lista s ornamentom.png

SPIŠ - ĽUBOVNIANSKY SKANZEN

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Ľubovniansky skanzen
Ľubovniansky skanzen

Ľubovniansky skanzen
Ľubovniansky skanzen

1/1
icon_STARS 5.0.png

ĽUBOVNIANSKY SKANZEN – predstavuje kultúrne hodnoty etnicky zmiešaného obyvateľstva, kde po stáročia spolu žili Slováci, Nemci, Rusíni, Gorali a Židia. Nachádza v Starej Ľubovni pod hradom. Je jedno z najmladších skanzenov na Slovensku a sprístupnený pre verejnosť bol v roku 1985.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

icon_HOME.png

SK.19.01.03

ĽUBOVNIANSKY SKANZEN

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.19.01.03
SPIŠ - ĽUBOVNIANSKY SKANZEN
Ľubovniansky skanzen
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. júna 2021, 14:44:39

OTVÁRACIE DOBY

Máj - September

Október , Apríl

November - Marec

09:00-19:00

09:00 - 17:00 

10:00 - 16:00

POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,00 €

1,00 €

1,50 €

Dospelí

Deti

Študenti

Seniori

SPRIEVODCA


Kde skanzen nájdete?


Ľubovniansky skanzen sa nachádza na Zámockej ulici v Starej Ľubovni. Hneď pod skanzenom sa nachádza platené parkovisko a ak by ste si chceli výlet predĺžiť môžete sa vybrať na Ľubovniansky hrad, ktorý sa vypína nad skanzenom.


Čo všetko v skanzene uvidíte?


Najviac sú tu zastúpené zrubové obytné domy, ktoré boli postavené na začiatku 20. storočia. Sú zozbierané z okolitých dedín a spolu s hradom vytvárajú pôsobivú scenériu. Pochádzajú z Veľkého Lipníka, Litmanovej, Veľkej Lesnej, Údolia, Jakubian, Kremnej, Kamienkov a Jarabiny. Nachádzajú sa tu aj tradičné hospodárske objekty (maštaľ, stodola, sýpka), ale aj sezónne poľné obydlia, ktoré sú typické pre Spiš.

Expozícia zahŕňa aj technické stavby a to zrubovú kováčsku vyhňu, z druhej polovice 19. storočia z Torysy, mlyn z Malého Sulína a dielňu stolára z Piľhovčíka. Keď sa pripravovala expozícia v jednotlivých obytných domoch, dôraz sa kládol na tradičné bývanie v tej dobe.

Ľubovniansky skanzen má svoju dominantu a tou je zrubový gréckokatolícky kostolík z Matysovej, ktorý bol postavený v roku 1883 a zasvätený je sv. Michalovi archanjelovi. Je to významná sakrálna pamiatka. Keď ho preniesli do skanzenu, znovu ho vysvätili a počas veľkých sviatkov je tu liturgia v staroslovienskom jazyku.


Z Veľkého Lipníka sa tu nachádza obytný dom, ktorý je trojpriestorový (izba-pitvor-komora). Toto bolo typické pre rusínske obce a má jednoduchý nábytok. Konali sa tu tri svadby a štyri pohreby. Domáci gazda sa venoval nielen poľnohospodárstvu, ale aj drotárskemu remeslu a často vandroval do Maďarska.

Sezónne obydlia Litmanová, boli postavené až 10 km od obce. Ich úlohou bolo zabezpečiť dostatok krmiva pre dobytok počas leta a na celú zimu. Vlastnil ich Vasiľ Hlinka. Tieto stavby slúžili rodinám na bývanie počas leta, kde boli aj s dobytkom.

Sýpka z Veľkej Lesnej má originálnu zrubovú konštrukciu a vrchol je zrezaný do tvaru ihlanu. Sedlová strecha je len tak položená na klenbe, aby sa dala pri požiari zhodiť.


Dom richtára z Veľkej Lesnej. Postavil ho Štefan Čensčák. Je to goralský dom zo Zamaguria. Na priečelí mal veľkú bránu, ktorou vchádzali do uzavretého dvora. Izba bola v strede domu a v pitvore sa nekúrilo. Po vojne sa pitvor zmenil na kuchyňu.

Dom pastiera z Litmanovej- majiteľom bol Adam Šepták. V dome sa nachádza jedna izba s jednoduchým zariadením posteľou a kolískou, v pitvore spali ostatní členovia.

Roľnícku usadlosť z Údolia postavil Mikuláš Soroka. Je to dom, maštaľ, stodola a sýpky. Je to typické pre karpatskú oblasť. V dome je izba, pitvor a komora, je to miesto pre viac členov v domácnosti.

Rodinný dom z Údolia postavili manželia Murckovci. V dome sa nachádza izba, pitvor, kuchyňa a komora. Nachádza sa tu expozícia národnej školy 1. Československej republiky a byt učiteľa.

Stolárska dielňa, ktorá je kópiou originálu. Vyrábali sa tu okná, police, postele, kuchynské a poľnohospodárske náradie. V interiéri sa nachádzajú pracovné nástroje.

Dom z Jarabiny, jeho vlastníkom bol Vasiľ Jaseník s manželkou. Celý dom je podpivničený a má izbu, pitvor a komoru. V interiéri sa nachádza výstava drotárskeho remesla.

Obytný dom z Jakubian patril Krivoňákovcom a pozostáva z izby a pitvora, v ktorom sa varilo na otvorenom ohnisku a nachádzala sa tam aj chlebová pec. Interiér približuje narodenie dieťatka.

Obytný dom z Kremnej, jeho majiteľ bol Mikuláš Cicák. Dom postavili majstri z Poľska. Interiér domu tu približuje svadbu s bohatstvom zvykov a tradícií.

Usadlosť z Kamienky je jednotraktový dom a jeho majiteľ bol Anton Kurcín. Obytná a hospodárska časť sú pod jednou strechou. Obytnú časť tvorí izba a pitvor a hospodársku maštaľ, podšopa a stodola. Interiér domu približuje úmrtie v rodine.

Kováčska vyhňa pochádza z Torysy a majiteľom je Bartolomej Sekerák. Je to drevená stavba s podstením. K vybaveniu patrila aj vyhňa. Posledným kováčom tu bol Marcel Sekerák.

Mlyn zo Sulína pozostáva z mlynice a domu pre mlynára. Mlynica je drevená s dvoma podlažiami a suterénom. V suteréne sa nachádza prevodové a hnacie zariadenie, ktoré zabezpečuje chod mlyna. Posledný majiteľ bol František Pavliak, ktorý ho prestaval na valcový.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png