lista s ornamentom.png

ZÁHORIE - ROTUNDA SVÄTÉHO JURAJA SKALICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

ROTUNDA sv. JURAJA - najstaršia historická pamiatka v meste, symbol Skalice. Pôvodne románska stavba pochádza pravdepodobne z prelomu 12. a 13. storočia. Najnovšie sa však uvádza i prvá polovica 11. storočia. V neskorších dobách bola goticky a barokovo prestavaná. Horná časť, spojená s opevnením, plnila obrannú funkciu, spodná časť slúžila ako kaplnka.

REGIÓN: ► ZÁHORIE a KOPANICE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

178 mnm

SKALICA

+421 34 664 5341

icon_HOME.png

SK.03.03.02

ROTUNDA SVÄTÉHO JURAJA SKALICA

XPLÓR eSHOP

map texture

GoogleEarth

1/8
icon_hist_KOSTOL.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Počas letnej sezóny
Piatok
Sobota
Nedeľa


14:00 - 18:00
10:00 - 18:00
14:00 -18:00

POPLATOK ZA VSTUP

3,00 €

1,50 €

dospelí

seniori, študenti


SPRIEVODCA 


Ako sa dá k rotunde dostať ?


Rotunda stojí na malom návrší na okraji mesta a patrí medzi najkrajšie románske stavby na Slovensku. Nachádza sa v západnej časti mesta pri mestských hradbách neďaleko kalvárie s cintorínom. Parkovanie je dostupné necelých 100 metrov severovýchodne. Rotunda býva počas letnej sezóny zdarma prístupná verejnosti. Mimo sezóny je možné ju navštíviť na požiadanie v informačnej kancelárii za nízky poplatok. Ideálny výlet pre rodiny s deťmi, seniormi, na bicykli alebo peši.


Čo všetko je možné v rotunde a jej okolí vidieť ?


Rotunda svätého Juraja v Skalici je od roku 1970 národná kultúrna pamiatka. Tvorí ju polkruhová svätyňa a kruhová loď, ktoré sa zachovali v pôvodnej podobe. Rotunda má nezvyčajne hrubé múry, 130 až 140 cm. Vnútorný priemer lode je 540 cm. Obsahuje dochované a reštaurované fragmenty nástenných malieb s motívom z legendy o svätom Jurajovi z konca 15. storočia, z ktorej sa však zachovala len prvá a posledná scéna. Panelová expozícia v interiéri rotundy približuje jej stavebno-historický vývin. V blízkosti rotundy sa zachovali časti gotických mestských hradieb a brány.

V historickom centre mesta pri Námestí slobody nájdete zaujímavé Záhorské múzeum. V okruhu necelých 300 m je možné vidieť Farský kostol sv. Michala a Karner sv. Anny, Kostol sv. Františka Xaverského, alebo Kláštor františkánov v Skalici.


Trochu z histórie.


Rotundu postavili podľa všetkého v prvej tretine 11. storočia. Niektoré pramene uvádzajú až prelom 12. a 13. storočia. V 15. a potom aj v 17. storočí bola prestavaná . Súčasťou prestavby okolo roku 1435 bolo zvýšenie stien lode a vytvorenie druhého podlažia. Rotunda po tejto prestavbe bola zahrnutá do pevnostného systému mesta ako strážna veža, pričom spodný priestor naďalej slúžil ako kaplnka.

Koncom 16. a začiatkom 17. storočia Skalica dvakrát vyhorela, pričom oheň poškodil aj rotundu. Tú potom po roku 1650 opravili a barokovo prestavali. Po úpravách už stratila svoju obrannú funkciu, dostala novú strechu a došlo aj k zväčšeniu okien na druhom podlaží a vchodu do stavby. Rozsiahla oprava rotundy sa uskutočnila aj v roku 1933. Počas záverečných bojov 2. svetovej vojny bola poškodená výbuchom bomby. Pri následnej rekonštrukcii v roku 1949 boli odstránené vonkajšie omietky a obnažené pôvodné románske a gotické murivo, čím rotunda dostala svoj súčasný vzhľad.

Rotunda patrí Záhorskému múzeu v Skalici, ktoré v nej roku 1992 vytvorilo samostatnú expozíciu. V polovici 90. rokov boli zreštaurované zachované maľby v lodi zobrazujúce život sv. Juraja. V roku 2005 bol upravený priestor okolo rotundy, vytvorený informačný systém a doplnilo sa externé osvetlenie stavby.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR