lista s ornamentom.png

kysuce - kaštieľ radoľa

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.10.02.03

kastiel-radola

.kaštieľ radoľa
.kaštieľ radoľa

press to zoom
.kaštieľ radoľa
.kaštieľ radoľa

press to zoom
1/1
icon_tech_ZAUJÍMAVOSŤ.png

región: kysuce
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

356 mnm

-

+421 41 421 2505

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.10.02.03
kysuce - kaštieľ radoľa
.kaštieľ radoľa
.kaštieľ radoľa
icon_STARS 5.0.png

.kaštieľ radoľa - renesančná stavba zo 16. storočia v obci Radoľa. Jedna z mála renesančných pamiatok a jediné zachované šľachtické sídlo na Kysuciach. Kaštieľ je zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok a je pod správou Kysuckého múzea v Čadci.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

pondelok - piatok

sobota

nedeľa 

posledný vstup


08:00 - 16:00

zatvorené

10:00 - 16:00

15:30


1,00 €

0,50 €


dospelí

deti 00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


z hlavnej cesty v smere na Čadcu odbočíte doprava na Radoľu. V obci po 200 metroch idete doprava priamo ku kaštieľu a teda aj k múzeu.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


dnes sú v kaštieli umiestnené expozície Kysuckého múzea v Čadci. Na jeho prízemí sa nachádza expozícia „Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek“, ktorá na podklade archeologických exponátov dokumentuje prvé stopy po ľudskej činnosti a najstaršie osídlenie kysuckej oblasti.


na poschodí je od roku 2002 inštalovaná expozícia Meštianske bývanie na Kysuciach, cieľom ktorej je prezentovať dejiny dvoch najstarších miest na Kysuciach a to Kysuckého Nového Mesta a Čadce. Môžete vidieť obývaciu izbu z Kysuckého Nového Mesta z konca 19. storočia, spálňu a jedáleň, kde veľká časť nábytku pochádza z dielne majstra Mládeneka z Čadce.


stála expozícia Odkaz Cyrilo-metodskej tradície zachytáva prelomové okamihy meniace dejiny nášho národa a vývoj kresťanstva na našom území. Posledná stála expozícia  v Kaštieli Radoľa je expozícia Svet alchymistu.


trochu z histórie.


v 17. storočí sa majiteľom kaštieľa stal Gašpar III. Suňoga z uhorskej vetvy tohto rodu, ktorý ho dal prestavať a rozšíril ho o kamenný pivovar, ľadovňu, rybníky, majerský dom s maštaľami a stodolami, a tiež stajne pri kaštieli. Kaštieľ plnil aj obrannú funkciu, o čom svedčia dodnes zachované kľúčové strieľne. Suňogovci ho vlastnili až do konca 18. storočia kedy rod Suňogovcov po meči vymrel a sobášom sa vlastnícke práva preniesli na rod Čákiovcov. Po prvej svetovej vojne posledný majiteľ budatínskeho panstva Gejza Čáki predal pozemky aj budovy obyvateľom Radole a kaštieľ slúžil na obytné účely. Po zreštaurovaní v 70. rokoch minulého storočia prešiel do správy Kysuckého múzea.


pár tipov pre turistov v okolí.


v okolí Žiliny sa nachádza niekoľko hradov Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričov, Súľovský hrad, Budatínsky hrad. Viaceré z nich podľahli času a dnes sú zrúcaninami, iné sú zrekonštruované alebo ich v súčasnosti obnovujú. Za najstaršiu pamiatku v Žiline môžeme považovať Kostol svätého Štefana kráľa v časti Dolné Rudiny. Jeho vznik odborníci datujú na začiatok 13. storočia. Cenná je výzdoba na jeho stenách, najstaršie fresky majú už takmer 800 rokov.

  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. januára 2022, 17:50:29

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór