top of page
kaštieľ a galéria oščadnica

kaštieľ a galéria oščadnica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: kysuce
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

420 mnm

-

+421 41 433 2166

.kaštieľ oščadnica - kaštieľ zo začiatku 20. storočia, sa nachádza v obci Oščadnica v jedinom lesoparku so vzácnymi drevinami na Kysuciach. Lokalitu, kde dnes stojí kaštieľ, kúpil začiatkom 20. storočia pruský junker gróf Ballestrem od pôvodného majiteľa Arnolfa Poppera.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

utorok - piatok


09:00 - 16:001,00 €

0,50 €

0,50 €


dospelí

deti (od 6rokov), študenti, dôchodcovia,ZŤP

výstavy

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


z hlavnej cesty v smere na Čadcu odbočíte doprava na Oščadnicu a ešte pred obcov, pred kruhovým objazdom odbočíte doľava priamo ku kaštieľu.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


V súčasnosti je kaštieľ  jedným zo sídiel Kysuckej galérie a nachádzajú sa v ňom výstavné priestory. V kaštieli je umiestnená stála expozícia zakladateľov Kysuckej galérie. Konajú sa tu každoročne medzinárodné sochárske sympózia. Niektoré diela sú vystavené v lesoparku pri kaštieli. V lesoparku sa konajú spoločenské a kultúrne podujatia, ako napríklad divadelné predstavenia, svadby, či koncerty.


trochu z histórie.


kaštieľ v Oščadnici nechal postaviť  gróf Ballestrem  v rokoch 1910 - 1913 ako svoje poľovnícke sídlo a následne v jeho okolí zriadil aj lesopark o rozlohe približne troch hektárov. Gróf Valenín von Ballesrem  1860 - 1920 bol z rodiny pochádzajúcej zo severného Talianska a patril medzi najbohatších priemyselníkov v Európe. Po roku 1918 sa prestriedalo veľa vlastníkov kaštieľa a parku. V roku 1976 dostala kaštieľ do majetku Kysucká galéria v Čadci. Zriadenie galérie podnietili umelci, rodáci a priatelia Kysúc, ktorí tu v roku 1975 usporiadali výstavu umeleckých diel ako poctu tomuto kraju. Kaštieľ Oščadnica a jeho príľahlý lesopark je vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku Slovenskej republiky v rámci Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.


pár tipov pre turistov v okolí.


v okolí Žiliny sa nachádza niekoľko hradov Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričov, Súľovský hrad, Budatínsky hrad. Viaceré z nich podľahli času a dnes sú zrúcaninami, iné sú zrekonštruované alebo ich v súčasnosti obnovujú. Za najstaršiu pamiatku v Žiline môžeme považovať Kostol svätého Štefana kráľa v časti Dolné Rudiny. Jeho vznik odborníci datujú na začiatok 13. storočia. Cenná je výzdoba na jeho stenách, najstaršie fresky majú už takmer 800 rokov.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. februára 2023, 16:45:46

bottom of page