top of page
lista s ornamentom.png

gemer - muránska planina

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.16.00.10

muranska-planina

.muránska planina
.muránska planina

press to zoom
.muránska planina
.muránska planina

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1224 mnm

-

+421 58 44 22 061

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.16.00.10
gemer - muránska planina
.muránska planina
.zberateľská kovová minca s magnetom
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
sk.16.04.000xx
gemer - muránska planina
7,40 €


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

národný park muránska planina - medzi stredným a východným Slovenskom sa nachádza pýcha krajiny. Bohatá na vzácne druhy flóry a fauny. Žije tu orol skalný, výr, hlucháň, medveď alebo rys. Mimoriadne bohatá na jaskyne. Nedotknutá krása, ktorá vás chytí za srdce.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

.sprievodca


na muráni sa nudiť nebudete


národný park Muránska planina má 293 km značených turistických chodníkov čiže pešia turistika je najlepší spôsob ako spoznať tento najmladší národný park. Nájdete tu ľahšie túry, ale aj náročnejšie túry, a cykloturisti si tiež prídu na svoje v podobe 12 atraktívnych cyklotrás.


symbolom Muránskej planiny je chov polodivokých koní vo voľnej prírode. Vidieť ich približne 300, ako pobehujú po okolitých pasienkoch, je zážitok na celý život. Chovnú stanicu nenájdeme priamo pri cestnej komunikácii, ale v lone krásne prírody, v lokalite Veľká lúka. Chov koní sa na Muráni začal v roku 1950. Cieľom chovu sú kone vhodné na agroturistiku alebo do lesného hospodárstva. Vyšľachtili tu plemeno zv. norik muránskeho typu, ktorý je krížencom hucula a koňa severského typu. Vychutnajte si krásy Muránskej planiny priamo z konského chrbta, alebo s tradičným konským záprahom.


ďalšou dominantou je Muránsky hrad postavený v 13. storočí na brale Cigánka. Hrad mal za úlohu chrániť cesty vedúce cez Gemer do Zvolena a na Liptov. Hrad už v 18. storočí dvakrát vyhorel a od tej doby je neobývaný. K názvu sa viaže povesť, ktorá hovorí o nešťastnom dievčati, na ktorom bolo páchané neprávo a vyústilo to až do etnických konfliktov, končiacich tragicky.


pre horolezcov sú v národnom parku Muránska planina vyhradené Tesná skala pri Muránskej Hute a Rozštiepená skala v Hrdzavej doline pri Muráni. Treba pripomenúť, že ide o národný park s vysokým stupňom ochrany


jediná prístupná jaskyňa na Muránskej planine je Vešeléniho jaskyňa. Vstup do nej je na vlastnú zodpovednosť. Nachádza sa neďaleko chaty pod Muránskym hradom.


v zimnom období si Národný park Muránska planina môžete vychutnať na bežkách alebo v známych zimných strediskách na lyžiach.


fakty o parku


národný park Muránska planina sa zaraďuje medzi najmladšie národné parky Slovenska. Od roku bola Chránenou krajinnou oblasťou Muránska planina, ale v roku 1997 ju vyhlásili sa Národný park Muránska planina. Má rozlohu 20 318 ha, ochranné pásmo má veľkosť 21 698 ha. Na území národného parku sa stretávajú štyri geomorfologické celky Veporské vrchy, Spišsko-gemerský kras, Stolické vrchy a Horehronské podolie. Vyznačuje sa pestrým reliéfom. Nájdeme tu viac než 250 nesprístupnených jaskýň. 


najrozsiahlejšou nesprístupnenou jaskyňou je Bobačka s dĺžkou 3036m a hĺbkou 142m. Je bohato zdobená kvapľovou a sintrovou výzdobou. Nachádza sa tu 15 priepastí, viac ako 50 ponorov a vyvieračiek, bralá, tiesňavy, skalné veže a tiež krasové jamy, škrapy a závrty. Najvyšším vrchom Muránskej planiny je Fabova hoľa - 1439 m n. m. Väčšina územia národného parku je zalesnená.


1/33
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

5. mája 2022, 16:02:04

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page