lista s ornamentom.png

SPIŠ - VODNÁ NÁDRŽ RUŽÍN

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Vodná nádrž Ružín
Vodná nádrž Ružín

Vodná nádrž Ružín
Vodná nádrž Ružín

1/1
icon_STARS 5.0.png

VODNÁ NÁDRŽ RUŽÍN - umelá vodná nádrž, ktorú tvorí sústava vodných diel Ružín I. a Ružín II. na rieke Hornád juhovýchodne od obce Margecany. Pomenovaná je podľa rovnomennej zaniknutej obce Ružín. Vodná nádrž kopíruje pôvodné meandre rieky Hornád, brehy vodnej nádrže sú z veľkej časti skalnaté, strmé a pokryté listnatými lesmi. Vodná nádrž je rajom pre rybárov, vodných trampov a vodákov. Priehrada patrí medzi najkrajšie vodné plochy na Slovensku.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

icon_HOME.png

SK.19.00.25

VODNÁ NÁDRŽ RUŽÍN

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.19.00.25
SPIŠ - VODNÁ NÁDRŽ RUŽÍN
Vodná nádrž Ružín
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

21. júna 2021, 15:42:38

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne prístupná

POPLATOK ZA VSTUP

voľne prístupná

Verejnosti

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku Ružínu dostať a čo všetko môžete v jeho okolí vidieť ?


Ružínska priehrada v tvare vykriveného ”V” sa nachádza asi 35 km severozápadne od mesta Košice v smere na Krompachy. Vybudovaná bola v rokoch 1963 až 1970. Účelom výstavby bolo, využívanie jej vodnej energie, ochrana pred veľkými vodami a takisto využitie aj pre rekreačné účely. Dĺžka priehrady je 11 kilometrov. Samotná priehrada je vysoká 27 metrov nad úrovňou terénu. Dĺžka koruny hrádze od pravého brehu na ľavý je 140 metrov.

Vybudovaním tejto priehrady boli zatopené alebo čiastočne zatopené obce Košické Hámre, Malý Folkmár, Ružín, Jaklovce,

Margecany a Rolová Huta. Cez priehradu vedie železničný Ružínsky viadukt.


Ružínska priehrada je obkolesená nádhernými vrchmi z ktorých vás najviac zaujme výhľadový vrch Sivec s výškou 781 m n.m., z ktorého je prekrásny výhľad na celú vodnú nádrž, Volovské vrchy a za priaznivého počasia aj Vysoké Tatry. Ďalšími prírodnými zaujímavosťami na okolí sú aj výhľadová Drienková skala, výhľadový vrch Holica nazývaný aj „Napoleónov klobúk“ a Národná prírodná rezervácia Bujanov.

Rekreačné možnosti vodnej nádrže Ružín zahrňujú prírodné kúpanie, rybolov, člnkovanie, surfovanie, vodné bicykle, vodné lyžovanie, plavba na skalnatý Ostrov lásky, alebo Malý ostrov. Okolitá príroda, lesnatý terén a voda poskytujú veľmi výhodné a výborné podmienky pre letnú turistiku a športy. V priehrade je možnosť lovu lieňov, plotíc, kaprov, ostriežov, zubáčov, sumcov a hlavne pstruhov.

Nad mestom Košice bola postavená na rieke Hornád Vodná stavba Malá Lodina. priehrada tvorí vyrovnávaciu vodnú nádrž pre vodné dielo Ružín.


Pár tipov pre turistov v okolí


Pamiatka UNESCO - Levoča - Levoča je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nájdete tu mnohé pamiatky ako napríklad kostol sv. Jakuba zo 14. storočia, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku. V jeho interiéri sa nachádza najvyšší neskorogotický drevený oltár na svete, vyrobený v dielni slávneho Majstra Pavla z Levoče.


Pamiatka UNESCO - Spišský hrad - zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Rozloha hradu prevyšuje 4 hektáre, ide o jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


Pamiatka UNESCO - Spišská Kapitula - Katedrála svätého Martina - rímskokatolícka katedrála v Spišskej Kapitule, miestnej časti mesta Spišské Podhradie v okrese Levoča. Je katedrálnym chrámom spišskej diecézy a zároveň aj farským kostolom. Z architektonického hľadiska sa jedná o románsko-gotickú katedrálu, postavenú v prvej tretine 13. storočia.


Pamiatka UNESCO - Žehra - kostol sv. Ducha - je neskororománska sakrálna stavba z druhej polovice 13. storočia nachádzajúca sa v obci Žehra v okrese Spišská Nová Ves v Košickom kraji. Stavba kostola, patriaceho k typickým stavbám prechodného, neskororománskeho obdobia, prebiehala v rokoch 1245 až 1275.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png