lista s ornamentom.png

ŠARIŠ - KOSTOL A RENESANČNÁ ZVONICA SABINOV

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kostol a renesančná zvonica Sabinov
Kostol a renesančná zvonica Sabinov

Kostol a renesančná zvonica Sabinov
Kostol a renesančná zvonica Sabinov

1/1
icon_STARS 5.0.png

KOSTOL A RENESANČNÁ ZVONICA SABINOV - plným názvom farský Kostol Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa z konca 15. storočia, je najstaršou a najvzácnejšou kultúrnohistorickou pamiatkou Sabinova. Je ústrednou dominantou historického jadra mesta spolu s neveľkým kostolíkom zasväteným Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie. Kostoly spolu s renesančnou zvonicou sa nachádzajú v historickom centre kedysi významného slobodného kráľovského mesta Sabinov.

REGIÓN: ► ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

321 mnm

SABINOV

+42 51 452 3784

icon_HOME.png

SK.20.01.04

KOSTOL A RENESANČNÁ ZVONICA SABINOV

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.20.01.04
BRATISLAVSKÝ HRAD
Kostol a renesančná zvonica Sabinov
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

10. júla 2021, 12:26:40

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti

voľne prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

doborovoľný

Vstup

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Cez Sabinov vedie cesta z Prešova do Starej Ľubovne. Mesto je vzdialené 17 km severozápadne od Prešova. Bardejov je vzdialený 49 km severovýchodne a Levoča 51 km západne. Kostol stojí v centre mesta Sabinov na Námestí slobody.


Čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


Najvýznamnejšou a súčasne najstaršou architektonickou pamiatkou Sabinova je gotický kostol zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Pôvodný kostol v roku 1461 úplne vyhorel, požiar roztavil aj zvony. V rokoch 1484 až 1518 bol kostol neskorogoticky prestavaný. Vnútorná výzdoba kostola je gotická, renesančná a baroková. Najcennejší je hlavný oltár, ktorého originál sa nachádza v národnom múzeu v Budapešti a pochádza z dielne majstra Pavla z Levoče. Kostol bol niekoľkokrát poškodený požiarom.


Zvonica pri kostole patriaca do tzv. východoslovenskej renesancie bola dokončená v roku 1657, zvon pochádza z roku 1470. Zvonica sa pýšila krásnou renesančnou atikou podobne ako jej príbuzné zvonice v Kežmarku, Poprade či Podolínca. Pri jednej z prestavieb bola táto atika nahradená klasickou ihlanovou strechou, čím síce pamiatka stratila na pôvabe, svoju kultúrno-historickú hodnotu si však zachovala.


Pár tipov pre turistov v okolí


Piaristický kláštor Sabinov - prestavaný z niekdajšieho protestantského lýcea, je najvýznamnejšou barokovou stavbou v meste. Sabinov je krásne mestečko s bohatou a významnou históriou, s množstvom stredovekých historických pamiatok. Mesto má unikátne šošovkovité námestie, na niektorých miestach môžete vidieť zachovalé mestské opevnenie. Sabinov bol členom významného spolku stredovekých miest - Pentapolitana. Zažite pekný výlet za spoznávaním jeho stredovekej histórie.


Pamiatka UNESCO - Spišský hrad - zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Rozloha hradu prevyšuje 4 hektáre, ide o jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


Pamiatka UNESCO - Hervartov - kostol sv. Františka z Assisi - drevený rímskokatolícky kostol z konca 15. storočia, ktorý sa nachádza v obci Hervartov, okres Bardejov. Stojí pod vrchmi pohoria Čergov a je zasvätený svätému Františkovi z Assisi.


Pamiatka UNESCO - Spišská Kapitula - Katedrála svätého Martina - rímskokatolícka katedrála v Spišskej Kapitule, miestnej časti mesta Spišské Podhradie v okrese Levoča. Je katedrálnym chrámom spišskej diecézy a zároveň aj farským kostolom. Z architektonického hľadiska sa jedná o románsko-gotickú katedrálu, postavenú v prvej tretine 13. storočia.


Zrúcanina Kapušiansky hrad - je zrúcaninou hradu nad obcou Kapušany, nad cestou do Bardejova na skalnom výbežku vrchu Zámčisko. Na pomerne strmom kopci, na mieste starého slovanského hradiska postavili v 13. storočí hrad, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever.


Kalvária Prešov - komplex 14-ich barokových kaplniek a kostola, nachádzajúci sa na pahorku na západnom okraji Prešova. V minulosti ju považovali za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska. Pochádza z prvej polovice 18. storočia.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png