top of page
skanzen vychylovka

skanzen vychylovka

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: kysuce
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

680 mnm

bystrická dolina

+421 41 439 7350

.skanzen vychylovka – v lone neporušenej prírody vás čaká historický pohľad do obydlí našich starých a prastarých rodičov. Návrat do doby, kedy ešte nebol svet taký uponáhľaný ako dnes.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

máj - okt 

pondelok - nedeľa

posledný vstup


09:00 - 17:00

16:15

7,00 €
zadarmo
3,50 €
3,50 €
17,50 €

dospelí
deti 0-6r
deti 7-15r, zťp
študenti, seniori

rodinné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


národopisná expozícia Kysuckého múzea v Čadci vás privíta v Chmúrskej doline, v katastri obce Stará Bystrica, časť Vychylovka. Jej cieľom je prezentácia ľudovej architektúry, spôsobu života a kultúry obyvateľov Kysúc v 19. a 20. storočí.


cesta do Vychylovky


ak ste sa rozhodli pre vlakové spoje, treba vystúpiť v meste Čadca a odtiaľ pokračovať autobusom až do miestnej časti Vychylovka. Ak cestujete autom tak medzi Čadcou a Žilinou treba v Krásne nad Kysucou odbočiť na Starú Bystricu. Tak môžete obdivovať Slovenský orloj a pokračovať v ceste do Novej Bystrice. Tam sa stačí držať informačných tabúľ do Vychylovky. Kúsok od skanzenu sa nachádza neplatené parkovisko. Lístky si môžete zakúpiť v dreveničke hneď vedľa depa.


čo všetko tu nájdete?


v súčasnosti tvorí expozíciu 34 stavieb. V centre skanzenu sa nachádza kaplnka Panny Márie Ružencovej a cintorín s kovovými krížmi zo Zborova nad Bystricou, krčma z obce Korňa a zrubový obytný dom z Oščadnice. Ďalej môžete obdivovať rôzne obytné domy, stodoly, maštale. Technickou stavbou v skanzene je vodný mlyn a píla s hrázdenou konštrukciou z obce Klubina. V interiéroch niektorých objektov sú umiestnené pôvodné zariadenia, dobové funkčné pece a rôzne nástroje, ktoré využívali pri práci na poliach.


zaujímavosť


skanzen je pre návštevníkov otvorený od mája do októbra a ponúka rôzne kultúrne tematické programy, v ktorých si každý nájde to, čo ho zaujíma. Prezentujú sa tradičné výrobné techniky, tradičný život pôvodných obyvateľov a mnoho iného.


ak chcete zažiť ešte oveľa viac, je vám k dispozícii jazda historickým vláčikom po Kysucko-oravskej úvraťovej železnici, ktorá má nástupnú stanicu hneď vedľa skanzenu. Určite si tento zážitok nenechajte ujsť.


história


základný kameň expozície bol položený 11. 10. 1974, krátko po vzniku Kysuckého múzea. Ideový zámer vypracoval Dr. Ján Kantár, CSc. Urbanisticko-architektonickú štúdiu vypracovali inžinieri architekti A. Hrdina, B. Dohnány, A. Vranka. Táto štúdia vychádzala z podrobného výskumu ľudovej architektúry na Kysuciach a zo skúseností niektorých európskych skanzenov. Cieľom tejto expozície bola záchrana najcennejších pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré mali zaniknúť z dôvodu výstavby vodnej nádrže Nová Bystrica. Ďalšie exponáty sú z obcí Zborov nad Bystricou, Oščadnica, Dunajov, Korňa, Klubina. Nájdete tu aj pôvodné pastierske obydlia – tzv. cholvarky.


v roku 1981 bola sprístupnená prvá časť expozície a obsahovala 22 objektov z plánovaných 69.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. februára 2023, 16:49:08

bottom of page