lista s ornamentom.png

GEMER - KLÁŠTOR FRANSTIŠKÁNOV ROŽŇAVA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

KLÁŠTOR FRANTIŠKÁNOV V ROŽŇAVE- komplex Kostola sv. Anny a priľahlého františkánskeho kláštora v Rožňave predstavuje jeden z najkrajších a najvýraznejších stavebných celkov historického jadra mesta.

REGIÓN: ► GEMER 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

312 mnm

ROŽŇAVA

+421 58 732 81 01

map texture

GoogleEarth

icon_HOME.png

SK.24.03.03

KLÁŠTOR FRANTIŠKÁNOV ROŽŇAVA

1/8

XPLÓR eSHOP

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti voľne neprístupný

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti voľne neprístupný

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kláštoru františkánov dostať ?


Celý komplex Kostola sv. Anny a priľahlého františkánskeho kláštora nájdete uprostred starého mesta na Námestí baníkov, v jeho severnej časti, kde je možné parkovať. Pár krokov západne od kostola uvidíte Katedrálu Nanebovzatia Panny Márie. Pôvodný gotický kostol bol dokončený v roku 1304. Dnes je to rímskokatolícka katedrála v Rožňave a je sídlom rožňavskej diecézy.

Uprostred Námestia baníkov stojí Strážna veža. Veža má výšku 38 m a v minulosti bola súčasťou pôvodnej radnice.


Čo všetko môžete v kostole, kláštore a ich okolí vidieť?


Obe budovy boli postavené v 18. storočí v neskorobarokovom slohu s neskoršou klasicistickou úpravou. Komplex neustále poškodzovali priam nezvyčajne časté požiare, ktoré spôsobovali, že na budovách prebiehali dlhé, ťahajúce sa rekonštrukcie. V súčasnosti sa v kostole slúžia rímskokatolícke bohoslužby. Kláštor, z ktorého boli v 50-tych rokoch 20. storočia v rámci komunistického záťahu proti reholiam františkáni vyhnaní, však svojmu pôvodnému účelu už neslúži.


Pár tipov pre turistov v okolí


Krásnohorská jaskyňa - 8 km východne od Rožňavy. Ide o fluvio-krasovú jaskyňu dlhú 1556 m. Prehliadková trasa vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, ktorý s výškou takmer 33 m patrí medzi najväčšie kvaple sveta.


Hrad Krásna Hôrka - 9 km východne od Rožňavy. Hrad zo 14. storočia, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie neďaleko Rožňavy. Vlastnili ho tri významné rody Mariášiovci, Bebekovci a Andrášiovci. Hrad je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou. Hrad Krásna Hôrka je od 10. marca 2012 z dôvodu rekonštrukčných prác po veľkom požiari až do odvolania zatvorený.


Kaštieľ v Betliari - 7 km severne nad Rožňavou. Najnavštevovanejší kaštieľ juhovýchodného Slovenska. Nachádza sa v obci Betliar. Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného hradu Bebekovcov. Dal ho postaviť Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený hrad so štyrmi nárožnými vežami.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR