top of page

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

302 mnm

rožňava

+421 948 205 226

.strážna veža v rožňave - neodmysliteľnou dominantou historického jadra Rožňavy je neskoro renesančná strážna veža, ktorú postavili na mieste staršej gotickej stavby počas tureckej hrozby v rokoch 1643 až 1654. Veža bola v roku 1997 obnovená a sprístupnená pre turistov ako vyhliadková. Veža je známa tým že mala najpresnejšie hodiny v Uhorsku. Vďaka veži sa o Rožňave hovorí ako o meste s výhľadom.

.otváracie doby

jún - sep

pondelok - piatok

sobota - nedeľa

okt - máj

pondelok - piatok

sobota - nedeľa


08:00 - 18:00

10:00 - 15:00


08:30 - 16:30

09:00 - 12:00

.poplatok za vstup

2,00 €

1,50 €

1,50 €

zadarmo

dospelí

deti do 15r

seniori

deti do 6r

strážna veža rožňava

strážna veža rožňava

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku veži dostať ?


mestská veža alebo Strážna veža sa nachádza uprostred Námestia baníkov v Rožňave. Veža stojí južne od Kostola sv. Františka Xaverského. Parkovanie je možné na Parkovišti Krásnohorská, asi 400 metrov východne od námestia, alebo severnejšie a bližšie k námestiu Parkovišti Normová.


čo všetko môžete v okolí veže vidieť ?


z vyhliadkovej pavlače renesančnej strážnej veže môžu návštevníci mesta obdivovať historické jadro mesta, kalváriu vzdialenú necelý km od veže a v podstate celé mesto a Rožňavskú kotlinu. Viackrát upravovaná 36,5 m vysoká veža plnila dôležitú strážnu funkciu, svedectvom čoho je zachovaná strieľňa na jej východnej a turecká delová guľa na južnej fasáde. V blízkosti delovej gule sa nachádza renesančná kamenná tabuľa z doby postavenia veže s dobovou podobou erbu mesta. Na ôsmom podlaží veže je malá miestnosť pre strážcu, ktorý mal veľmi dobrý výhľad na všetky strany. Hodiny umiestnené na mestskej veži pochádzajú z roku 1858. Hodinový strojček v nich je už len technickou pamiatkou. Každú celú hodinu zvonkohra z veže rozozvučí centrum mesta jemnými melódiami.


veža mala pôvodne 3 zvony, no dochoval sa iba jeden, ktorý ulial majster Buchner v roku 1934. Slnečné hodiny vyhotovil rožňavský rodák Juraj Gömöri.


historické jadro v Rožňave pozostáva z priestranného štvorcového námestia, najväčšieho svojho druhu na Slovensku. Dominantami námestia sú okrem strážnej veže radnica, biskupský palác, kláštor vincentiek a budova bývalej banskej komory. Veža stojí južne od Kostol sv. Františka Xaverského. Pred strážnou vežou stojí pomník Francisky Andrássyovej, patrónky chudobných, postavený v secesnom štýle v roku 1905.


v okruhu okolo 300 metrov okolo veže je možné si pozrieť zaujímavé sakrálne pamiatky. Najkrajšou a zároveň najvýznamnejšou pamiatkou mesta je gotický katedrálny kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14. storočia. Ďalšími sú kostol Sv. Anny, ako aj evanjelický kostol, jedna z najcennejších klasicistických stavieb na Slovensku.


asi 800 metrov južne od Strážnej veže, na Šafárikovej ulici nájdete zaujímavé expozície Baníckeho múzea. Expozícia baníctva a hutníctva Gemera dokumentuje vývoj baníctva od počiatkov až po súčasnosť..pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:19:40

bottom of page