lista s ornamentom.png

KYSUCE - LESNÁ ÚVRAŤOVÁ ŽELEZNICA VYCHYLOVKA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

REGIÓN: ► KYSUCE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

705 mnm

BYSTRICKÁ DOLINA

+421 41 439 7350

icon_HOME.png

SK.10.00.11

LESNÁ ÚVRAŤOVÁ ŽELEZNICA VYCHYLOVKA

icon_STARS 5.0.png

LESNÁ ÚVRAŤOVÁ ŽELEZNICA - ak milujete vláčiky, je pre vás ako stvorená jazda po lesnej úvraťovej železnici vo Vychylovke. Jedinečnom unikáte na Slovensku.

Lesná úvraťová železnica Vychylovka Kysuce
Lesná úvraťová železnica Vychylovka Kysuce

Lesná úvraťová železnica Vychylovka Kysuce
Lesná úvraťová železnica Vychylovka Kysuce

1/1
icon_tech_ZAUJÍMAVOSŤ.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.10.00.11
KYSUCE - LESNÁ ÚVRAŤOVÁ ŽELEZNICA VYCHYLOVKA
Lesná úvraťová železnica Vychylovka Kysuce
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

25. mája 2021, 22:24:55

OTVÁRACIE DOBY

Máj - Október 

Pondelok - Nedeľa


09:00 - 17:00

POPLATOK ZA VSTUP

5,00 €
zadarmo
2,00 €
2,00 €
12,00 €

dospelí
deti 0-6r
deti 7-15r, ZŤP
študenti, seniori

rodinné

SPRIEVODCA 


Cesta do Vychylovky


Ak ste sa rozhodli pre vlakové spoje, treba vystúpiť v meste Čadca a odtiaľ pokračovať autobusom až do miestnej časti Vychylovka. Ak cestujete autom tak medzi Čadcou a Žilinou treba v Krásne nad Kysucou odbočiť na Starú Bystricu. Tam môžete obdivovať Slovenský orloj a pokračovať v ceste do Novej Bystrice. Tam sa stačí držať informačných tabúľ do Vychylovky. Kúsok od skanzenu sa nachádza neplatené parkovisko. Lístky si môžete zakúpiť v dreveničke hneď vedľa depa.


História


Samotné železnice na Kysuciach a Orave boli vybudované v roku 1915 – 1918 a slúžili na prepravu vyťaženého dreva. V roku 1926 sa existujúce železnice spojili – a to z Oščadnice do Chmúry a z Oravskej Lokče do Erdútky, a vznikol úsek dlhý neuveriteľných 110 kilometrov. Železnica vedie po jedinečnom a unikátnom systéme úvratí, kde sa prekonáva prevýšenie 217,69 m. Tento systém funguje tak, že raz je vláčik ťahaný a raz tlačený, a tak prekoná tento výškový rozdiel bez problémov. Jej prevádzka na prepravu dreva bola ukončená v roku 1971 a trať bola postupne rozobraná. Zachovala sa iba časť s úvraťovým systémom.

Našťastie v roku 1974 prešla táto časť zachovanej železnice pod správu Kysuckého múzea v Čadci a vznikla myšlienka obnoviť ju pre verejnosť. Keďže ide o významnú a unikátnu stavbu, v roku 1991 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Od roku 1995 je otvorená pre návštevníkov a slúži na osobnú prepravu.


Súčasnosť


Lesná úvraťová železnica ponúka dva druhy jázd. Prvá je vláčikom, ktorý začína v stanici Skanzen – 2. úvrať – stanica Kubátkovia – návrat do stanice Skanzen. Premáva tu motorový vláčik a cez víkendy aj parný. Počas jazdy vláčikom môžu návštevníci obdivovať pôvodné drevené stavby v Múzeu slovenskej dediny, cez ktoré trať vedie.

Druhou možnosťou je jazda drezinou. Vychádza zo zastávky Skanzen do stanice Sedlo Beskyd. Jazda trvá cca 1,5 hod. až 2 hodiny. V Sedle Beskyd môžete vystúpiť a ísť pozrieť na vyhliadkovú vežu, ktorá ponúka úchvatné výhľady na kysuckú a oravskú prírodu. Drezina vás počká cca 20 minút, a potom sa môžete vrátiť opäť do stanice Skanzen. Druhou možnosťou je, že sa vyberiete po turistickej značke peši do skanzenu alebo smerom na Oravskú Lesnú. Jazda drezinou je na objednávku a zmestí sa do nej max. 5 ľudí


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png