top of page
drevený kostolík príkra

drevený kostolík príkra

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.drevený kostolík príkra -  drevené kostolíky na Východnom Slovensku patria k najzaujímavejším objektom záujmu turistov. Zaujímavosťou týchto drevených stavieb je, že pri výstavbe bolo použité len drevo a nebol použitý žiaden klinec. Každý kostolík je veľmi jednoduchý, ale každý z nich je výnimočný a jedinečný. Jedným z nich je aj drevený kostol v Príkrej, naša Národná kultúrna pamiatka.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

439 mnm

príkra

+421 905 166 420

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné.sprievodca


ako sa dá ku kostolíku dostať ?


určite nebudete ľutovať pozrieť si drevené kostolíky zaradené k našim Národným kultúrnym pamiatkam. Všetky sa nachádzajú v nádhernom prostredí Slovenských hôr a poskytujú nádherné výhľady do okolitej krajiny.


ak pôjdete zo Svidníka smerom na Vyšný Komárnik do Hunkoviec je to 10 km, Nižného Komárnika 15 km. Cestou prechádzate cez Krajnú Poľanu vzdialenú 13 km. Ak v Krajnej Poľane odbočíte v smere na Bodružal z neho je to kúsok aj do Miroli 19 km a aj do Príkrej 18 km. Môže to byť pekný výlet ku štyrom nádherným „cerkvám“.


čo všetko môžete v kostolíku a okolí vidieť ?


drevený chrám východného obradu svätého Michala archanjela, postavený v roku 1777, zrubový, trojpriestorový objekt. Ikonostas pochádza z 2. polovice 18. storočia. Stojí na vyvýšenom kamennom základe, vstup je zo západnej strany. Rekonštrukčné práce v rokoch 2001 až 2002 mu dali jeho súčasný stav.


trochu z histórie


hlavne na severe východného Slovenska sa dodnes zachovalo na pôvodných miestach 42 unikátnych drevených kostolov, chrámov východného obradu na Slovensku, ktoré vznikali v rôznych časových obdobiach 17. až 19. storočia. Drevené chrámy, ktoré sú jedinečné a nemožno nikde vo svete nájsť nič im podobné, patria ku skvostom východného Slovenska. Drevené „cerkve“ sú zaujímavé tvarmi šindľových striech a vežičiek, konštrukčnými detailmi. Niektoré drevené kostolíky boli rozobraté, presťahované a nanovo postavené v skanzenoch rôznych múzeí.


každý z týchto chrámov je jedinečný a výnimočný niečím iným. Všetky však majú spoločné rozdelenie interiéru na tri základné časti, a to na predsieň alebo babinec, chrámovú loď a svätyňu. Dominantou každej „cerkvi“ je ikonostas, stena zložená z viacerých radov ikon, zoradených podľa presného liturgického kánonu. Každú ikona bola napísaná na dreve a ukrýva v sebe hlbokú symboliku.


v roku 1968 bol vyhlásený súbor 27 drevených chrámov zo Šariša a Horného Zemplína za národnú kultúrnu pamiatku. Vo väčšine týchto chrámov sa dodnes konajú bohoslužby, v okrese Svidník ide o 10 chrámov stojacich v obciach Bodružal, Miroľa, Príkra, Šemetkovce, Korejovce, Hunkovce, Krajné Čierno, Dobroslava, Nižný Komárnik a Ladomirová.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:08:44

bottom of page