s baštami a polygonálnu baštu, z ktorej je v súčasnosti kaplnka. Opevnenie hradu pristavili k mestským múrom a pri hradnom múre postavili obytné a hospodárske budovy.


neskôr hrad vyhorel a jeho majiteľ Ján Rueber ho obnovil v renesančnom slohu a na opravu si požičal od Thurzovcov. Potom bol hrad v zálohe u rodiny Tho̎ko̎lyovcov a za ich vlastníctva ho prepychovo renesančne prestavali. Rodine patril celé štyri generácie. V 17. storočí hrad ešte dvakrát prestavili. Opravili severné krídlo zámku, z poschodia urobili reprezentačné priestory, obnovili vstupnú vežu a v strede nádvoria postavili fontánu. Nadstavili aj múry hradu štítkovou atikou, talianski maliari vyzdobili interiér. Vtedy postavili aj koniarne, ktoré vyzdobili šťukami a zrkadlami a mali mramorové žľaby. Úpravy dokončili postavením zámockej kaplnky. Bola najväčším skvostom hradu a postavili ju pre Máriu, matku Imricha Tho̎ko̎lyho. Vydala sa ako 14 ročná a zomrela 22 ročná, zanechala 6 malých detí, počas choroby nevládala chodiť, tak chcela aspoň vidieť z okna izby do kaplnky, v nej ju aj pochovali. Kaplnka mala nádhernú vežičku so slnečnými hodinami a krížom a interiér bol bohato zdobený, nádherný oltár bol pozlátený a veľmi hodnotná bola aj kazateľnica, málo vecí sa z tohto zachovalo.


po povstaní, ktoré viedol Imrich Tho̎ko̎ly proti panovníkovi, dostalo hrad do vlastníctva mesto Kežmarok. Vtedy hrad začal upadať a používal sa na hospodárske účely. Časť hradieb dalo mesto zbúrať a na ich mieste postavilo kasárne. Z prepychovej koniarne sa stala nemocnica. V niektorých častiach hradu bola textilná manufaktúra. Neskôr hrad postihol požiar a zhoreli strechy hradu. Opravu zabezpečil uhorský pamiatkový ústav. Údajne ho upravili neprimerane.


počas druhej svetovej vojny tu sídlilo gestapo a popravilo tu partizánov, čo sa dozvieme z pamätnej tabule, ktorá je na nádvorí hradu. .V roku 1960 začala postupná rekonštrukcia hradu a súčasťou bol aj archeologický a architektonický výskum.


povesť alebo pravda?


hradná pani Beáta Laská preslávila hrad , keď sa vybrala s mešťanmi na výlet do Tatier. Po troch dňoch, keď sa vrátila domov, jej nahnevaný manžel ju dal zavrieť do hradnej veže a šesť rokov ju tam držal.


hovorí o tom aj povesť, ako sa mladý hradný pán Albert oženil o 20 rokov staršou ženou, ktorá mala bohatstvo a bola to utajovaná dcéra poľského kráľa Źigmunda. Keď prichádzala do Kežmarku očaril ju ten pohľad na veľkolepé Tatry. Preto sa spolu s mešťanmi bez manžela vybrala na výlet. Keď sa o tri dni vrátila, manžel ju už čakal a za trest ju dal zavrieť do veže, kde jej nosili jesť. Tento trest mu padol celkom vhod, lebo mal peniaze a takto sa vlastne zbavil aj staršej ženy. Povesť hovorí o tom, že v tej veži ju našiel nový majiteľ hradu pološialenú a odviedol ju do Košíc, kde zomrela.


v lete sa na hrade robia divadelné predstavenia počas nočnej prehliadky hradu.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

11. decembra 2022, 17:58:02

bottom of page