top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

492 mnm

-

+421 53 481 41 27

.turzovské jazero - tri kilometre od okresného mesta Gelnica, leží malebné podhorské jazero nazývané Turzovské. V minulosti sa pri ňom nachádzali kúpele. V súčasnosti bývalé kúpeľné budovy poskytujú už iba ubytovacie a stravovacie služby.

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

voľne pristupné

turzovské jazero

icon_hist_ZRÚCANINA.png
turzovské jazero
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku jazeru dostať ?


turzovské jazero a kúpele sa nachádzajú len 3 kilometre od mesta Gelnica, vedie k nim Turzovská a potom Krížna cesta. Popri jazere vedie modrá turistická značka. Celé jazero sa dá pokojnou chôdzou obísť za 20 minút.


čo všetko môžete v okolí vidieť ?


gelnica bola v minulosti významným banským mestom a jazero bolo vybudované ako banské dielo. Slúžilo na poháňanie hámrov a mlyna na drvenie rudy, ktorá sa ťažila v niekdajších blízkych baniach. Hlboké bolo až 17 metrov. Dnes je vyhľadávaným miestom turistov pre jeho nádherné okolie.


kúpele boli zriadené v roku 1899 a uvedené do činnosti v roku 1903. Išlo predovšetkým o klimatické kúpele navštevované pacientami s chorobami dýchacích ciest a nervovými chorobami.  Využívané boli najmä obyvateľmi Budapešti a Debrecínu. Kúpeľní hostia prichádzali s noblesou na kúpeľnom koči, ktorý ťahali tri páry koní. Denne im vyhrávala päťčlenná cigánska kapela a nechýbali ani tenisové kurty. Lesk a sláva kúpeľov čiastočne pohasli po I. svetovej vojne, kedy stratili maďarských návštevníkov. Počas II. svetovej vojny sa tu chodili liečiť a rehabilitovať nemeckí vojaci. Zo zaujímavých objektov tu dnes stoja pamiatkovo chránené liečebné domy Praha a Pionier. V súčasnosti kúpele už iba poskytujú ubytovacie a stravovacie služby.


v samotnej Gelnici uvidíte :


stará radnica s majestátnou barokovou vežou je zaujímavou architektonickou budovou v historickom centre mesta Gelnica. Dnes v nej sídli Banícke múzeum Gelnica, ktoré v súčasnosti patrí do správy Mestského úradu Gelnica. Vzniklo v roku 1963 dokumentuje baníctvo, národopis, históriu mesta, geológiu a cechovníctvo od obdobia vlády Márie Terézie až po súčasnosť. Gelnica, kedysi slobodné kráľovské mesto, patrila v minulosti k významným sídlam, bola centrom hornouhorského baníctva.


zbierky múzea na radnici pochádzajú prevažne z okolia Gelnice a vzťahujú sa na 19. a 20. storočie. Súčasťou expozície Baníckeho múzea v Gelnici je aj Štôlňa Jozef, ktorá sa nachádza na Turzovskej ulici pri dolnom Turzovskom jazere. Dedičná štôlňa Jozef sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily, jej dĺžka je viac ako jeden a pol kilometra.


v Gelnici v blízkosti štôlne Jozef postupne vzniká Banský skanzen, kde máte možnosť reálne vidieť, ako sa v 17. storočí spracovávala ruda. Funguje tu unikátny historický drviaci banský stroj „pochwerk“, ktorý poháňala voda z neďalekého Turzovského jazera. Uvidíte rekonštrukciu taviacej pece po 300 rokoch, lebo sa žiadna taká nezachovala. Tavná pec spracovávala rozdrvenú prachovú  frakciu z pochwerku. Jej výkonnosť bola ovládaná „ducharom“, ktorý poháňa vodné koleso. Ide o unikátny typ tavnej pece špecifickej práve pre oblasť Smolníka, Gelnice a Hnileckej doliny.

Za pozornosť stojí aj gotický rímskokatolícky kostol zo 14. storočia patrí k najstarším staviteľským pamiatkam mesta.


pár tipov pre turistov v okolí


gelnický hrad - dominantou Gelnice je nevysoké bralo so zvyškami niekdajšieho Gelnického hradu. „Zámčisko“ volajú  hradný kopec, na ktorom bol v 13. storočí postavený hrad založený za uhorského kráľa Ondreja II. V polovici 15. storočia bol hrad v rukách Jiskrovcov. Po ich porážke hrad aj bane daroval kráľ rodine Zápoľskovcom. Dnes sa na kopci nachádzajú už len ruiny.


rozhľadne v gelnici - pohľad na mesto Gelnica si môžete vychutnať z dvoch drevených vyhliadkových veží. Jedna je umiestnená v lokalite na Gognári východne od centra obce, ponúka výhľad na celú panorámu mesta a druhá v lokalite Klimo severne od centra mesta. Táto ponúka nielen výhľad na mesto ale i na okolité Volovské vrchy.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:42:46

bottom of page