top of page

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

169 mnm

-

+421 34 7794108

.kostol panny márie veľké leváre - mohutný dvojvežový barokový kostol vysoký 23 metrov, je dominantou Veľkých Levár a ich okolia. Po bazilike v Šaštíne so 46 metrov vysokými vežami druhý najväčší kostol na Záhorí. Je pamätníkom päťdesiatročného jubilea víťazstva kresťanov nad Turkami pri Viedni v roku 1683. Kostol je od roku 1963 zapísaný v registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok.

kostol panny márie veľké leváre

kostol panny márie veľké leváre

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

dobrovoľné 

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


kostol panny márie veľké leváre

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaako sa dá ku kostolu dostať ?


obec Veľké Leváre leží na Borskej nížine pri potoku Rudava desať kilometrov severne od Malaciek. Kostol stojí na najvyššom bode obce približne 300 metrov západne od kaštieľa Veľké Leváre, v južnej časti obce po pravej strane v smere na Malacky.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ? trochu z histórie


pozoruhodnosťami obce je hlavne kostol Mena Panny Márie z roku 1723, postavený pravdepodobne ako pamätník víťazstva nad Turkami. Dal ho postaviť viedenský arcibiskup a kardinál Žigmund Kolonič. Kostol mal vo veži štyri zvony, z nich tri boli zrekvirované na liatie kanónov počas prvej svetovej vojny. Neskôr boli zhotovené nové zvony, uhradené miestnymi veriacimi a krajanmi žijúcimi v Amerike. V roku 1958 Pamiatkový ústav zaradil kostol medzi pamiatky celoslovenského významu. Od roku 1977 sa postupne reštauruje.


kaštieľ dali v roku 1723 postaviť vtedajší páni Koloničovci, je umiestnený v parku s rozlohou 14 hektárov. Neskôr patril uršulínkam, bol v ňom ministerstvom vnútra zriadený psychiatrický liečebný ústav. Počas vojny slúžil ako poľná nemocnica pre nemeckú i ruskú armádu. Po vojne sa do neho až do roku 2005 vrátil psychiatrický liečebný ústav, odvtedy opustený pustne. Kaštieľ a jeho park je od roku 1963 zapísaný v registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok.


koncom 16. storočia prišli do Veľkých Levár Habáni, ktorí žili komunitným spôsobom života so spoločným vlastníctvom. Na západnom okraji obce si postavili jeden z najväčších dvorov na Slovensku v ktorom žilo až 500 obyvateľov a v ňom remeselnícke dielne, predovšetkým na výrobu keramiky a nožov, mlyn, pivovar, tehelňu. Dvor bol viackrát spustošený, a neskôr habánov historické udalosti dotlačili k skoncovaniu so spoločným hospodárením. V 18. storočí boli habáni rekatolizovaní jezuitmi a františkánmi.


z týchto čias tu postavená habánska kaplnka z roku 1760, zasvätená Návšteve Panny Márie. Po roku 1970 bolo v zrekonštruovanom Iszerovom dome zriadené habánske múzeum, od konca roka 2006 otvorené ako stála expozícia Záhorského múzea v Skalici.


pár tipov pre turistov v okolí


rozhľadňa vápenná - rozhľadňa na vrchu Vápenná 22 km na východ nad Sološnicou. Vrch, nazývaný aj Roštún, je jeden z najkrajších vrchov Malých Karpát. Keďže ide s 752 m.n.m o tretí najvyšší vrch Malých Karpát je z neho veľmi pekný výhľad po okolí.


molpír - archeologické nálezisko 50 km východne pri Smoleniciach. Molpír je vrch nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch. Na tomto vrchu sa v šiestom storočí pred n.l. rozprestieralo veľké praveké aj slovanské hradisko. Skladalo sa z troch nádvorí chránených valmi, opevnenie bolo postavené z voľne kladeného kamenia, spevnené násypmi a drevenými konštrukciami.


smolenický zámok - rozprávkový zámok s bielymi múrmi a červenými strieškami, ktorý stojí 50 km východne nad obcou Smolenice. Na jeho mieste stál pôvodne stredoveký hrad, ktorý bol postavený až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch.


kostol a kláštor svätej kataríny alexandrijskej - zrúcanina 55 km východne pri obciach Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji v pohorí Malé Karpaty. Tvoria ju zaniknuté budovy františkánskeho kláštora, pomerne zachované múry kostola a kostolnej veže zo 17. storočia.


hrad dobrá voda - zrúcanina gotického hradu ležiaca v strednej časti pohoria Malé Karpaty nad obcou Dobrá Voda, 66 km východne nad Dechticami. Leží vo výške 320 m n. m. a je súčasťou územia prírodnej rezervácie Slopy.


mohyla milana rastislava štefánika - sa nachádza 65 km východne na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúcom kraji svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. novembra 2022, 22:54:32

bottom of page