top of page
kaštieľ hertník

kaštieľ hertník

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.kaštieľ hertník - opevnený renesančný kaštieľ zo 16. storočia. stojí na mieste stredovekého hrádku postaveného údajne významným českým vojvodcom Janom Jiskrom z Brandýsa niekedy po roku 1563. Kaštieľ je zrekonštruovaný a prispôsobený integračnému zariadeniu, ktoré tu pôsobí od roku 1993.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

471 mnm

hertník

+421 54 479 11 28

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

verejnosti neprístupný

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupný.sprievodcaako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec Hertník je vzdialená od Bardejova len 12 km južne. Kaštieľ stojí uprostred obce, z hlavnej cesty odbočíme pri pošte, kaštieľ sa nachádza blízko kostola sv. Kataríny. Zaparkovať môžeme priamo pred areálom kaštieľa.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ? trochu z histórie


kaštieľ vybudoval šľachtický rod Forgáchovcov. Donáciu Hertník dostal Barón Šimon Forgách od cisára Ferdinanda I. za vojenské zásluhy v boji proti Turkom. Kaštieľ bol postavený ako štvorvežová dvojpodlažná bloková stavba obdĺžnikového pôdorysu, ohradená múrom so vstupnou bránou, ktorý bol ešte na viacerých miestach spevnený baštami a po celom obvode ho zvonku chránila široká vodná priekopa.


počas druhej svetovej vojny bol kaštieľ poškodený. Po vojne sa stal majetkom štátu. Od roku 1993 je sídlom sociálnych služieb, integračného zariadenia poskytujúceho sociálnu starostlivosť ľuďom s postihnutím.


pár tipov pre turistov v okolí


pamiatka UNESCO - Bardejov - historické jadro - Mesto Bardejov patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Jeho centrum je obohnané mohutnými hradbami, pretože v minulosti slúžilo ako pevnosť pri uhorsko-poľskej hranice. Medzi jeho najcennejšie časti patrí Radničné námestie v ktorého strede stojí krásna radnice, ktorá je najstaršou renesančnou stavbou na území Slovenska. Ďalšou významnou stavbou na námestí plnom gotických meštianskych domov je bazilika sv. Egídia.


bazilika sv. egídia - v Bardejove je gotická sakrálna stavba nachádzajúca sa v severnej časti Radničného námestia, historickej časti tohto okresného mesta v Prešovskom kraji. Počiatky chrámu siahajú do 13. storočia.


šarišské múzeum - nájdete uprostred starej časti mesta, uprostred Radničného námestia.


katov dom - nájdete na južnej strane Radničného námestia na Veternej ulici.


kalvária  bardejov - štrnásť veľkých kaplniek symbolizujúcich 14 zastavení krížovej cesty. Kalvária je neďaleko centra mesta, kaplnky ležia okolo serpentínovej cesty na konci ktorej je pekný dvojvežový kostol sv. Kríža v novorománskom slohu. Malebný chrám vytvára nad mestom veľmi peknú scenériu a ponúka pekný výhľad na mesto Bardejov.


hrad zborov - zrúcanina hradu v obci Zborov 10 km severne od kalvárie v Bardejove. Najstaršie zmienky o hrade pochádzajú zo začiatku 14. storočia.


skanzen bardejovské kúpele - Múzeum ľudovej architektúry, ktoré stojí na okraji Bardejovských kúpeľov. Skanzen v Bardejovských kúpeľoch je najstarší skanzen na Slovensku. V súčasnosti ho tvorí takmer 30 objektov tradičnej ľudovej architektúry z oblasti horného Šariša a zo severo- východného Zemplína. Stojí za pozretie.


zrúcanina kapušiansky hrad - Kapušiansky hrad je zrúcaninou hradu nad obcou Kapušany, nad cestou do Bardejova a je situovaná na skalnom výbežku vrchu Zámčisko. Na pomerne strmom kopci, na mieste starého slovanského hradiska postavili v 13. storočí hrad, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:06:37

bottom of page