lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

SK.03.00.19

kostol-panny-marie-velke-levare

záhorie - kostol panny márie veľké leváre

.kostol panny márie veľké leváre
.kostol panny márie veľké leváre

press to zoom
.kostol panny márie veľké leváre
.kostol panny márie veľké leváre

press to zoom
1/1
icon_hist_KOSTOL.png

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

169 mnm

-

+421 34 7794108

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
SK.03.00.19
záhorie - kostol panny márie veľké leváre
.kostol panny márie veľké leváre
.kostol panny márie veľké leváre
icon_STARS 5.0.png

.kostol panny márie veľké leváre - mohutný dvojvežový barokový kostol vysoký 23 metrov, je dominantou Veľkých Levár a ich okolia. Po bazilike v Šaštíne so 46 metrov vysokými vežami druhý najväčší kostol na Záhorí. Je pamätníkom päťdesiatročného jubilea víťazstva kresťanov nad Turkami pri Viedni v roku 1683. Kostol je od roku 1963 zapísaný v registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

dobrovoľné 00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodcaako sa dá ku kostolu dostať ?


obec Veľké Leváre leží na Borskej nížine pri potoku Rudava desať kilometrov severne od Malaciek. Kostol stojí na najvyššom bode obce približne 300 metrov západne od kaštieľa Veľké Leváre, v južnej časti obce po pravej strane v smere na Malacky.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ? trochu z histórie


pozoruhodnosťami obce je hlavne kostol Mena Panny Márie z roku 1723, postavený pravdepodobne ako pamätník víťazstva nad Turkami. Dal ho postaviť viedenský arcibiskup a kardinál Žigmund Kolonič. Kostol mal vo veži štyri zvony, z nich tri boli zrekvirované na liatie kanónov počas prvej svetovej vojny. Neskôr boli zhotovené nové zvony, uhradené miestnymi veriacimi a krajanmi žijúcimi v Amerike. V roku 1958 Pamiatkový ústav zaradil kostol medzi pamiatky celoslovenského významu. Od roku 1977 sa postupne reštauruje.


kaštieľ dali v roku 1723 postaviť vtedajší páni Koloničovci, je umiestnený v parku s rozlohou 14 hektárov. Neskôr patril uršulínkam, bol v ňom ministerstvom vnútra zriadený psychiatrický liečebný ústav. Počas vojny slúžil ako poľná nemocnica pre nemeckú i ruskú armádu. Po vojne sa do neho až do roku 2005 vrátil psychiatrický liečebný ústav, odvtedy opustený pustne. Kaštieľ a jeho park je od roku 1963 zapísaný v registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok.


koncom 16. storočia prišli do Veľkých Levár Habáni, ktorí žili komunitným spôsobom života so spoločným vlastníctvom. Na západnom okraji obce si postavili jeden z najväčších dvorov na Slovensku v ktorom žilo až 500 obyvateľov a v ňom remeselnícke dielne, predovšetkým na výrobu keramiky a nožov, mlyn, pivovar, tehelňu. Dvor bol viackrát spustošený, a neskôr habánov historické udalosti dotlačili k skoncovaniu so spoločným hospodárením. V 18. storočí boli habáni rekatolizovaní jezuitmi a františkánmi.


z týchto čias tu postavená habánska kaplnka z roku 1760, zasvätená Návšteve Panny Márie. Po roku 1970 bolo v zrekonštruovanom Iszerovom dome zriadené habánske múzeum, od konca roka 2006 otvorené ako stála expozícia Záhorského múzea v Skalici.


pár tipov pre turistov v okolí


rozhľadňa vápenná - rozhľadňa na vrchu Vápenná 22 km na východ nad Sološnicou. Vrch, nazývaný aj Roštún, je jeden z najkrajších vrchov Malých Karpát. Keďže ide s 752 m.n.m o tretí najvyšší vrch Malých Karpát je z neho veľmi pekný výhľad po okolí.


molpír - archeologické nálezisko 50 km východne pri Smoleniciach. Molpír je vrch nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch. Na tomto vrchu sa v šiestom storočí pred n.l. rozprestieralo veľké praveké aj slovanské hradisko. Skladalo sa z troch nádvorí chránených valmi, opevnenie bolo postavené z voľne kladeného kamenia, spevnené násypmi a drevenými konštrukciami.


smolenický zámok - rozprávkový zámok s bielymi múrmi a červenými strieškami, ktorý stojí 50 km východne nad obcou Smolenice. Na jeho mieste stál pôvodne stredoveký hrad, ktorý bol postavený až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch.


kostol a kláštor svätej kataríny alexandrijskej - zrúcanina 55 km východne pri obciach Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji v pohorí Malé Karpaty. Tvoria ju zaniknuté budovy františkánskeho kláštora, pomerne zachované múry kostola a kostolnej veže zo 17. storočia.


hrad dobrá voda - zrúcanina gotického hradu ležiaca v strednej časti pohoria Malé Karpaty nad obcou Dobrá Voda, 66 km východne nad Dechticami. Leží vo výške 320 m n. m. a je súčasťou územia prírodnej rezervácie Slopy.


mohyla milana rastislava štefánika - sa nachádza 65 km východne na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúcom kraji svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2022, 16:56:05

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór