lista s ornamentom.png

ZÁHORIE - KAŠTIEĽ CEROVÁ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Cerová
Kaštieľ Cerová

Kaštieľ Cerová
Kaštieľ Cerová

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ CEROVÁ- bývalý panský kaštieľ, okolo kaštieľa je park s umelým jazierkom. V kaštieli je zriadený Charitný domov Slovenskej katolíckej charity.

REGIÓN: ► ZÁHORIE a KOPANICE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

279 mnm

-

+421 34 658 92 18

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_KOSTOL.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.03.00.20
ZÁHORIE - KAŠTIEĽ CEROVÁ
Kaštieľ Cerová
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 12:04:19

OTVÁRACIE DOBY

Interiér kaštieľa

neprístupný verejnosti

POPLATOK ZA VSTUP

neprístupný verejnosti

Interiér kaštieľa

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Kaštieľ sa nachádza v juhozápadnej časti obce Cerová pri ceste z Myjavy smer Brezová pod Bradlom - Plavecký Mikuláš cez Jablonicu. V zalesnenom teréne asi 2 km od obce Cerová nad časťou Rozbehy sa nachádza zrúcanina hradu Korlátka. Cestou k zrúcanine idete aj okolo Rozhľadne Rozbehy.


Trochu z histórie


V roku 1700 ho dal postaviť István Korlatkoy. V roku 1846 ho odkúpil gróf Alfréd von Windischgratz aj s priľahlým parkom. Tento sem však chodieval iba v časoch odstrelu vysokej zveriny. Po jeho smrti disponovali s majetkom jeho právny zástupcovia Dr. Róth a Dr. Holló. V roku 1935 títo dvaja behom jedného dňa a jednej noci pobrali na nákladné autá všetky cenné predmety , hlavne obrazy, gobelíny, umelé predmety, koberce, príbory a údajne to všetko odviezli do Maďarska. Zariadenie ktoré užívalo služobníctvo bolo rozpredané vo verejnej dražbe cerovským občanom. Potomkovia rodiny Windischgratzov si žiadali len tri veci a to písací stôl, stojan na fajky a sane. Boli to hodnotné rezbárske práce, ktoré boli odoslané do Mníchova. Potom bol kaštieľ prázdny, no nie nadlho. Kúpil ho bratislavský advokát Dr. Štefan Ravasz, ktorý ho vlastnil až do znárodnenia v roku 1948.


Neskôr bol kaštieľ využívaný na rôzne účely, bolo v ňom učilište pre výučbu poľnohospodárskych odborníkov. V roku 1966 bol v budove zriadený detský domov. Od roku 1969 kaštieľ slúži ako Charitný domov sestier Svätého kríža.


Pár tipov pre turistov v okolí


Cerovský zámok Korlátka bol vybudovaný v 13. storočí ako strážny hrad, strážil spoločne s blízkym Ostrým Kameňom dôležitú „Českú cestu“, ktorá viedla Biskárdskym priesmykom cez pohorie Malých Karpát. Hrad po ukončení proti tureckých vojen a stavovských povstaní tiež definitívne stratil svoju obrannú funkciu. Postupom času schátral a po 2. svetovej vojne bol zoštátnený. V roku 1963 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku.


Rozhľadňa Rozbehy sa nachádza v obci Cerová v jej časti Rozbehy vo výške 460 metrov nad morom, neďaleko cintorína. Postavená je z betónových tvárnic a obložená prírodným kameňom. Výška aj s drevenou strechou je sedem metrov. Na vyhliadkovú plošinu vedie 35 schodov. Z vyhliadkovej plošiny rozhľadne uvidíte severnú časť Záhorskej nížiny a aj Záruby, najvyšší vrch pohoria Malé Karpaty, s hradom Ostrý kameň. Ak sa pozriete severozápadne a západne, uvidíte Chvojnickú pahorkatinu s rozložitým vrchom Zámčisko a vzdialenú moravskú Pálavu. Pri dobrej viditeľnosti uvidíte v diaľke Zobor, pohorie Biele Karpaty, vrch Bradlo, na ktorom sa týči Mohyla Milana Rastislava Štefánika, ale aj Hlohovec a Senicu.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png