lista s ornamentom.png

kysuce - pútnické miesto živčáková

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.10.00.05

putnicke-miesto-zivcakova

.pútnické miesto živčáková
.pútnické miesto živčáková

press to zoom
.pútnické miesto živčáková
.pútnické miesto živčáková

press to zoom
1/1
icon_tech_ZAUJÍMAVOSŤ.png

región: kysuce
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

748 mnm

-

+421 911 551 028

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.10.00.05
kysuce - pútnické miesto živčáková
.pútnické miesto živčáková
.pútnické miesto živčáková
icon_STARS 5.0.png

.mariánske pútnické miesto živčáková - je miestom harmónie a pokoja. Ak sa chcete prejsť krásnou prírodou a pritom načerpať duchovno, určite neobíďte toto pútnické miesto so štyrmi prameňmi, ktorým pripisujú liečivé účinky.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne


10:00 - 16:00

dobrovoľné



00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


cesty k pútnickému miestu


k tomuto významnému miestu vedú tri prístupové cesty. Prvá je asfaltová cesta vedúca z Korne, kde je premávka riadená semaformi. Popri tejto ceste vedie aj krížová cesta od umeleckého rezbára Antona Kaduru.

Druhou cestou je chodník z Turzovky – Vyšného konca. Táto cesta je najpoužívanejšia, najstaršia a najstrmšia. Vedie pomedzi stromy, kde sú uložené tisícky obrázkov a vecí, ktoré tu zanechali ľudia, ako prejav vďaky či pokory.


poslednou trasou je chodník z Turzovky – Závodia. Je to pomerne zabudnutý chodníček a dostanete sa naň pomedzi rodinné domy v časti Závodie. Smerom k vodárni. Cesta vás navedie priamo k miestu zjavenia a ku kaplnke.


toto miesto ročne navštívia tisíce pútnikov. Je obrovským lákadlom nielen pre domácich, ale pravidelne tu môžete počuť Poliakov, Čechov, Nemcov, Maďarov a príslušníkov iných národov.


ako vzniklo pútnické miesto Živčáková?


počiatky vrchu Živčáková ako pútnického miesta sa začali písať 1. júna 1958, kedy sa lesníkovi Matúšovi Lašútovi zjavila Panna Mária vyzývajúc ľudí k pokániu. Odvtedy na toto miesto začali chodiť tisíce ľudí, ktorí tu chodia nabrať nielen duchovnú silu, ale tiež vodu, ktorej sa pripisujú blahodarné liečivé účinky.


v roku 1992 bola schválená výstavba kaplnky na vrchu Živčáková a nasledujúci rok bola Kaplnka Panny Márie Kráľovnej pokoja aj vysvätená. V roku 2008 dekrétom žilinský biskup Tomáš Galis povolil stavbu kostola, lebo kaplnka už nepostačovala veľkému množstvu pútnikov. A tak 4. 10. 2015 bol slávnostne vysvätený Chrám Panny Márie Matky Cirkvi, ktorý je otvorený denne od 10 do 16. hodiny a vždy o 11.00 hod sa tu koná slávnostná svätá omša.


hovorí sa, že na hore dovtedy chudobnej na vodu vraj vytrysklo 6 prameňov. Už to bolo považované za zázrak. Momentálne sú k dispozícii 4 pramene, ktoré sa nachádzajú asi 300 metrov od kaplnky. Pôvodný je prameň Lurdskej Panny Márie a hovorí sa mu aj pravý. Neďaleko od neho boli vybudované ďalšie dva pramene – Božského Srdca a Srdca Panny Márie. Štvrtý prameň, nazývaný aj očný, vznikol prirodzeným vyvieraním a dostanete sa k nemu chodníkom priamo od kaplnky. Panna Mária však pri svojich zjaveniach údajne zanechala odkaz, že len silná viera môže dať vode liečivú silu.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. januára 2022, 17:53:33

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór