top of page

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

312 mnm

rožňava

+421 58 732 81 01

kláštor františkánov v rožňave - komplex Kostola sv. Anny a priľahlého františkánskeho kláštora v Rožňave predstavuje jeden z najkrajších a najvýraznejších stavebných celkov historického jadra mesta.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

kláštor františkánov rožňava

kláštor františkánov rožňava

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kláštoru františkánov dostať ?


celý komplex kostola sv. Anny a priľahlého františkánskeho kláštora nájdete uprostred starého mesta na Námestí baníkov, v jeho severnej časti, kde je možné parkovať. Pár krokov západne od kostola uvidíte Katedrálu Nanebovzatia Panny Márie. Pôvodný gotický kostol bol dokončený v roku 1304. Dnes je to rímskokatolícka katedrála v Rožňave a je sídlom rožňavskej diecézy.

Uprostred Námestia baníkov stojí Strážna veža. Veža má výšku 38 m a v minulosti bola súčasťou pôvodnej radnice.


čo všetko môžete v kostole, kláštore a ich okolí vidieť?


obe budovy boli postavené v 18. storočí v neskorobarokovom slohu s neskoršou klasicistickou úpravou. Komplex neustále poškodzovali priam nezvyčajne časté požiare, ktoré spôsobovali, že na budovách prebiehali dlhé, ťahajúce sa rekonštrukcie. V súčasnosti sa v kostole slúžia rímskokatolícke bohoslužby. Kláštor, z ktorého boli v 50-tych rokoch 20. storočia v rámci komunistického záťahu proti reholiam františkáni vyhnaní, však svojmu pôvodnému účelu už neslúži.


pár tipov pre turistov v okolí


krásnohorská jaskyňa - 8 km východne od Rožňavy. Ide o fluvio-krasovú jaskyňu dlhú 1556 m. Prehliadková trasa vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, ktorý s výškou takmer 33 m patrí medzi najväčšie kvaple sveta.


hrad krásna hôrka - 9 km východne od Rožňavy. Hrad zo 14. storočia, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie neďaleko Rožňavy. Vlastnili ho tri významné rody Mariášiovci, Bebekovci a Andrášiovci. Hrad je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou. Hrad Krásna Hôrka je od 10. marca 2012 z dôvodu rekonštrukčných prác po veľkom požiari až do odvolania zatvorený.


kaštieľ v betliari - 7 km severne nad Rožňavou. Najnavštevovanejší kaštieľ juhovýchodného Slovenska. Nachádza sa v obci Betliar. Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného hradu Bebekovcov. Dal ho postaviť Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený hrad so štyrmi nárožnými vežami.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:19:20

bottom of page