top of page

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

241 mnm

-

+421 34 628 2102

.kaštieľ sobotište- Nyaryiovský kaštieľ, alebo tiež nazývaný Veľký kaštieľ, stojí na západnom Slovensku, v centre záhorskej obce Sobotište. Kaštieľ sa nachádza v strede obce, je jej dominantou, preto ho nájdete bez väčších problémov. V objekte sa nachádza i verejnosti prístupné múzeum Samuela Jurkoviča. Expozícia prezentuje 150-ročnú existenciu družstevníctva na Slovensku. Okrem toho je tu obecný úrad, knižnica a obradná sieň.

kaštieľ sobotište

kaštieľ sobotište

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

utorok 

streda

štvrtok 

piatok 


12:30 – 18:00

10:00 – 16:00

10:00 – 16:00

12:30 – 18:00

1,00 €

0,50 €

dospelí

deti

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.naša nová krásna kniha

xplór-turistický sprievodca #srdcomposlovensku,

321 najkrajších miest na Slovensku

v knižnej podobe.

kniha_xplór-turistický-sprievodca_srdcomposlovensku1.png

.kniha xplór-turistický sprievodca                          #srdcomposlovensku

 kaštieľ sobotište

.sprievodca

 


pôvodne patrilo Sobotište k hradu Bana a neskôr k hradu Branč. Obec získal v roku 1526 uhorský šľachtický rod Nyáryiovcov. Prvá písomná zmienka je z roku 1251. Spomína sa v liste Bélu IV, ako Zobodycha.


na mieste, kde stojí kaštieľ Sobotište dnes, bol pôvodne hrad. Ten dal na kaštieľ prestavať Ľudovít Nyáryi v roku 1637. Pár rokov po prestavbe, v roku 1645, sídlo vyhorelo a v roku 1663 bolo opäť obnovené. 


v druhej tretine 18. storočia bolo opäť výrazne prestavané a získalo tak súčasnú podobu. V 19. storočí sa tu konali ďalšie stavebné úpravy. Medzi rokmi 1946 až 1965 bol kaštieľ využívaný ako ľudová a meštianska škola.


v rokoch 1976 až 1982 prebehla ďalšia rekonštrukcia a bola tu umiestnená expozícia dejín slovenského družstevníctva. Kaštieľ v Sobotišti je poschodová, v strednej časti prevýšená budova s manzardovou strechou a po bokoch sú vežovité prístavby. Bol postavený v rokokovo – klasicistickom slohu.


od roku 1994 je sprístupnené už spomínané múzeum Samuela Jurkoviča. Nájdete v ňom vzácne dokumenty a fotografie, ktoré približujú históriu družstevníctva na Slovensku. V múzeu sa nachádza i pracovný kútik Samuela Jurkoviča. Samuel Jurkovič bol organizátor družstevníctva a zakladateľ Spolku gazdovského v Sobotišti. Ak sa rozhodnete navštíviť túto pamiatku, určite nevynechajte prechádzku po nádhernom parku, ktorý sa nachádza hneď za kaštieľom.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. novembra 2022, 22:52:45

bottom of page