top of page
mestské múzeum v bašte sabinov

mestské múzeum v bašte sabinov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.mestské múzeum v bašte sabinov - mesto Sabinov otvorilo v stredovekej Bašte, ktorá bola súčasťou opevnenia múzeum. Občanom a návštevníkom ma priblížiť históriu mesta.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

318 mnm

sabinov

+421 948 870 774

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

na základe podujatí

.poplatok za vstup

na základe podujatí.sprievodca


história mesta


Už od stredoveku patrilo mesto Sabinov k dôležitým centrám východného Slovenska. Spolu s Prešovom, Košicami, Bardejovom a Levočou tvorili Päťmestie, tzv. Pentapolitanu. Ide o päť najvýznamnejších hornouhorských slobodných kráľovských miest. Sabinov rovnako ako iné mestá bol už od stredoveku opevnený. Do dnes sa zachovali časti obranných múrov a niekoľko bášt. V jednej z týchto bášt, vo východnej časti, mesto Sabinov zriadilo múzeum. Občanom a návštevníkom bolo prvý krát sprístupnené dňa 13.06.2012.


múzeum


Múzeum je zamerané na históriu mesta Sabinov. Taktiež má dať do pozornosti osobnosti späté s mestom, ktoré sú často známe v zahraničí ale doma ich nepoznáme alebo o nich vieme len málo.


Múzeum ma štyri poschodia a každé je venované inej oblasti. Je v ňom zriadená meštianska a ľudová izba, nájdeme tu dobové predmety, kroje, nábytok, pracovné nástroje ale aj maľby sabinovských maliarov či historické fotografie.


Múzeum je pre verejnosť otvorené v pracovné dni. Prehliadku si môžete dohodnúť telefonicky.


ďalšie historické zaujímavosti mesta


Jednou z najvýznamnejší pamiatok je rímskokatolický kostol Sťatia svätého Jána Krstiteľa zo štrnásteho storočia. Hneď vedľa je renesančná zvonica a renesančno-barokové Piaristické gymnázium zo šestnásteho storočia. Historické jadro tvoria meštianske domy a Mestská radnica. Zaujímavosťou mesta  je Obchod na korze. Ide o obchod z rovnomenného filmu, ktorý získal v roku 1966 Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 15:05:06

bottom of page