lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

spiš - zámčisko gelnica

icon_STARS 5.0.png
.zámčisko gelnica
.zámčisko gelnica

press to zoom
.zámčisko gelnica
.zámčisko gelnica

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

376 mnm

gelnica

+421 907 977 236

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.19.07.02
spiš - zámčisko gelnica
.zámčisko gelnica

.zámčisko gelnica – je kopec na ktorom sa kedysi vypínal honosný a veľmi dôležitý Gelnický hrad, ktorý postavili v 13. storočí. V súčasnosti sa tam nachádzajú už len ruiny hradu a okolie pripomína skôr park. Z tohto areálu je nádherný výhľad na mesto Gelnica a okolie. Hrad bol pôvodne vybudovaný na ochranu mesta a baní.

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

voľne pristupné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


tento hrad bol postavený za vlády uhorského kráľa Ondreja II. Prežil vpád tatárov, potom ho dobyl povstalec Roland, neskôr bol v rukách Jána Jiskru a po ňom to boli bratrické vojská, ktoré ovládli celý Spiš. Po ústupe vojsk prestáva byť hrad majetkom kráľa. Kráľ Matej ho daroval aj s mestom Gelnica Zápoľským.


počas bojov o uhorský trón bol hrad zničený a Ferdinand Gelnický ho daroval Alexejovi Thurzovi, ktorý ho opravil a zväčšil. Po smrti posledného potomka Thurzovcov sa na chvíľu stal majetkom štátu. Neskôr ho Kráľ Ferdinand III. aj s celým majetkom Thurzovcov dal grófovi Štefanovi Csákymu a jeho manželke Eve Forgachovej. Počas ich vlády došlo k viacerým povstaniam a hrad menil vlastníkov. Vtedy bol hrad celkom zničený.


hrad začal veľmi chátrať aj príkazom, ktorý dali predstavitelia mesta. Materiál z múrov používali pri stavbe radnice a niektorých mestských budov. Mesto Gelnica prikázalo všetky poškodené časti hradu zrušiť, keď ho dostalo do vlastníctva a správy mesta. Podnetom bol údajne smrteľný úraz stolárskeho učňa Haasa, ktorý zomrel pri vyťahovaní trámu z ruín. Fotografia, ktorá sa zachovala ako jediná, ukazuje že hrad mal vtedy štyri bašty a na východnej strane vchod. Na hrade sa nachádzali aj štyri nádvoria, jedno hlavné a tri vedľajšie.


pri prieskume v roku 1963 sa zistilo, že pri hrade sa nachádza 14 podzemných chodieb alebo pivníc. Našli sa aj rôzne predmety ako kľúče, ostrohy, zbrane..


povesť


k hradu sa viaže aj povesť „O gelnickej zámockej pani“. Hovorí o tom, že počas obliehania hradu nepriateľom, sa z okna pozerala hradná pani a v zúfalstve, keď vyhrával nepriateľ, zbalila všetok poklad hradu a čakala. Po víťazstve nepriateľa, vzala poklad a spolu s ním sa vrhla do zámockej studne, ktorá sa následne zosypala. Odvtedy vraj ľudia počuli plač a volanie o pomoc z vnútra hradného vrchu. Viacerí sa pokúšali vykopať poklad, ale zatiaľ sa to nikomu nepodarilo.


obyvatelia Gelnice hovoria, že vraj do hradu vedie tajomná podzemná chodba a kľúč od nej sa nachádza u jednej starej ženy, ktorá ešte žije.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

15. novembra 2021, 10:15:07

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór