lista s ornamentom.png

SPIŠ - TURZOVSKÉ JAZERO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Turzovské jazero
Turzovské jazero

Turzovské jazero
Turzovské jazero

1/1
icon_STARS 5.0.png

TURZOVSKÉ JAZERO - tri kilometre od okresného mesta Gelnica, leží malebné podhorské jazero nazývané Turzovské. V minulosti sa pri ňom nachádzali kúpele. V súčasnosti bývalé kúpeľné budovy poskytujú už iba ubytovacie a stravovacie služby.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

icon_HOME.png

SK.19.00.46

TURZOVSKÉ JAZERO

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.19.00.46
SPIŠ - TURZOVSKÉ JAZERO
Turzovské jazero
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

21. júna 2021, 16:21:43

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

POPLATOK ZA VSTUP

voľne prístupné

Verejnosti

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku jazeru dostať ?


Turzovské jazero a kúpele sa nachádzajú len 3 kilometre od mesta Gelnica, vedie k nim Turzovská a potom Krížna cesta. Popri jazere vedie modrá turistická značka. Celé jazero sa dá pokojnou chôdzou obísť za 20 minút.


Čo všetko môžete v okolí vidieť ?


Gelnica bola v minulosti významným banským mestom a jazero bolo vybudované ako banské dielo. Slúžilo na poháňanie hámrov a mlyna na drvenie rudy, ktorá sa ťažila v niekdajších blízkych baniach. Hlboké bolo až 17 metrov. Dnes je vyhľadávaným miestom turistov pre jeho nádherné okolie.

Kúpele boli zriadené v roku 1899 a uvedené do činnosti v roku 1903. Išlo predovšetkým o klimatické kúpele navštevované pacientami s chorobami dýchacích ciest a nervovými chorobami.  Využívané boli najmä obyvateľmi Budapešti a Debrecínu. Kúpeľní hostia prichádzali s noblesou na kúpeľnom koči, ktorý ťahali tri páry koní. Denne im vyhrávala päťčlenná cigánska kapela a nechýbali ani tenisové kurty. Lesk a sláva kúpeľov čiastočne pohasli po I. svetovej vojne, kedy stratili maďarských návštevníkov. Počas II. svetovej vojny sa tu chodili liečiť a rehabilitovať nemeckí vojaci. Zo zaujímavých objektov tu dnes stoja pamiatkovo chránené liečebné domy Praha a Pionier. V súčasnosti kúpele už iba poskytujú ubytovacie a stravovacie služby.


V samotnej Gelnici uvidíte :


Stará radnica s majestátnou barokovou vežou je zaujímavou architektonickou budovou v historickom centre mesta Gelnica. Dnes v nej sídli Banícke múzeum Gelnica, ktoré v súčasnosti patrí do správy Mestského úradu Gelnica. Vzniklo v roku 1963 dokumentuje baníctvo, národopis, históriu mesta, geológiu a cechovníctvo od obdobia vlády Márie Terézie až po súčasnosť. Gelnica, kedysi slobodné kráľovské mesto, patrila v minulosti k významným sídlam, bola centrom hornouhorského baníctva.


Zbierky múzea na radnici pochádzajú prevažne z okolia Gelnice a vzťahujú sa na 19. a 20. storočie. Súčasťou expozície Baníckeho múzea v Gelnici je aj Štôlňa Jozef, ktorá sa nachádza na Turzovskej ulici pri dolnom Turzovskom jazere. Dedičná štôlňa Jozef sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily, jej dĺžka je viac ako jeden a pol kilometra.


V Gelnici v blízkosti štôlne Jozef postupne vzniká Banský skanzen, kde máte možnosť reálne vidieť, ako sa v 17. storočí spracovávala ruda. Funguje tu unikátny historický drviaci banský stroj „pochwerk“, ktorý poháňala voda z neďalekého Turzovského jazera. Uvidíte rekonštrukciu taviacej pece po 300 rokoch, lebo sa žiadna taká nezachovala. Tavná pec spracovávala rozdrvenú prachovú  frakciu z pochwerku. Jej výkonnosť bola ovládaná „ducharom“, ktorý poháňa vodné koleso. Ide o unikátny typ tavnej pece špecifickej práve pre oblasť Smolníka, Gelnice a Hnileckej doliny.

Za pozornosť stojí aj gotický rímskokatolícky kostol zo 14. storočia patrí k najstarším staviteľským pamiatkam mesta.


Pár tipov pre turistov v okolí


Gelnický hrad - dominantou Gelnice je nevysoké bralo so zvyškami niekdajšieho Gelnického hradu. „Zámčisko“ volajú  hradný kopec, na ktorom bol v 13. storočí postavený hrad založený za uhorského kráľa Ondreja II. V polovici 15. storočia bol hrad v rukách Jiskrovcov. Po ich porážke hrad aj bane daroval kráľ rodine Zápoľskovcom. Dnes sa na kopci nachádzajú už len ruiny.


Rozhľadne v Gelnici - pohľad na mesto Gelnica si môžete vychutnať z dvoch drevených vyhliadkových veží. Jedna je umiestnená v lokalite na Gognári východne od centra obce, ponúka výhľad na celú panorámu mesta a druhá v lokalite Klimo severne od centra mesta. Táto ponúka nielen výhľad na mesto ale i na okolité Volovské vrchy.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png