lista s ornamentom.png

SPIŠ - KÚPELE VYŠNÉ RUŽBACHY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kúpele Vyšné Ružbachy
Kúpele Vyšné Ružbachy

Kúpele Vyšné Ružbachy
Kúpele Vyšné Ružbachy

1/1
icon_STARS 5.0.png

TERMÁLNE KÚPALISKO IZABELA VYŠNÉ RUŽBACHY - sa nachádza v areáli kúpeľov v dedinke Vyšné Ružbachy. Obec vznikla v doline Zálažného potoka, kde sa nachádzajú výdatné minerálne pramene. Obec založil Šoltýs Henri z Podolínca v roku 1288. Kúpalisko vzniklo pri termálnom vrte Izabela.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

icon_HOME.png

SK.19.00.07

KÚPELE VYŠNÉ RUŽBACHY

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.19.00.07
SPIŠ - KÚPELE VYŠNÉ RUŽBACHY
Kúpele Vyšné Ružbachy
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. júna 2021, 14:43:49

OTVÁRACIE DOBY

Pre verejnosť

Január - Jún

Júl - August

September - December


13:00 - 21:00

13:00 - 21:00

13:00 - 21:00

POPLATOK ZA VSTUP

Info na web stránke

SPRIEVODCA


V súčasnosti má termálne kúpalisko päť bazénov a z toho sú dva detské. Návštevníci môžu používať aj vnútorný termálny bazén, ktorý sa používa celý rok. Kúpele ponúkajú aj športové aktivity a samozrejme balneo program a wellness program.

Do bazénov je čerpaná prírodná minerálna voda z vrtu Izabela, ktorá je liečivá a pomáha pri chorobách obehového ústrojenstva, ženských chorobách a ochoreniach dýchacích ciest. Veľkou atrakciou je bazén s ostrovom a skokanská veža vysoká 5 metrov.

Táto liečivá voda je k dispozícii nielen kúpeľným hosťom, ale aj návštevníkom kúpaliska. Termálne kúpalisko sa využíva od júla do septembra a krytý bazén počas celého roka.

V jednom z bazénov sa nachádza ostrov s vysokými ihličnatými stromami, keď sa tam kúpete, máte pocit akoby ste boli v prírode.


História kúpeľov


V 16.storočí nastal vo Vyšných Ružbachoch veľký rozmach, vtedy poľský kráľ Kazimír vymenoval grófa Ľubomirského za dedičného starostu zálohových miest, medzi ktoré patrili aj Vyšné Ružbachy. V tej dobe nastal veľký stavebný ruch. Koncom 16.storočia bola postavená aj kúpeľná budova s bazénom, kuchyňou , jedálňou a spoločenskou miestnosťou. Veľké spoločenské stredisko uhorskej a poľskej šľachty z nej urobil Ľubomirského syn. Po ich vymretí sa kúpele stali opäť majetkom Uhorska a začali pustnúť.

Neskôr sa kúpele stali vlastníctvom baróna von Jony, ktorý ich rekonštruoval. Postavil tu kaštieľ, kúpeľný dom a zrkadlový kúpeľ. Nakrátko sa kúpele stali majetkom Kežmarského lýcea a od neho ich kúpil poľský gróf Andrej Zamoyski. Ten dal postaviť Oskarovi Zuberovi prírodné termálne kúpalisko. Ružbachy sa takto stali najmodernejšie kúpele na Slovensku.

Dominantou kúpeľov v tej dobe bol Biely dom, ktorý dal postaviť gróf Zamoyski v biedermeierovom slohu. V súčasnosti slúži ako jedáleň, kaviareň a spoločenské centrum. Po jeho smrti zdedil kúpele jeho syn Ján.

Druhá svetová vojna a znárodnenie prekazilo rozkvet kúpeľov. Kúpele prešli pod správu ROH, neskôr sa stal opäť vlastníkom štát.


Zaujímavosti a tipy


V roku 1927 kúpele zdedil najmladší syn Jan Zamoyski a jeho dcéra Tereza a syn José ešte žijú v Španielsku a táto rodina tam patrí medzi najváženejšie rodiny.

Pred 2.svetovou vojnou navštívil kúpele španielsky kráľ a princ z Bourbonu.

Nachádza sa tu jazierko Kráter, ktoré je naplnené prírodnou termálnou vodou a je chráneným prírodným výtvorom.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png