top of page
lista s ornamentom.png

gemer - kaštieľ a park betliar

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.16.00.01

kastiel-betliar

.kaštieľ a park betliar
.kaštieľ a park betliar

press to zoom
.kaštieľ a park betliar
.kaštieľ a park betliar

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

339 mnm

-

+421 58 798 31 18

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.16.00.01
gemer - kaštieľ a park betliar
.kaštieľ a park betliar
.zberateľská kovová minca s magnetom
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
sk.16.01.000xx
gemer - kaštieľ a park betliar
7,40 €


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.kaštieľ a park betliar - perla medzi kaštieľmi na Slovensku, patrí medzi najkrajšie a najlepšie zachované šľachtické sídla na Slovensku. Ročne priťahuje množstvo turistov domácich aj zahraničných, patrí medzi najnavštevovanejšie. Je to skvelý výlet pre celú rodinu, dokonca si ho môžete spestriť spojením s hradom Krásna Hôrka, ktorý je neďaleko.

.otváracie doby

celoročne prístupný

utorok - nedeľa


10:00 - 16:30

.poplatok za vstup

8,00 €

5,00 €

5,00 €

5,00€

zadarmo

zadarmo

dospelí

deti od 6r

študenti

seniori

deti do 6r

zťp

.sprievodca


kaštieľ Betliar spolu so sídlom SNM-Múzea Betliar stojí uprostred rozsiahleho parku v obci Betliar, neďaleko Rožňavy. Priamo pri kaštieli je platené parkovisko takže budete mať kde zaparkovať. Ak ste prišli do obce autobusom vyberte sa severovýchodným smerom popri Krivom potoku a za 15 minút ste pri kaštieli.


čo v kaštieli nájdete?


jednu vec by ste v kaštieli nehľadali. A predsa ich vlastní. Sú to dve múmie, ktoré Andrássyovci, ako vášniví cestovatelia, priviezli z výpravy do Egypta. Jedna z múmií, rakva kňaza uctievajúceho boha Amona, je tritisíc rokov stará, druhá, múmiou dieťaťa, o tisíc rokov mladšia. Pôvod týchto artefaktov bola potvrdená, čiže ide o naozajstné múmie. K ďalším artefaktov z ciest patria trofeje zvierat a slonie nohy, ktoré využívali na skladovanie vychádzkových paličiek. Ďalšou zaujímavosťou sú schody, ktoré nikam nevedú. Podľa starých listinných dôkazov viedli na letnú terasu, ktorá dnes už neexistuje. V kaštieli existuje ďalšie schodisko slúžiace výlučne služobníctvu, aby sa nestretávala s panstvom. Zaujímavosťou je, že sa v jednej z miestností nachádzala hodnotná zbierka vín, ktorá prepadla v prospech štátu.


pustošenie Druhej svetovej vojny ušetrilo len tri kaštiele na Slovensku: Orlové, Hodkovce a Betliar. Do dnešných dní sa zachoval len kaštieľ Andrássyovcov v Betliari.


v kaštieli je umiestnené múzeum s expozíciou Bytová kultúra šľachty v 18. a 19. storočí. Pýši sa množstvom obrazov - vyše 500. Ide o portréty rodinných príslušníkov. Veľmi vzácnou je Nádasdyho Sieň husárov, kde je vystavených 34 portrétov husárov v uniformách z 18.storočia. Je to jediná neporušená zachovalá galéria husárov na Slovensku. Kaštieľ na môže pochváliť nádhernou knižnicou s viac ako 15 tisíc zväzkami kníh. Najstaršie zväzky sú z 15. storočia. Napísané sú v 15 jazykoch z teológie, histórie, geografie a filozofie. To je symbolika.


história


kaštieľ betliar v stredoveku vlastnili Bebekovci, ktorí pravdepodobne postavili na mieste dnešného kaštieľa vodný hrad. Bebekovci museli v roku 1566 územie Horného Uhorska opustiť. Majetok prešiel do rúk cisárskeho dvora. V roku 1578 bol na Krásnu Hôrku prevelený Peter I. Andrássy, a tak sa začala takmer štyristoročná vláda rodu Andrassyovcov. Koncom 17. storočia došlo k deleniu rodového majetku. Vznikli tak dve vetvy rodu - staršia betliarska so sídlom v Betliari a mladšia dlholúcka so sídlom na hrade Krásna Hôrka.


kaštieľ bol vo vlastníctve Andrássyovcov až do roku 1945, okrem niekoľko rokov kedy bol v rukách rodu Nádasdyovcov, Pálffyovcov a Grovestinsovcov. Majetok napokon získal späť pre Andrássyovcov gróf Emanuel I., prezývaný aj ako Železný gróf. Bol významnou postavou vtedajšieho železorudného priemyslu. Práve on sa pričinil k dnešnej podobe, keď v rokoch 1881-1886 prebehla posledná veľká prestavba kaštieľa. Pôvodný klasicistický objekt dostal nadstavbu s mohutnou vežou neogotického schodiska. Na východnej strane bola postavená vežička na vzor veže slávneho sedmohradského hradu Hunyadiovcov Vajdahunyad. Táto premena bola ocenená cenou EUROPA NOSTRA.


našťastie sa vyhol vojnovému plieneniu a tak sa jeho interiér a rodové zbierky uchovali v perfektnom stave až dodnes.


park


kaštieľ Betliar obklopuje jeden najväčších anglických parkov na Slovensku. Park je výnimočný vzácnymi cudzokrajnými drevinami, domácimi dubmi a smrekmi, najväčšou magnóliou v strednej Európe. Park začali budovať Andrássyovci už v 18.storočí. Je plný romantických zákutí, vzácnych stromov, fontán a jazierok, malých stavieb. Kedysi bol najväčšou atrakciou bol kamenný vodopád s nádržou, pod ktorým sa ukrývala jaskyňa pre ľadové medvede, ktoré tu začali Andrássyovci chovať. Chovali tu aj medvede, rysy, divé mačky, dravce, dokonca aj stáda muflónov a danielov.


gróf Leopold Andrássy bol zanieteným slobodomurárom. Preto nájdeme v parku aj pavilón s mnohými znakmi bratstva. Andrássyovci radi cestovali a nechávali sa strhnúť orientom. Cez betliarsky potok postavili typický Japonský most s klobúkovou strechou so zdvihnutými okrajmi. Čínsky pavilón je pekný, červený, drevený altánok, ktorý slúžil ako sklad športového náčinia pri tenisových kurtoch panstva. Krásnu Rotundu, hneď na začiatku parku, dal postaviť Leopold Andrássy v roku 1811 a mala slúžiť ako knižnica. V parku fontány slúžili majiteľom počas horúčav ako súkromné kúpaliská. Jednou z najkrajších fontán v parku je fontána pred kaštieľom, uprostred ktorej stojí nádherná, zlatá socha bohyne Psyché.1/33
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

5. mája 2022, 16:03:11

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page