top of page
pútnické miesto živčáková

pútnické miesto živčáková

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: kysuce
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

748 mnm

-

+421 911 551 028

.mariánske pútnické miesto živčáková - je miestom harmónie a pokoja. Ak sa chcete prejsť krásnou prírodou a pritom načerpať duchovno, určite neobíďte toto pútnické miesto so štyrmi prameňmi, ktorým pripisujú liečivé účinky.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne


dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


cesty k pútnickému miestu


k tomuto významnému miestu vedú tri prístupové cesty. Prvá je asfaltová cesta vedúca z Korne, kde je premávka riadená semaformi. Popri tejto ceste vedie aj krížová cesta od umeleckého rezbára Antona Kaduru.

Druhou cestou je chodník z Turzovky – Vyšného konca. Táto cesta je najpoužívanejšia, najstaršia a najstrmšia. Vedie pomedzi stromy, kde sú uložené tisícky obrázkov a vecí, ktoré tu zanechali ľudia, ako prejav vďaky či pokory.


poslednou trasou je chodník z Turzovky – Závodia. Je to pomerne zabudnutý chodníček a dostanete sa naň pomedzi rodinné domy v časti Závodie. Smerom k vodárni. Cesta vás navedie priamo k miestu zjavenia a ku kaplnke.


toto miesto ročne navštívia tisíce pútnikov. Je obrovským lákadlom nielen pre domácich, ale pravidelne tu môžete počuť Poliakov, Čechov, Nemcov, Maďarov a príslušníkov iných národov.


ako vzniklo pútnické miesto Živčáková?


počiatky vrchu Živčáková ako pútnického miesta sa začali písať 1. júna 1958, kedy sa lesníkovi Matúšovi Lašútovi zjavila Panna Mária vyzývajúc ľudí k pokániu. Odvtedy na toto miesto začali chodiť tisíce ľudí, ktorí tu chodia nabrať nielen duchovnú silu, ale tiež vodu, ktorej sa pripisujú blahodarné liečivé účinky.


v roku 1992 bola schválená výstavba kaplnky na vrchu Živčáková a nasledujúci rok bola Kaplnka Panny Márie Kráľovnej pokoja aj vysvätená. V roku 2008 dekrétom žilinský biskup Tomáš Galis povolil stavbu kostola, lebo kaplnka už nepostačovala veľkému množstvu pútnikov. A tak 4. 10. 2015 bol slávnostne vysvätený Chrám Panny Márie Matky Cirkvi, ktorý je otvorený denne od 10 do 16. hodiny a vždy o 11.00 hod sa tu koná slávnostná svätá omša.


hovorí sa, že na hore dovtedy chudobnej na vodu vraj vytrysklo 6 prameňov. Už to bolo považované za zázrak. Momentálne sú k dispozícii 4 pramene, ktoré sa nachádzajú asi 300 metrov od kaplnky. Pôvodný je prameň Lurdskej Panny Márie a hovorí sa mu aj pravý. Neďaleko od neho boli vybudované ďalšie dva pramene – Božského Srdca a Srdca Panny Márie. Štvrtý prameň, nazývaný aj očný, vznikol prirodzeným vyvieraním a dostanete sa k nemu chodníkom priamo od kaplnky. Panna Mária však pri svojich zjaveniach údajne zanechala odkaz, že len silná viera môže dať vode liečivú silu.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. februára 2023, 16:57:49

bottom of page