top of page

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

625 mnm

-

+421 917 240 098

.rozhľadňa žalostiná - na Slovensku je momentálne okolo 150 verejne prístupných rozhľadní. Viacero je ich už zaniknutých, viaceré sú naplánované, alebo už je rozbehnutá výstavba nových. Každá rozhľadňa ponúka pohľady na svoje okolie, takže ak chcete spoznať Slovensko, treba sa z nich postupne naň pozrieť zo všetkých. Pôvabná drevená rozhľadňa Žalostiná sa nachádza nad obcami Chvojnica a Vrbovce, je časťou Chvojnickej pahorkatiny v CHKO Biele Karpaty. Pretože leží neďaleko slovensko-moravskej hranice je z rozhľadne za krásneho slnečného počasia pekný výhľad doširoka na slovenskú i moravskú stranu.

rozhľadňa žalostiná

rozhľadňa žalostiná

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


rozhľadňa žalostiná

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaako sa dá k rozhľadni dostať ? A č všetko môžete na rozhľadni a v jej okolí vidieť ?


kto chce rozhľadňu navštíviť, treba ísť do osady Hate, v severnej časti obce Chvojnica, a z tade nenáročným výstupom dobre viditeľnou poľnou cestou cez pasienky, na vrchol Žalostinej. Nevedie k nej vyznačený turistický chodník, ale rozhľadňa je vidieť priamo z cesty a preto nezablúdite.


malá drevená rozhľadňa sa nachádza na plochom trávnatom vrchole kopca Žalostiná, s nadmorskou výškou 625m. Rozhľadňa bola postavená v roku 2010. Drevená zastrešená rozhľadňa má výšku 6,7 metra, vyhliadková plošina je vo výške 4,3 metrov a vedie k nej len 22 schodov.


drevená rozhľadňa na vrchole je nevysoká stavba, z ktorej sú napriek tomu ďaleké kruhové výhľady na chvojnické kopanice a tiež do Čiech. Za ideálnych podmienok možno na východe vidieť Veľkú Javorinu, vpravo od nej rozhľadňu na Poľane, Ostrý vrch s veternou elektrárňou, obec Vrbovce a v diaľke vpravo od nej zrúcaniny Čachtického hradu, na juhovýchode Považský Inovec, na juhu Senicu a na západe Břeclav a Pavlovské vrchy.


povesti


žalostné kvílenie vetra na kopci pripomína nárek matky za stratenou dcérou. Povesť hovorí o tom, že neďaleko studničky bývala matka s dcérou. Keď matka chystala obed poslala svoju jedinú dcéru ku studničke pre vodu. Tam sa však dievčina stretla so svojim milým a dlho sa nevracala domov. Matka v zlosti vyriekla kliatbu: „Bodaj si tam skamenela, kde stojíš.“ V tom okamihu sa kliatba vyplnila a jej jediná dcéra sa premenila na kameň. Mať sa po čase vybrala svoju dcéru hľadať, ale našla len kamennú sochu. Odvtedy chodí po kopci a narieka: „Oj, ja žalostná, prežalostná mati.“


matkin nárek sa dodnes nesie kopcom, ktorý dostal pomenovanie podľa jej žiaľu Žalostiná.


pár tipov pre turistov v okolí


pokiaľ máte radi výlety na rozhľadne, ktoré ponúkajú pekné výhľady do širokého okolia.


rozhľadňa poľana - 15 km východne od Chvojnice, na sever od dediny Brestovec, stojí 20 m vysoká drevená turistická rozhľadňa, ktorá poskytuje za priaznivých podmienok skutočne krásne výhľady. Možno z nej pozorovať Biele Karpaty vrátane najvyššieho vrchu Veľká Javorina, Malé Karpaty, Myjavskú pahorkatinu, Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik či Strážovské vrchy.


vyhliadková veža hrajky - necelých 15 km juhovýchodne od Chvojnice, 5 km západne od Myjavy nájdete Vyhliadkovú vežu Hrajky, ktorá sa nachádza na rovnomennom vrchu Myjavskej pahorkatiny, neďaleko obce Turá Lúka a hlavnej cesty z Myjavy do Sobotišťa. 10 metrov a ponúka turistom pôsobivý výhľad do doliny rieky Myjava, na časť Myjavskej pahorkatiny, Bielych Karpát a čiastočne i Považského Inovca.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. novembra 2022, 22:52:56

bottom of page