lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

SK.03.01.02

holicsky-zamok-holic

záhorie - holíčsky zámok

icon_STARS 5.0.png
.holíčsky zámok
.holíčsky zámok

press to zoom
.holíčsky zámok
.holíčsky zámok

press to zoom
1/1
icon_hist_KOSTOL.png

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

168 mnm

holíč

+421 907 657 884

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
SK.03.01.02
záhorie - holíčsky zámok
.holíčsky zámok

.holíčsky zámok - neďaleko svojho centra ukrýva mesto Holíč skutočný unikát. Nachádza sa tu mohutná budova obkolesená opevnením a vodnou priekopou. Aj keď je trochu zdevastovaná, stojí za návštevu, nájdete tu zrekonštruovaný interiér a aj niektoré budovy v exteriéri. Od roku 2016 je otvorená aj prekrásna bylinková záhrada. K zámku sa dostanete bez problémov pešo či autom, ktoré môžete bezplatne zaparkovať priamo pri zámku.

.otváracie doby

máj - september

utorok - piatok

čas sprevádzania 10:00

11:30

13:00

14:30

16:00

.poplatok za vstup

2,00 €

0,50 €

1,00 €

4,00 €

zadarmo

dospelí

deti 6-14r

seniori, študenti

rodinné vstupenky

deti do 6r, zťp

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca

 


pamiatka prvej triedy


barokovo - klasicistická stavba bola v roku 1963 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. K trojposchodovej budove sa dostanete cez most. Je tvorená tromi krídlami v tvare písmena U. Z interiéru zámku sú dnes využívané len priestory Mestského múzea a galérie, ktoré sú zrekonštruované a sprístupnené širokej verejnosti. Zrekonštruovaná je i jedna z hospodárskych budov - Zámocká vináreň. V súčasnosti prebieha rekonštrukcia ďalšej tzv. „Tabačiarne“. Hlavným reprezentačným priestorom zámku je však Čínska sála, je to najzachovalejšia časť. Za zmienku stojí baroková kaplnka a tiež schodisko so samonosnou konštrukciou.


zámok je prístupný len v letných mesiacoch, vtedy si ho však užijete najlepšie. Okrem návštevy interiéru si môžete vychutnávať krásu okolitej prírody, člnkovať sa vo vodnej priekope a deti sa môžu vyblázniť na detskom ihrisku (vľavo od vstupu do zámku). Mimo areálu je pekný rybník. V zimných mesiacoch je zavretý a jeho schátralý výzor umocňuje pochmúrne počasie.


história zámku


kaštieľ bol postavený na strategicky významnom mieste moravsko-uhorského pohraničia ako hraničná pevnosť. Vznikol pravdepodobne v 11.storočí ako drevený vodný nižný hrad. Najstaršie označenie je Wywar – Nový hrad.

Arpádovci začali v roku 1241 stavať nový kamenný hrad. V roku 1315, v čase keď bol majiteľom Matúš Čák Trenčiansky, bol vybudovaný jednopodlažný gotický palác. Z dôvodu rastúceho tlaku Turkov, bolo k palácu postavené bastiónové opevnenie. V 14. storočí bol postavený obytný dvojvežový palác. V 15. storočí bol hrad rozšírený o ďalšie krídlo a nanovo sa vybudovalo aj opevnenie. V roku 1627 bol hrad dobytý Gabrielom Bethlenom.


počas existencie Holíčského zámku sa tu vystriedalo mnoho významných panovníkov. Jednými z nich boli aj Czoborovci, tí vládli na zámku tristo rokov. Posledným panovníkom tohto rodu bol Jozef Czobor, ktorý viedol márnivý spôsob života. V roku 1736 predal Holíč aj s dlhmi manželovi Márie Terézie , Františkovi Štefanovi Lotrinskému, čiže Habsburgovcom. Za vlády Habsburgovcov zažíva palác svoje najlepšie obdobie. Vybudovali novú barokovú časť a širokú ulicu, ktorá je vstupom do zámku. Pod vedením architektov F.A. Hildebranta, J.B. Chamanta a J.N. Jadota prestavali pevnosť na letné sídlo.


v roku 1918 prechádza kaštieľ do rúk československého štátu. Práve v tomto období začala pamiatka chátrať. Vďaka poštátneniu habsburského majetku sa z reprezentačných priestorov veľa nezachovalo. Bola tu zriadená škola, hospodárske budovy a park slúžil na poľnohospodárske účely.


prekliata dievčina


ak sa bojíte, návštevu zámku vo večerných hodinách radšej vynechajte. Straší tu totiž duch mŕtvej dievčiny. Legenda hovorí, že ju prekliala jej pobožná matka. Dievčina sa rada zabávala a keď raz neprišla na pobožnosť, matka ju v zúfalstve prekliala, aby po smrti nenašla pokoj. Dcéra v okamihu zomrela a odvtedy vraj blúdi jej duch po zámku so sviecu a striebornou misou. Kliatba sa skončí keď misu naplní slzami, to sa však nikdy nestane, pretože za úsvitu jej misu so slzami vyleje čierny pes.

  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2021, 13:57:01

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór