top of page

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

279 mnm

-

+421 34 658 92 18

.kaštieľ cerová- bývalý panský kaštieľ, okolo kaštieľa je park s umelým jazierkom. V kaštieli je zriadený Charitný domov Slovenskej katolíckej charity.

kaštieľ cerová

kaštieľ cerová

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

interiér kaštieľa

verejnosti neprístupný

verejnosti neprístupný

interiér kaštieľa

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


kaštieľ cerová

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaako sa dá ku kaštieľu dostať ?


kaštieľ sa nachádza v juhozápadnej časti obce Cerová pri ceste z Myjavy smer Brezová pod Bradlom - Plavecký Mikuláš cez Jablonicu. V zalesnenom teréne asi 2 km od obce Cerová nad časťou Rozbehy sa nachádza zrúcanina hradu Korlátka. Cestou k zrúcanine idete aj okolo Rozhľadne Rozbehy.


trochu z histórie


v roku 1700 ho dal postaviť István Korlatkoy. V roku 1846 ho odkúpil gróf Alfréd von Windischgratz aj s priľahlým parkom. Tento sem však chodieval iba v časoch odstrelu vysokej zveriny. Po jeho smrti disponovali s majetkom jeho právny zástupcovia Dr. Róth a Dr. Holló. V roku 1935 títo dvaja behom jedného dňa a jednej noci pobrali na nákladné autá všetky cenné predmety , hlavne obrazy, gobelíny, umelé predmety, koberce, príbory a údajne to všetko odviezli do Maďarska. Zariadenie ktoré užívalo služobníctvo bolo rozpredané vo verejnej dražbe cerovským občanom. Potomkovia rodiny Windischgratzov si žiadali len tri veci a to písací stôl, stojan na fajky a sane. Boli to hodnotné rezbárske práce, ktoré boli odoslané do Mníchova. Potom bol kaštieľ prázdny, no nie nadlho. Kúpil ho bratislavský advokát Dr. Štefan Ravasz, ktorý ho vlastnil až do znárodnenia v roku 1948.


neskôr bol kaštieľ využívaný na rôzne účely, bolo v ňom učilište pre výučbu poľnohospodárskych odborníkov. V roku 1966 bol v budove zriadený detský domov. Od roku 1969 kaštieľ slúži ako Charitný domov sestier Svätého kríža.


pár tipov pre turistov v okolí


cerovský zámok Korlátka bol vybudovaný v 13. storočí ako strážny hrad, strážil spoločne s blízkym Ostrým Kameňom dôležitú „Českú cestu“, ktorá viedla Biskárdskym priesmykom cez pohorie Malých Karpát. Hrad po ukončení proti tureckých vojen a stavovských povstaní tiež definitívne stratil svoju obrannú funkciu. Postupom času schátral a po 2. svetovej vojne bol zoštátnený. V roku 1963 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku.


rozhľadňa Rozbehy sa nachádza v obci Cerová v jej časti Rozbehy vo výške 460 metrov nad morom, neďaleko cintorína. Postavená je z betónových tvárnic a obložená prírodným kameňom. Výška aj s drevenou strechou je sedem metrov. Na vyhliadkovú plošinu vedie 35 schodov. Z vyhliadkovej plošiny rozhľadne uvidíte severnú časť Záhorskej nížiny a aj Záruby, najvyšší vrch pohoria Malé Karpaty, s hradom Ostrý kameň. Ak sa pozriete severozápadne a západne, uvidíte Chvojnickú pahorkatinu s rozložitým vrchom Zámčisko a vzdialenú moravskú Pálavu. Pri dobrej viditeľnosti uvidíte v diaľke Zobor, pohorie Biele Karpaty, vrch Bradlo, na ktorom sa týči Mohyla Milana Rastislava Štefánika, ale aj Hlohovec a Senicu.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. novembra 2022, 22:50:40

bottom of page