top of page
jaskyňa zlá diera

jaskyňa zlá diera

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.jaskyňa zlá diera - je jedinou sprístupnenou jaskyňou na severovýchode Slovenska. Nachádza sa na území Prešovského okresu pri obci Lipovce. Domáci ju prezývajú „Zla džura“. Prečo ? To sa dozviete priamo v jaskyni.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

815 mnm

-

+421 905 237 565

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

apríl

máj - august

september

október

november

09:00-18:00

09:00-19:00

09:00-18:00

09:00-17:00

09:00-16:00

.poplatok za vstup

7,00 €

4,00 €

3,00 €

zadarmo

dospelí

deti od 12-17r

deti 3-12r

deti do 3r
.sprievodca


ako sa dá k jaskyni dostať ?


obec Lipovce sa nachádza približne 30 kilometrov od Prešova. V smere z Prešova do Popradu je odbočka pred obcou Fričovce doprava do obcí Šindliar a Lipovce. Za Lipovcami pokračujte smerom do Lačnova. Po 2 km Vás pri ceste čaká parkovisko. Ďalej je to asi 20 minút pešo, po lúke, neskôr po lesnom chodníčku. Trasa je označená a sú na nej odpočívadlá, ktoré poskytujú krásne vyhliadky.


čo všetko môžete v jaskyni a v jej okolí vidieť ?


základná trasa trvá približne 40 minút. Trasa je fyzicky nenáročná, vhodná aj pre malé deti. Nutná je pevná obuv a teplejší odev. Teplota v jaskyni je okolo 7°C a tá vyhovuje aj iným návštevníkom. V zimnom období tu nachádza svoje útočisko 12 druhov netopierov. Najpočetnejší je podkovár malý a netopier veľký.

Čím je ale návšteva „Zlej džury“ zaujímavá ? Jaskyňa nie je elektricky osvetlená, dostanete kombinézu, helmu a karbidovú lampu do ruky a idete. Návštevníci si sami svietia tradičnými jaskyniarskymi „karbidkami“ a prežívajú tak aspoň trošku pocit ako praví jaskyniari.


pár tipov pre turistov v okolí


zrúcanina hradu lipovce - Zvyšky niekdajšieho Lipovského hradu, nazývaného aj Zámčisko, Jazvečia hora alebo aj Varhoška. Ruina hradu na Šariši, v západnej časti okresu Prešov, západne od obce Lipovce. Hrad dal postaviť kráľ Ondrej II. Bola to ranogotická stavba a plnil obrannú funkciu.


spišský hrad - zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Rozloha hradu prevyšuje 4 hektáre, ide o jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


kostol sv. františka z assisi hervartov - drevený rímskokatolícky kostol z konca 15. storočia, ktorý sa nachádza v obci Hervartov, okres Bardejov. Stojí pod vrchmi pohoria Čergov a je zasvätený svätému Františkovi z Assisi.


spišská kapitula - katedrála svätého Martina - rímskokatolícka katedrála v Spišskej Kapitule, miestnej časti mesta Spišské Podhradie v okrese Levoča. Je katedrálnym chrámom spišskej diecézy a zároveň aj farským kostolom. Z architektonického hľadiska sa jedná o románsko-gotickú katedrálu, postavenú v prvej tretine 13. storočia.


ľubovniansky hrad - hrad na severe Slovenska, týčiaci sa nad mestom Stará Ľubovňa. Čiastočne zachovaný a zrekonštruovaný hrad na vápencovom kopci, nad cestou a ľavým brehom rieky Poprad, dominanta Ľubovnianskej kotliny. Na sever od hradu leží Ľubovnianska vrchovina, z hradu je viditeľný Široký vrch, mesto Stará Ľubovňa, obec Chmeľnica, ale aj Šibeničná hora, ktorá slúžila v stredoveku na výkon hrdelného práva.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:06:43

bottom of page