top of page
drevený kostolík ruský potok

drevený kostolík ruský potok

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.drevený kostolík ruský potok -  drevené kostolíky na Východnom Slovensku patria k najzaujímavejším objektom záujmu turistov. Zaujímavosťou týchto drevených stavieb je, že pri výstavbe bolo použité len drevo a nebol použitý žiaden klinec. Každý kostolík je veľmi jednoduchý, ale každý z nich je výnimočný a jedinečný.

Jedným z nich je aj drevený kostol v Ruskom Potoku, naša Národná kultúrna pamiatka.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

435 mnm

ruský potok

+421 907 974 713

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

na základe objednávky

.poplatok za vstup

dobrovoľné.sprievodca


ako sa dá ku kostolíku dostať ?


ruský Potok je obec na Slovensku v okrese Snina, v údolí rovnomenného potoka. Obec bola založená koncom 16. storočia na základe valašského práva v lesoch humenského panstva. Hlavnou obživou miestnych obyvateľov bola práca v lese a na poliach bola. Cesta autom zo Sniny vedie smerom na Stakčín, okolo vodnej nádrže Starina. Do Topole je to 26 km. Pokračovanie v trase vedie do Ruského Potoka a je to 32 km a potom do Uličského Krivého čo je celkom 36 km. Z Topole vedie modrá turistická značka do Ruského Potoka a Uličského Krivého, čím spája tieto 3 obce s unikátnymi drevenými „cerkvami“.


trochu z histórie


hlavne na severe východného Slovenska sa dodnes zachovalo na pôvodných miestach 42 unikátnych drevených kostolov, chrámov východného obradu na Slovensku, ktoré vznikali v rôznych časových obdobiach 17. až 19. storočia. Drevené chrámy, ktoré sú jedinečné a nemožno nikde vo svete nájsť nič im podobné, patria ku skvostom východného Slovenska. Drevené „cerkve“ v  legendárnych Poloninách sú zaujímavé tvarmi šindľových striech a vežičiek, konštrukčnými detailmi. Niektoré drevené kostolíky boli rozobraté, presťahované a nanovo postavené v  skanzenoch rôznych múzeí.


každý z týchto chrámov je jedinečný a výnimočný niečím iným. Všetky však majú spoločné rozdelenie interiéru na tri základné časti, a to na predsieň alebo babinec, chrámovú loď a svätyňu. Dominantou každej cerkvi je ikonostas, stena zložená z viacerých radov ikon, zoradených podľa presného liturgického kánonu. Každú ikona bola napísaná na dreve a ukrýva v sebe hlbokú symboliku.


čo všetko môžete v kostolíku a okolí vidieť ?


uprostred obce Ruský Potok, na jej východnom svahu, bol v roku 1740 postavený pôvodne gréckokatolícky drevený chrám pod patronátom sv. archanjela Michala. Necelých 100 metrov severne si môžete pozrieť Chrám Nanebovstúpenia Isusa Christa, pri ktorom stojí zvonica. Zvonica je národnou kultúrnou pamiatkou.


pôvodne bol areál ohradený kamenným múrom s dvomi bránkami. V roku 1956 bola pri kostolíku postavená samostatná drevená zvonica. Je stĺpovej konštrukcie. Sú v nej zavesené tri zvony pochádzajúce zo zvonice vo veži. V šindľovej valbovej streche sú veľmi citlivo zakomponované dve vežičky. Ikonostas je z obdobia vzniku stavby. Cenné sú liturgické knihy, ktoré boli ešte v polovici 17. storočia vytlačené cyrilikou vo Ľvove a iných ukrajinských mestách. Od roku 2000 je kostol prevedený na Pravoslávnu cirkev.


obec Ruský potok je súčasťou „Parku tmavej oblohy Poloniny“, ktorý je prvou oblasťou svojho druhu na Slovensku. Park tmavej oblohy sa vyznačuje nízkym svetelným znečistením, vďaka nízkej hustote osídlenia, čím ponúka pre turistov unikátne podmienky na pozorovanie nočnej oblohy. Park tmavej oblohy Poloniny bol založený s cieľom informovať verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na tomto území.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:07:22

bottom of page