top of page
domček večerníček nová sedlica

domček večerníček nová sedlica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.domček deduška večerníčka ako ho mnohí poznáme z detstva alebo aj dom ľudový, sa nachádza v najvýchodnejšej obci Slovenska Nová Sedlica, v okrese Snina. V roku 1987 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Táto národná kultúrna pamiatka (NKP) bola z pôvodného súkromného pozemku prenesená do centra dediny. Nachádza sa v blízkosti obecného úradu pri potoku, kde je umiestnená aj maketa dreveného chrámu, ktorý bol zas z Novej Sedlice prevezený do humenského skanzenu.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

395 mnm

nová sedlica

+421 905 147 101

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné.sprievodca


domček bol z pôvodného súkromného pozemku prenesený do centra dediny. Nachádza sa v blízkosti obecného úradu pri potoku, kde je umiestnená aj maketa dreveného chrámu, ktorý bol zas z Novej Sedlice prevezený do humenského skanzenu. Obnovu domčeka realizovali tradičnými materiálmi a postupmi a na práce dohliadali pamiatkári. Jedinečnosť domčeka spočíva hlavne v slamenej streche, pretože ide o posledný takýto objekt na území Prešovského samosprávneho kraja, ktorý sa nachádza mimo skanzenu. Od svojho vzniku plnil obytnú a taktiež hospodársku funkciu. Pre nevysporiadané vlastnícke vzťahy hrozilo, že zanikne. Iniciátorom záchrany objektu bol starosta obce Vasiľ Dinič, ktorému sa podarilo zahájiť dedičské konanie začiatkom roka 2018. Koncom toho istého roka odkúpila domček verejnoprávna televízia, ktorá aj vďaka dotačnému programu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky začala s rekonštrukciou domčeka.


reštaurátorský zásah prišiel skutočne v hodine dvanástej. Domček by už dlho nevydržal. Najprv odstránili omietky a starú slamu. Potom chalúpku rozobrali na jednotlivé brvná, očíslovali ich a zakreslili, aby neskôr vedeli domček poskladať naspäť. Pri rozoberaní chalúpky sa našla v rohoch pod podlahou korunová minca z roku 1941, rozdelená na štyri časti. Pri rekonštrukcii ju tam vrátili dúfajuc, že to možno domčeku prinesie šťastie.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 15:05:06

bottom of page