top of page
kaštieľ radoľa

kaštieľ radoľa

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: kysuce
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

356 mnm

-

+421 41 421 2505

.kaštieľ radoľa - renesančná stavba zo 16. storočia v obci Radoľa. Jedna z mála renesančných pamiatok a jediné zachované šľachtické sídlo na Kysuciach. Kaštieľ je zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok a je pod správou Kysuckého múzea v Čadci.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

pondelok - piatok

sobota

nedeľa 

posledný vstup


08:00 - 16:00

zatvorené

10:00 - 16:00

15:30


4,00 €

2,00 €

10,00 €

dospelí

deti, študenti

rodinné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


z hlavnej cesty v smere na Čadcu odbočíte doprava na Radoľu. V obci po 200 metroch idete doprava priamo ku kaštieľu a teda aj k múzeu.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


dnes sú v kaštieli umiestnené expozície Kysuckého múzea v Čadci. Na jeho prízemí sa nachádza expozícia „Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek“, ktorá na podklade archeologických exponátov dokumentuje prvé stopy po ľudskej činnosti a najstaršie osídlenie kysuckej oblasti.


na poschodí je od roku 2002 inštalovaná expozícia Meštianske bývanie na Kysuciach, cieľom ktorej je prezentovať dejiny dvoch najstarších miest na Kysuciach a to Kysuckého Nového Mesta a Čadce. Môžete vidieť obývaciu izbu z Kysuckého Nového Mesta z konca 19. storočia, spálňu a jedáleň, kde veľká časť nábytku pochádza z dielne majstra Mládeneka z Čadce.


stála expozícia Odkaz Cyrilo-metodskej tradície zachytáva prelomové okamihy meniace dejiny nášho národa a vývoj kresťanstva na našom území. Posledná stála expozícia  v Kaštieli Radoľa je expozícia Svet alchymistu.


trochu z histórie.


v 17. storočí sa majiteľom kaštieľa stal Gašpar III. Suňoga z uhorskej vetvy tohto rodu, ktorý ho dal prestavať a rozšíril ho o kamenný pivovar, ľadovňu, rybníky, majerský dom s maštaľami a stodolami, a tiež stajne pri kaštieli. Kaštieľ plnil aj obrannú funkciu, o čom svedčia dodnes zachované kľúčové strieľne. Suňogovci ho vlastnili až do konca 18. storočia kedy rod Suňogovcov po meči vymrel a sobášom sa vlastnícke práva preniesli na rod Čákiovcov. Po prvej svetovej vojne posledný majiteľ budatínskeho panstva Gejza Čáki predal pozemky aj budovy obyvateľom Radole a kaštieľ slúžil na obytné účely. Po zreštaurovaní v 70. rokoch minulého storočia prešiel do správy Kysuckého múzea.


pár tipov pre turistov v okolí.


v okolí Žiliny sa nachádza niekoľko hradov Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričov, Súľovský hrad, Budatínsky hrad. Viaceré z nich podľahli času a dnes sú zrúcaninami, iné sú zrekonštruované alebo ich v súčasnosti obnovujú. Za najstaršiu pamiatku v Žiline môžeme považovať Kostol svätého Štefana kráľa v časti Dolné Rudiny. Jeho vznik odborníci datujú na začiatok 13. storočia. Cenná je výzdoba na jeho stenách, najstaršie fresky majú už takmer 800 rokov.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. februára 2023, 16:59:48

bottom of page