lista s ornamentom.png

SPIŠ - ZÁMČISKO GELNICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Zámčisko Gelnica
Zámčisko Gelnica

Zámčisko Gelnica
Zámčisko Gelnica

1/1
icon_STARS 5.0.png

ZÁMČISKO GELNICA – je kopec na ktorom sa kedysi vypínal honosný a veľmi dôležitý Gelnický hrad, ktorý postavili v 13. storočí. V súčasnosti sa tam nachádzajú už len ruiny hradu a okolie pripomína skôr park. Z tohto areálu je nádherný výhľad na mesto Gelnica a okolie. Hrad bol pôvodne vybudovaný na ochranu mesta a baní.

REGIÓN: ► SPIŠ a PIENINY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

<poiNadmV>

<poiLokalita>

<poiPhone>

icon_HOME.png

SK.19.07.02

ZÁMČISKO GELNICA

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.19.07.02
SPIŠ - ZÁMČISKO GELNICA
Zámčisko Gelnica
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. júna 2021, 14:30:06

OTVÁRACIE DOBY

Celoročné prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

Celoročne prístupné

SPRIEVODCA


Tento hrad bol postavený za vlády uhorského kráľa Ondreja II. Prežil vpád tatárov, potom ho dobyl povstalec Roland, neskôr bol v rukách Jána Jiskru a po ňom to boli bratrické vojská, ktoré ovládli celý Spiš. Po ústupe vojsk prestáva byť hrad majetkom kráľa. Kráľ Matej ho daroval aj s mestom Gelnica Zápoľským.

Počas bojov o uhorský trón bol hrad zničený a Ferdinand Gelnický ho daroval Alexejovi Thurzovi, ktorý ho opravil a zväčšil. Po smrti posledného potomka Thurzovcov sa na chvíľu stal majetkom štátu. Neskôr ho Kráľ Ferdinand III. aj s celým majetkom Thurzovcov dal grófovi Štefanovi Csákymu a jeho manželke Eve Forgachovej. Počas ich vlády došlo k viacerým povstaniam a hrad menil vlastníkov. Vtedy bol hrad celkom zničený.


Hrad začal veľmi chátrať aj príkazom, ktorý dali predstavitelia mesta. Materiál z múrov používali pri stavbe radnice a niektorých mestských budov. Mesto Gelnica prikázalo všetky poškodené časti hradu zrušiť, keď ho dostalo do vlastníctva a správy mesta. Podnetom bol údajne smrteľný úraz stolárskeho učňa Haasa, ktorý zomrel pri vyťahovaní trámu z ruín. Fotografia, ktorá sa zachovala ako jediná, ukazuje že hrad mal vtedy štyri bašty a na východnej strane vchod. Na hrade sa nachádzali aj štyri nádvoria, jedno hlavné a tri vedľajšie.

Pri prieskume v roku 1963 sa zistilo, že pri hrade sa nachádza 14 podzemných chodieb alebo pivníc. Našli sa aj rôzne predmety ako kľúče, ostrohy, zbrane..


Povesť


K hradu sa viaže aj povesť „O gelnickej zámockej pani“. Hovorí o tom, že počas obliehania hradu nepriateľom, sa z okna pozerala hradná pani a v zúfalstve, keď vyhrával nepriateľ, zbalila všetok poklad hradu a čakala. Po víťazstve nepriateľa, vzala poklad a spolu s ním sa vrhla do zámockej studne, ktorá sa následne zosypala. Odvtedy vraj ľudia počuli plač a volanie o pomoc z vnútra hradného vrchu. Viacerí sa pokúšali vykopať poklad, ale zatiaľ sa to nikomu nepodarilo.

Obyvatelia Gelnice hovoria, že vraj do hradu vedie tajomná podzemná chodba a kľúč od nej sa nachádza u jednej starej ženy, ktorá ešte žije.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png