lista s ornamentom.png

GEMER - STRÁŽNA VEŽA ROŽŇAVA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Strážna veža Rožňava
Strážna veža Rožňava

Strážna veža Rožňava
Strážna veža Rožňava

1/1
icon_STARS 5.0.png

STRÁŽNA VEŽA - neodmysliteľnou dominantou historického jadra Rožňavy je neskoro renesančná strážna veža, ktorú postavili na mieste staršej gotickej stavby počas tureckej hrozby v rokoch 1643 až 1654. Veža bola v roku 1997 obnovená a sprístupnená pre turistov ako vyhliadková. Veža je známa tým že mala najpresnejšie hodiny v Uhorsku. Vďaka veži sa o Rožňave hovorí ako o meste s výhľadom.

REGIÓN: ► GEMER 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

302 mnm

ROŽŇAVA

+421 948 205 226

icon_HOME.png

SK.16.03.02

STRÁŽNA VEŽA ROŽŇAVA

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.16.03.02
GEMER - STRÁŽNA VEŽA ROŽŇAVA
Strážna veža Rožňava
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

5. júna 2021, 8:15:24

OTVÁRACIE DOBY

Jún - September

Pondelok - Piatok

Sobota - Nedeľa

Október - Máj

Poncelok - Piatok

Sobota - Nedeľa


08:00 - 18:00

10:00 - 15:00


08:30 - 16:30

09:00 - 12:00

POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,50 €

1,50 €

zadarmo

Dospelí

Deti do 15r

Seniori

Deti do 6r

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku veži dostať ?


Mestská veža alebo Strážna veža sa nachádza uprostred Námestia baníkov v Rožňave. Veža stojí južne od Kostola sv. Františka Xaverského. Parkovanie je možné na Parkovišti Krásnohorská, asi 400 metrov východne od námestia, alebo severnejšie a bližšie k námestiu Parkovišti Normová.


Čo všetko môžete v okolí veže vidieť ?


Z vyhliadkovej pavlače renesančnej strážnej veže môžu návštevníci mesta obdivovať historické jadro mesta, kalváriu vzdialenú necelý km od veže a v podstate celé mesto a Rožňavskú kotlinu. Viackrát upravovaná 36,5 m vysoká veža plnila dôležitú strážnu funkciu, svedectvom čoho je zachovaná strieľňa na jej východnej a turecká delová guľa na južnej fasáde. V blízkosti delovej gule sa nachádza renesančná kamenná tabuľa z doby postavenia veže s dobovou podobou erbu mesta. Na ôsmom podlaží veže je malá miestnosť pre strážcu, ktorý mal veľmi dobrý výhľad na všetky strany. Hodiny umiestnené na mestskej veži pochádzajú z roku 1858. Hodinový strojček v nich je už len technickou pamiatkou. Každú celú hodinu zvonkohra z veže rozozvučí centrum mesta jemnými melódiami.


Veža mala pôvodne 3 zvony, no dochoval sa iba jeden, ktorý ulial majster Buchner v roku 1934. Slnečné hodiny vyhotovil rožňavský rodák Juraj Gömöri.

Historické jadro v Rožňave pozostáva z priestranného štvorcového námestia, najväčšieho svojho druhu na Slovensku. Dominantami námestia sú okrem strážnej veže radnica, biskupský palác, kláštor vincentiek a budova bývalej banskej komory. Veža stojí južne od Kostol sv. Františka Xaverského. Pred strážnou vežou stojí pomník Francisky Andrássyovej, patrónky chudobných, postavený v secesnom štýle v roku 1905.

V okruhu okolo 300 metrov okolo veže je možné si pozrieť zaujímavé sakrálne pamiatky. Najkrajšou a zároveň najvýznamnejšou pamiatkou mesta je gotický katedrálny kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14. storočia. Ďalšími sú kostol Sv. Anny, ako aj evanjelický kostol, jedna z najcennejších klasicistických stavieb na Slovensku.


Asi 800 metrov južne od Strážnej veže, na Šafárikovej ulici nájdete zaujímavé expozície Baníckeho múzea. Expozícia baníctva a hutníctva Gemera dokumentuje vývoj baníctva od počiatkov až po súčasnosť.PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png