top of page
lista s ornamentom.png

gemer - strážna veža rožňava

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.16.03.02

strazna-veza-roznava

.strážna veža rožňava
.strážna veža rožňava

press to zoom
.strážna veža rožňava
.strážna veža rožňava

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

302 mnm

rožňava

+421 948 205 226

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.16.03.02
gemer - strážna veža rožňava
.strážna veža rožňava
.zberateľská kovová minca s magnetom
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
sk.16.06.000xx
gemer - strážna veža rožňava
7,40 €


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.strážna veža v rožňave - neodmysliteľnou dominantou historického jadra Rožňavy je neskoro renesančná strážna veža, ktorú postavili na mieste staršej gotickej stavby počas tureckej hrozby v rokoch 1643 až 1654. Veža bola v roku 1997 obnovená a sprístupnená pre turistov ako vyhliadková. Veža je známa tým že mala najpresnejšie hodiny v Uhorsku. Vďaka veži sa o Rožňave hovorí ako o meste s výhľadom.

.otváracie doby

jún - sep

pondelok - piatok

sobota - nedeľa

okt - máj

pondelok - piatok

sobota - nedeľa


08:00 - 18:00

10:00 - 15:00


08:30 - 16:30

09:00 - 12:00

.poplatok za vstup

2,00 €

1,50 €

1,50 €

zadarmo

dospelí

deti do 15r

seniori

deti do 6r

.sprievodca


ako sa dá ku veži dostať ?


mestská veža alebo Strážna veža sa nachádza uprostred Námestia baníkov v Rožňave. Veža stojí južne od Kostola sv. Františka Xaverského. Parkovanie je možné na Parkovišti Krásnohorská, asi 400 metrov východne od námestia, alebo severnejšie a bližšie k námestiu Parkovišti Normová.


čo všetko môžete v okolí veže vidieť ?


z vyhliadkovej pavlače renesančnej strážnej veže môžu návštevníci mesta obdivovať historické jadro mesta, kalváriu vzdialenú necelý km od veže a v podstate celé mesto a Rožňavskú kotlinu. Viackrát upravovaná 36,5 m vysoká veža plnila dôležitú strážnu funkciu, svedectvom čoho je zachovaná strieľňa na jej východnej a turecká delová guľa na južnej fasáde. V blízkosti delovej gule sa nachádza renesančná kamenná tabuľa z doby postavenia veže s dobovou podobou erbu mesta. Na ôsmom podlaží veže je malá miestnosť pre strážcu, ktorý mal veľmi dobrý výhľad na všetky strany. Hodiny umiestnené na mestskej veži pochádzajú z roku 1858. Hodinový strojček v nich je už len technickou pamiatkou. Každú celú hodinu zvonkohra z veže rozozvučí centrum mesta jemnými melódiami.


veža mala pôvodne 3 zvony, no dochoval sa iba jeden, ktorý ulial majster Buchner v roku 1934. Slnečné hodiny vyhotovil rožňavský rodák Juraj Gömöri.


historické jadro v Rožňave pozostáva z priestranného štvorcového námestia, najväčšieho svojho druhu na Slovensku. Dominantami námestia sú okrem strážnej veže radnica, biskupský palác, kláštor vincentiek a budova bývalej banskej komory. Veža stojí južne od Kostol sv. Františka Xaverského. Pred strážnou vežou stojí pomník Francisky Andrássyovej, patrónky chudobných, postavený v secesnom štýle v roku 1905.


v okruhu okolo 300 metrov okolo veže je možné si pozrieť zaujímavé sakrálne pamiatky. Najkrajšou a zároveň najvýznamnejšou pamiatkou mesta je gotický katedrálny kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14. storočia. Ďalšími sú kostol Sv. Anny, ako aj evanjelický kostol, jedna z najcennejších klasicistických stavieb na Slovensku.


asi 800 metrov južne od Strážnej veže, na Šafárikovej ulici nájdete zaujímavé expozície Baníckeho múzea. Expozícia baníctva a hutníctva Gemera dokumentuje vývoj baníctva od počiatkov až po súčasnosť.1/33
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

5. mája 2022, 16:03:28

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page