lista s ornamentom.png

PIENINY - KÚPELE SMERDŽONKA ČERVENÝ KLÁŠTOR

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kúpele Smerdžonka
Kúpele Smerdžonka

Kúpele Smerdžonka
Kúpele Smerdžonka

1/1
icon_STARS 5.0.png

KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR SMERDŽONKA - zdravá minerálna voda Smerdžonka vyviera z hlbín zeme už od nepamäti a vďaka špecifickému zápachu po sírovodíku, miestni obyvatelia verili, že pochádza z iného, nadprirodzeného sveta. Miesto, kde sa voda a plyny dostávali na povrch, nazvali „jama smrti“.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

icon_HOME.png

SK.19.00.51

KÚPELE SMERDŽONKA ČERVENÝ KLÁŠTOR

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.19.00.51
PIENINY - KÚPELE SMERDŽONKA ČERVENÝ KLÁŠTOR
Kúpele Smerdžonka
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. júna 2021, 14:42:20

OTVÁRACIE DOBY

Viac info na oficiálnej stránke

POPLATOK ZA VSTUP

Viac info na oficiálnej stránke 

SPRIEVODCA


Moderná história kúpeľníctva v Červenom Kláštore sa začína písať v roku 2012, kedy kúpele otvárajú svoje brány pre širokú verejnosť a začínajú liečiť všetky kožné ochorenia.

Od roku 2016 po získaní štatútu klimatických kúpeľov aj vďaka čistému ovzdušiu Pienin sa rozšírila pôsobnosť kúpeľov o liečenie ďalších chorôb: Netuberkulózne choroby dýchacích ciest, Duševné choroby, Onkologické choroby, Choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou a Choroby z povolania. Liečebné a klimatické kúpele v Červenom Kláštore sú jediné kúpele na Slovensku, v ktorých sa na jednom mieste okrem iných indikácií liečia choroby dýchacích ciest i kože.


Čas overil blahodarné účinky jedinečnej vody, čistého vzduchu i pozitívny vplyv samotného prostredia čarokrásnych Pienin na ľudský organizmus. V tradícii a odkaze našich predkov úspešne pokračujeme od roku 2012 v KÚPEĽOCH ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka.


Čo robiť v kúpeľoch


V samotnom kúpeľnom areáli sa nachádza niekoľko športových a oddychových zón na výborné trávenie voľného času návštevníkmi každého veku. Miesto stíšenia a pokoja poskytuje kaplnka s nádhernou ikonou. Vyskúšajte unikát v širokom okolí, ktorým je vonkajšia Kneipp terapia – vodoliečebná otužovacia procedúra a balančný chodník, kde účinok chôdze na boso po rôznych druhoch povrchu spočíva v stimulácii nervových zakončení chodidla a následnej reflexnej reakcii svalov celého tela.

V kúpeľoch nájdete aj ihriská na bedminton, futbal, volejbal a vonkajšie fitness stroje. Pre aktívny relax je vhodný tiež vonkajší bazén s protiprúdom, ruské kuželky, veľký šach alebo petang. V neposlednom rade si na svoje prídu aj deti, ktoré sa môžu vyšantiť na detskom ihrisku s trampolínou či na veľkej lanovej pyramíde. Taktiež môžete využiť služby kúpeľnej reštaurácie, ubytovanie či liečebné a relaxačné procedúry.


Trochu histórie


Z historických zdrojov je známe, že začiatkom 14. storočia prišli do tohto kúta Slovenska mnísi Kartuziáni a po nich Kamalduli. Keďže sa členovia týchto rádov venovali pestovaniu a zberu liečivých rastlín, výrobe liekov a liečeniu chorých, začali ako prví túto minerálnu vodu využívať v liečiteľskej praxi. Najznámejším z nich bol zaiste legendami opradený lietajúci mních Cyprián patriaci do rádu kamaldulov, ktorý okrem iného spravoval kláštornú lekáreň a vďaka jeho poznatkom o medicíne či farmácii sa stala známou v širokom okolí. Jeho celoživotným dielom bol Herbár pozostávajúci z 283 exemplárov rastlín.


Po zrušení kláštora začal počiatkom 19. storočia poskytovať miestny mlynár vo svojej stodole teplé vaňové kúpele práve zo Smerdžonky. Vodu v tej dobe najprv ohrieval v kotloch, aby ju následne mohol vliať do drevených kadí. Aj takto spríjemnil návštevu a skrátil čakanie ľuďom, ktorí si k nemu prišli zomlieť svoju úrodu na múku. Miestny mlynár sa stal teda malým priekopníkom a kúpele zo Smerdžonky nevyužíval primárne na liečenie, ale aj ako formu uvoľnenia a relaxu.


Kúpele pod Troma Korunami – aj takýto názov niesli kúpele približne 100 rokov od svojho vzniku okolo roku 1820. Potvrdzujú to mnohé historické dokumenty, mapy či pohľadnice, kde sa zaznamenali názvy Koronahegyi-fürdő či Bad Kronenberg.

Významným rokom pre kúpele bol rok 1887, kedy boli začlenené medzi oficiálne kúpele vtedajšieho Uhorska a patrili medzi jedny z najvýznamnejších. Počas desaťročí od svojho vzniku prežili kúpele niekoľko vzostupov i pádov, pričom počas I. svetovej vojny boli zničené a až okolo roku 1928 sa ich podarilo zrekonštruovať a znovu otvoriť, aby slúžili rovnakému účelu ako pred vojnou. Žiaľ liečba pokračovala len niekoľko rokov a kúpeľníctvo v Červenom Kláštore po II. svetovej vojne zaniklo.

V roku 2010 bol tunajší prameň vyhlásený za prírodný liečivý zdroj, čo naštartovalo výstavbu nového kúpeľného zariadenia – ,,Domu zdravia“ a znovuobnovenie kúpeľnej tradície v tomto kraji po viac než 65 rokoch.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png