lista s ornamentom.png

ŠARIŠ - SKANZEN UKRAJINSKEJ KULTÚRY SVIDNÍK

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

CAT_HIST_RADNICA.png
icon_STARS 5.0.png

SKANZEN UKRAJINSKEJ KULTÚRY je súčasťou múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku, ktoré je národnostnou inštitúciou. Samotný skanzen je jednou z 10 múzejných expozícií v prírode na Slovensku, ktoré prezentujú pamiatky ľudovej stavebnej kultúry, život ľudí a v neposlednom rade aj technické pamiatky, ktoré sa v minulosti používali. Môžete sa tu oboznámiť s históriou Svidníka a o základných životných podmienkach Rusínov - Ukrajincov žijúcich na severovýchodnom Slovensku.

REGIÓN: ► ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

247 mnm

SVIDNÍK

+421 54 245 10 01

icon_HOME.png

SK.29.01.02

SKANZEN UKRAJINSKEJ KULTÚRY

XPLÓR eSHOP

1/8

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Máj - Október

Pondelok - Piatok

Sobota- Nedeľa


8:30 - 18.00

10:00 - 18:00

POPLATOK ZA VSTUP

3,00 €

1,50 €

0,40 €

1,50 €

zadarmo

dospelí 

deti, študenti

deti od 3r-6r

seniori

ZŤP

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku skanzenu dostať ?


Areál skanzenu je vsadený do krásneho prírodného prostredia v západnej časti mesta za riekou Ondavou. Nachádza sa pri amfiteátri, v ktorom sa každoročne konajú tradičné slávnosti kultúry Rusínov - Ukrajincov, v lokalite známej ako Kochanovský breh. Jej súčasťou je aj mestský futbalový štadión.


Čo všetko môžete v skanzene a jeho okolí vidieť ?


Okrem chalúpok pokrytých slamou sú v expozícii zastúpené aj ďalšie druhy tradičných hospodárskych budov. Môžete si poprezerať pôvodné stodoly, chlievy, sýpky, senníky, pivnice a studne. V obydliach uvidíte ľudový nábytok, domáci inventár, tradičné pracovné náradie a aj ukážky ľudového umenia. Nájdete tu aj technické a hospodárske budovy ako vodný a veterný mlyn, alebo vodná píla. Súčasťou Skanzenu vo Svidníku je aj dedinská škola, v ktorej sa žiaci učili v jednej spoločnej triede a kde mal svoj skromný príbytok aj ich učiteľ.

Bohatou interiérovou výzdobou vás očarí i miestna drevená cerkva z roku 1766. Je to drevený kostolík prenesený do skanzenu z Novej Polianky.

V skanzene sa pravidelne konajú folklórne slávnosti. Určite vás upútajú ukážky z tradičnej ľudovej svadby, pozriete sa aké mali v minulosti veľkonočné zvyky, ako prebiehali krstiny, priadky ale aj detské hry, jarmoky alebo ľudové zábavy. Populárne sú aj Dni remesiel a ľudových tradícií.

Vo Svidníku v barokovom kaštieli z 18. storočia na Partizánskej ulici sa nachádza Galéria Dezidera Millyho. Expozícia predstavuje vývoj výtvarného umenia Rusínov - Ukrajincov od 15. storočia po súčasnosť. V expozícii je vystavený aj vzácny súbor ikon zo 16.až 18. storočia.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR