lista s ornamentom.png

ŠARIŠ - JASKYŇA ZLÁ DIERA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Jaskyňa Zlá diera
Jaskyňa Zlá diera

Jaskyňa Zlá diera
Jaskyňa Zlá diera

1/1
icon_STARS 5.0.png

JASKYŇA ZLÁ DIERA - je jedinou sprístupnenou jaskyňou na severovýchode Slovenska. Nachádza sa na území Prešovského okresu pri obci Lipovce. Domáci ju prezývajú „Zla džura“. Prečo ? To sa dozviete priamo v jaskyni.

REGIÓN: ► ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

815 mnm

-

+421 905 237 565

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.20.00.20
BRATISLAVSKÝ HRAD
Jaskyňa Zlá diera
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

10. júla 2021, 9:55:25

OTVÁRACIE DOBY

Apríl

Máj - August

September

Október

November

09:00-18:00

09:00-19:00

09:00-18:00

09:00-17:00

09:00-16:00

POPLATOK ZA VSTUP

7,00€

4,00€

3,00€

zadarmo

Dospelí

Deti od 12-17r

Deti 3-12r

Deti do 3r


SPRIEVODCA


Ako sa dá k jaskyni dostať ?


Obec Lipovce sa nachádza približne 30 kilometrov od Prešova. V smere z Prešova do Popradu je odbočka pred obcou Fričovce doprava do obcí Šindliar a Lipovce. Za Lipovcami pokračujte smerom do Lačnova. Po 2 km Vás pri ceste čaká parkovisko. Ďalej je to asi 20 minút pešo, po lúke, neskôr po lesnom chodníčku. Trasa je označená a sú na nej odpočívadlá, ktoré poskytujú krásne vyhliadky.


Čo všetko môžete v jaskyni a v jej okolí vidieť ?


Základná trasa trvá približne 40 minút. Trasa je fyzicky nenáročná, vhodná aj pre malé deti. Nutná je pevná obuv a teplejší odev. Teplota v jaskyni je okolo 7°C a tá vyhovuje aj iným návštevníkom. V zimnom období tu nachádza svoje útočisko 12 druhov netopierov. Najpočetnejší je podkovár malý a netopier veľký.

Čím je ale návšteva „Zlej džury“ zaujímavá ? Jaskyňa nie je elektricky osvetlená, dostanete kombinézu, helmu a karbidovú lampu do ruky a idete. Návštevníci si sami svietia tradičnými jaskyniarskymi „karbidkami“ a prežívajú tak aspoň trošku pocit ako praví jaskyniari.


Pár tipov pre turistov v okolí


Zrúcanina hradu Lipovce - Zvyšky niekdajšieho Lipovského hradu, nazývaného aj Zámčisko, Jazvečia hora alebo aj Varhoška. Ruina hradu na Šariši, v západnej časti okresu Prešov, západne od obce Lipovce. Hrad dal postaviť kráľ Ondrej II. Bola to ranogotická stavba a plnil obrannú funkciu.


Pamiatka UNESCO - Spišský hrad - zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Rozloha hradu prevyšuje 4 hektáre, ide o jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


Pamiatka UNESCO - Hervartov - kostol sv. Františka z Assisi - drevený rímskokatolícky kostol z konca 15. storočia, ktorý sa nachádza v obci Hervartov, okres Bardejov. Stojí pod vrchmi pohoria Čergov a je zasvätený svätému Františkovi z Assisi.


Pamiatka UNESCO - Spišská Kapitula - Katedrála svätého Martina - rímskokatolícka katedrála v Spišskej Kapitule, miestnej časti mesta Spišské Podhradie v okrese Levoča. Je katedrálnym chrámom spišskej diecézy a zároveň aj farským kostolom. Z architektonického hľadiska sa jedná o románsko-gotickú katedrálu, postavenú v prvej tretine 13. storočia.


Ľubovniansky hrad - hrad na severe Slovenska, týčiaci sa nad mestom Stará Ľubovňa. Čiastočne zachovaný a zrekonštruovaný hrad na vápencovom kopci, nad cestou a ľavým brehom rieky Poprad, dominanta Ľubovnianskej kotliny. Na sever od hradu leží Ľubovnianska vrchovina, z hradu je viditeľný Široký vrch, mesto Stará Ľubovňa, obec Chmeľnica, ale aj Šibeničná hora, ktorá slúžila v stredoveku na výkon hrdelného práva.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png