top of page
kaštieľ fričovce

kaštieľ fričovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.kaštieľ fričovce - elegantný renesančný kaštieľ zo 17. storočia, je prejavom vyvrcholenia obdobia výstavby kaštieľov na Slovensku. Fričovce sa môžu popýšiť jedným z najkrajších renesančných objektov na Slovensku. V bohatej a pestrej sgrafitovej výzdobe sa mu nevyrovná nijaká iná renesančná pamiatka na Slovensku. Okolo kaštieľa sa rozprestiera nádherný prírodne krajinársky park.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

453 mnm

fričovce

+421 51 791 10 67

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

pondelok - nedeľa

10:00 - 22.00

.poplatok za vstup

voľne prístupné.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


kaštieľ Fričovce je zámkom pochádzajúcim zo 17. storočia a je situovaný v centre obce Fričovce. Po zjazde z diaľnice nájdete kaštieľ na začiatku obce po pravej strane. Diaľnica je od Fričoviec vzdialená len asi 1 km.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


kaštieľ Fričovce postavili v rokoch 1623 až 1630. Pôvodne ho budovali ako pevnostné sídlo so strieľňami na hornom podlaží a priekopami dokola. Kaštieľ je jedinečný svojou sgrafitovou figurálnou výzdobou, ktorú v roku 1630 dokončil Martin Waxman, maliar a grafitár 17. storočia v Uhorsku. Pôvodne asi 150 historických a mytologických postáv zdobí polia horizontálnej štítkovej atiky kaštieľa. Môžete vidieť antických bohov ako Mars, Venuša, panovníkov Flavius, Titus, Trajanus, hrdinov Aeneas, Brutus, božské cnosti ako Viera, Nádej, Láska, uhorských kráľov či iné osobnosti ako kráľ Ladislav, Matej, sultán Amurat, Jan Žižka,... Postavy sú zobrazené v dobových alebo symbolických rúchach. Krásu kaštieľa umocňuje aj jeho poloha v anglickom parku spolu s jazierkom, rybníkmi.


trochu z histórie


z viacerých šľachtických rodov, ktoré Fričovce vlastnili boli známi najme Berthótyovci ktorý ho vlastnili od 15. do 18. storočia. Ďalšie osudy kaštieľa sa spájajú s rodom Ghillányovcov, Títo okolo roku 1840 fričovské sídlo prestavali, upravili najmä interiér. V kaštieli bývali do roku 1945. Po druhej svetovej vojne kaštieľ prešiel do vlastníctva štátu a postupne chátral. Reštauračné práce uskutočnené v druhej polovici 20. storočia mu sčasti prinavrátili pôvodný vzhľad a zachránili ho pred spustnutím.


pár tipov pre turistov v okolí


lačnovský kaňon - s vodopádom a zvláštnymi skalnými útvarmi, jaskyňu „Zlá Džura“ a pramene minerálnych vôd Salvator nájdete vo vzdialenosti 10 km od Kaštieľa Fričovce.


spišský hrad - 20 km západne od Fričoviec je zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Rozlohou prevyšuje 4 hektáre a je jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


spišská kapitula - niekedy označovaná, ako aj Slovenský Vatikán bolo cirkevné mestečko a ešte stále je sídlom spišského biskupa a centrom Spišskej diecézy, dnes je súčasťou mesta Spišské Podhradie.


kostol ducha svätého žehra - je neskororománska sakrálna stavba s unikátnymi gotickými nástennými maľbami z druhej polovice 13. storočia v obci Žehra. Kostol Ducha Svätého patrí do skupiny unikátnych spišských dvojloďových kostolov. Pamiatka UNESCO.


šarišský hrad - 30 km východne pri Veľkom Šariši, patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom Veľký Šariš.


kamenický hrad - je zrúcanina hradu nad obcou Kamenica, ležiacou na severozápad od terajšieho okresného historického mesta Sabinov, na vápencovom brale, v pohorí Čergov.


levoča - 35 km západne od Fričoviec. Od roku 2009 je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:09:39

bottom of page