top of page
kalvária bardejov

kalvária bardejov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.kalvária bardejov - štrnásť veľkých kaplniek symbolizujúcich 14 zastavení krížovej cesty. Kalvária je neďaleko centra mesta, kaplnky ležia okolo serpentínovej cesty na konci ktorej je pekný dvojvežový kostol sv. Kríža v novorománskom slohu. Malebný chrám vytvára nad mestom veľmi peknú scenériu a ponúka pekný výhľad na mesto Bardejov.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

356 mnm

bardejov

+421 54 474 40 03

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné.sprievodca


ako sa dá ku kalvárii dostať ?


kalvária stojí na východnej strane mesta hneď oproti Radničnému námestiu od ktorého je len okolo 600 metrov k prvej kaplnke. Pri námestí je možné parkovanie na ulici Dlhý rad pri Evanielickom kostole.


trochu z histórie


celý komplex Kalvárie v Bardejove bol vybudovaný v rokoch 1863 až 1869 zásluhou vtedajšieho bardejovského farára Eduarda Kacvinského, ktorý je tam aj pochovaný. Postavená bola z milodarov, pričom jej výstavby sa bez nároku na mzdu zúčastnili takmer všetci bardejovskí remeselníci, ako aj mnohí ďalší obyvatelia, vrátane nekatolíkov. Každý či už bohatý alebo chudobný, mladý aj starý pracoval zadarmo, ich nádennícka práca nestála ani krajciar. Do dvojvežového kostola vedú troje dverí. V kostole je iba jeden oltár s jedným obrazom. Kostol je zo západnej strany podopretý vysokým múrom, v ktorom je vstup do pomerne veľkej podzemnej kaplnky sv. Márie Magdalény. Kaplnky boli postavené z milodarov dobrodincov, ktorí vďaka tomu získali právo pochovať svoje rodiny v hrobkách kaplniek.


pár tipov pre turistov v okolí


pamiatka UNESCO - bardejov - historické jadro - Mesto Bardejov patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Jeho centrum je obohnané mohutnými hradbami, pretože v minulosti slúžilo ako pevnosť pri uhorsko-poľskej hranice. Medzi jeho najcennejšie časti patrí Radničné námestie v ktorého strede stojí krásna radnica, ktorá je najstaršou renesančnou stavbou na území Slovenska. Ďalšou významnou stavbou na námestí plnom gotických meštianskych domov je bazilika sv. Egídia.


bazilika sv. egídia v bardejove - je gotická sakrálna stavba nachádzajúca sa v severnej časti Radničného námestia, historickej časti tohto okresného mesta v Prešovskom kraji. Počiatky chrámu siahajú do 13. storočia.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 15:05:06

bottom of page