top of page
skanzen ukrajinskej kultúry svidník

skanzen ukrajinskej kultúry svidník

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.skanzen ukrajinskej kultúry - je súčasťou múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku, ktoré je národnostnou inštitúciou. Samotný skanzen je jednou z 10 múzejných expozícií v prírode na Slovensku, ktoré prezentujú pamiatky ľudovej stavebnej kultúry, život ľudí a v neposlednom rade aj technické pamiatky, ktoré sa v minulosti používali. Môžete sa tu oboznámiť s históriou Svidníka a o základných životných podmienkach Rusínov - Ukrajincov žijúcich na severovýchodnom Slovensku.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

247 mnm

svidník

+421 54 245 10 01

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

máj - október

pondelok - piatok

sobota- nedeľa


8:30 - 18.00

10:00 - 18:00

.poplatok za vstup

3,00 €

1,50 €

0,40 €

1,50 €

zadarmo

dospelí 

deti, študenti

deti od 3r-6r

seniori

zťp.sprievodca


ako sa dá ku skanzenu dostať ?


areál skanzenu je vsadený do krásneho prírodného prostredia v západnej časti mesta za riekou Ondavou. Nachádza sa pri amfiteátri, v ktorom sa každoročne konajú tradičné slávnosti kultúry Rusínov - Ukrajincov, v lokalite známej ako Kochanovský breh. Jej súčasťou je aj mestský futbalový štadión.


čo všetko môžete v skanzene a jeho okolí vidieť ?


okrem chalúpok pokrytých slamou sú v expozícii zastúpené aj ďalšie druhy tradičných hospodárskych budov. Môžete si poprezerať pôvodné stodoly, chlievy, sýpky, senníky, pivnice a studne. V obydliach uvidíte ľudový nábytok, domáci inventár, tradičné pracovné náradie a aj ukážky ľudového umenia. Nájdete tu aj technické a hospodárske budovy ako vodný a veterný mlyn, alebo vodná píla. Súčasťou Skanzenu vo Svidníku je aj dedinská škola, v ktorej sa žiaci učili v jednej spoločnej triede a kde mal svoj skromný príbytok aj ich učiteľ.


bohatou interiérovou výzdobou vás očarí i miestna drevená cerkva z roku 1766. Je to drevený kostolík prenesený do skanzenu z Novej Polianky.


v skanzene sa pravidelne konajú folklórne slávnosti. Určite vás upútajú ukážky z tradičnej ľudovej svadby, pozriete sa aké mali v minulosti veľkonočné zvyky, ako prebiehali krstiny, priadky ale aj detské hry, jarmoky alebo ľudové zábavy. Populárne sú aj Dni remesiel a ľudových tradícií.


vo Svidníku v barokovom kaštieli z 18. storočia na Partizánskej ulici sa nachádza Galéria Dezidera Millyho. Expozícia predstavuje vývoj výtvarného umenia Rusínov - Ukrajincov od 15. storočia po súčasnosť. V expozícii je vystavený aj vzácny súbor ikon zo 16.až 18. storočia.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 15:05:06

bottom of page