top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

432 mnm

markušovce

+421 53 449 81 08

.markušovský hrad markušovce - v minulosti boli Markušovce významnou obcou ovplyvňujúcou život na Spiši vzhľadom na to, že boli sídlom rodiny Máriássyovcov. Obec sa môže popýšiť viacerými kultúrnymi a historickými pamiatkami. Jednou z nich je čiastočne zachovalá a zastrešená ruina hradu, postaveného priamo v obci na miernej vyvýšenine, hneď vedľa kostola.

.otváracie doby

verejnosti nepristupné

.poplatok za vstup

verejnosti nepristupné

markušovský hrad markušovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png
markušovský hrad markušovce
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku hradu kostolu dostať ?


obec Markušovce sú starou historickou obcou ležiacou v údolí rieky Hornád 6 km juhovýchodne od mesta Spišská Nová Ves. Hrad sa nachádza priamo v obci Markušovce. Je dobre prístupný chodníkom so starými kamennými schodmi od neďalekého kaštieľa a letohrádku Dardanely.


čo všetko môžete v obci ešte vidieť ?


markušovský hrad z roku 1284 stojí na skalnom návrší a nachádza sa v tesnej blízkosti kostola sv. Michala Archanjela. Z hradu sú už len zvyšky. Po bojoch o uhorský trón medzi Ferdinandom Habsburským a Jánom Zápoľským Levočania Markušovský hrad v roku 1527 zničili. V polovici 16. storočia Mariássyovci hrad obnovili a prebudovali v renesančnom slohu. Po vystavaní kaštieľa už ale prestal byť obývaný a postupne chátral. Dnes je hrad len čiastočne zachovaný a nie je sprístupnený verejnosti.


kostol sv. Michala Archanjela Markušovce, pôvodne románsky kostol, je dominantou obce na skale nad obcou hneď pri hrade. Štefan Mariássy dal ku kostolu pristaviť 2 gotické kaplnky, kaplnku sv. Kozmu a Damiána, patrónov lekárov a zdravia, z druhej južnej strany kaplnku sv. Anny, patrónky jeho matky. Okolo kostola vedie obranný múr s dvoma vstupnými murovanými bránami a novodobou kryptou Mariássyovcov. Kostol sv. Michala v Markušovciach je súčasťou chránenej pamiatkovej zóny.


v obci sa nachádza niekoľko kúrií a kaštieľov, z ktorých najkrajší je Mariássyovský kaštieľ so štyrmi okrúhlymi nárožnými vežami. Zaujímavé je jeho neexistujúce, iba namaľované druhé poschodie. Okolie kaštieľa bolo upravené na francúzsky park. Dnes je v kaštieli expozícia historického nábytku a interiérových doplnkov od 17. storočia po začiatok 20. storočia. Hneď pri kaštieli sa nachádza jedna z kúrií z 18. storočia, ktorá sa po rekonštrukcii stala Obecným úradom.


za kaštieľom sa nachádza najcennejšia pamiatka parku, nedokončený letohrádok Dardanely ktorý dal postaviť Wolfgang Mariássy pri príležitosti očakávaného ale neuskutočneného príchodu cisára Jozefa II. Aj keď nie je dokončený, postavená časť budovy je najkrajšou rokokovou stavebnou pamiatkou na Spiši. Dnes je v letohrádku Dardanely expozícia klávesových hudobných nástrojov a je jediná na Slovensku. Pozrite si hudobný nástroj, v ktorom je spojená gitara s klavírom.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:43:26

bottom of page